بهترین زمان خرید و فروش در بازار بورس

مسلما یکی از سوالاتی که هر سرمایه گذاری در بورس با آن مواجه می شود که در چه ساعاتی بهتر است یک سهم را معامله کرد؟

معاملات بازار سرمایه ساعت هشت و نیم صبح با امکان سفارش گذاری در سیستم آغاز می شود. از ساعت هشت و نیم تا ساعت نه صبح کاربر می تواند وارد سامانه آنلاین خود در سازمان بورس شده و سفارشات خود را به ثبت برساند.

 در این نیم ساعت هیچ معامله صورت نمی گیرد و تنها افراد می توانند سفارشات خرید و یا فروش خود را وارد کنند. معاملات اصلی بازار و تالارهای مختلف از ساعت نه آغاز به کار می کند و ساعت دوازده و سی دقیقه ظهر به پایان می رسد و تا ابتدای روز بعد هیچ معامله ای انجام نمی شود.

بهترین زمان خرید و فروش در بازار سرمایه

حال این سوال پیش می آید که بهترین زمان معامله چه ساعتی است؟

در این سه ساعت و نیمی که بازار فعالیت دارد ساعات مشخصی بیشترین حجم معاملات و کمترین حجم معاملات انجام می شود.

 ساعت های نه تا نه و پانزده دقیقه صبح و همچنین دوازده و پانزده دقیقه تا دوازده و نیم بیشترین حجم معاملات را دارد و این دو پانزده دقیقه به خودی خود می توانند روند بازار را تغییر دهند.

ساعت دوازده و پانزده دقیقه تا دوازده و نیم بهترین زمان برای خرید یک سهم است. به چه دلیل این زمان بهترین زمان برای خرید است؟

این موضوع به تحلیل تکنیکال بر می گردد که ما زمانی به یک سهم وارد می شویم که یا قیمت از خط حمایت برگشته باشد یا اینکه موفق به شکست مقاومتی شده باشد.

از شرایط شکست خط مقاومت این است که کندل همان روز در بالای قیمت مورد نظر بسته شود.

 اگر سهامدار پیش کرده است که ساعت ده صبح قیمت یک نماد بسته شده است و اقدام به خرید کند، این احتمال وجود دارد که قیمت سهم تا پایان ساعت کاری بورس افت کند به ناچار در همان روز خرید، ضرر زیادی را متحمل شود.

اما اگر در پانزده دقیقه آخر و حتی در پنج دقیقه آخر سفارش خرید خود را ثبت کنید می تواند این اطمینان را کسب کند که سفارش خود را جایی وارد کرده که کندل در همان جا برای آن روز بسته می شود.

به دو دلیل یک سهامدار ممکن است تصمیم بگیرد از یک نماد خارج شود و سهم خود را بفروشد. مورد اول این است که سهامدار به هدف مورد نظر دست یافته است و یا برعکس قیمت سهم به حد ضرر رسیده است و شما در این نقطه قصد خروج از سهم می کنید.

اگر شما به عنوان سهامدار به قیمت پیش بینی شده برای یک سهم رسیده اید و می خواهید که سهم خود را بفروشید، بهترین زمان برای فروش این سهم بین ساعت نه تا نه و پانزده دقیقه صبح است.

به این دلیل که سهم روند صعودی داشته و شما به تارگت مد نظر رسیده اید بنابراین درخواست کنندگان برای خرید سهم زیاد هستند و شما در دقایق ابتدایی بازار و تا زمانی که قیمت سهم مثبت است می توانید سهم خود را بفروشید.

بهترین زمان خرید و فروش

حتی اگر قصد فروش یک سهم را در پایین تر از حد ضرر دارید، چون حمایت شکسته شده است شرایط برای فروش سهم سخت تر است.

 بنابراین اگر در دقیقه های ابتدایی بازار اقدام به فروش سهم نکنید، ممکن است صف فروش تشکیل شود و امکان خروج از سهم برای شما در آن روز به وجود نیاید.

بازار سرمایه یک بازار زنده است و روز به روز اطلاعاتی بر آن افزوده می شود. کسی که قصد دارد در این بازار برای مدت طولانی و به صورت موثری کار کند لازم است که هر روز بر دانش خود بیفزاید و در حال آموزش باشد.

خواندن کتاب های مرتبط به بازار سرمایه، دوره های آموزشی و سمینارهای مالی و … می تواند راهگشای بسیاری از مسائل پیش پای یک سهامدار باشد.

وارن بافت در این زمینه می گوید که ریسک از عدم آگاهی در مورد کاری که انجام می دهیم ناشی می شود، هرچقدر که دانش شما و آگاهی شما در مورد کاری که قصد انجام آن را دارید کمتر باشد به همان میزان ریسک بیشتری در نتیجه آن کار شامل حال شما می شود.

بنابراین اگر معاملات شما بر پایه و اساس تحلیلات مختلف، بررسی و آنالیزهای همه جانبه صورت بگیرد به همان میزان ریسک معامله کمتر است.

هر چقدر که برای آموزش و یادگیری در زمینه بورس هزینه و زمان صرف کنید نتیجه ارزشمند آن در معاملات شما آشکار می شود.

تاثیر مطالعه در سرمایه گذاری

یک خلبان قبل از اولین پرواز خود به طور آموزشی و در محیط های مشابه مهارت خود را مورد آزمایش قرار می دهد، یک جراح نیز تا سال ها به عنوان دستیار و در کنار جراحان مجرب و با تجربه میزان تخصص خود را می سنجد.

قبل از آن که معاملات واقعی را تجربه کنید و سرمایه ای را که برای آن تلاش کرده اید وارد حساب کاربری خود کنید، در یک محیط شبیه سازی شده به صورت آزمایشی اطلاعات و تسلط خود بر مباحث فنی را بررسی کنید.

حساب دمو یا آزمایشی فضایی است که در اختیار تازه واردهای بورس قرار داده می شود که بتوانند با این کار در یک محیط واقعی اما بدون پرداخت هزینه و یا سرمایه گذاری واقعی اقدام به معامله کنید.

حساب های آزمایشی، سایت تالار مجازی بورس ایران و افتتاح حساب مجازی از جمله ابزارهایی هستند که سرمایه گذار از آن طریق می تواند مهارت خود را در زمینه معامله های پربازده و صحیح بالا ببرد.

 

برای سرمایه گذاری در بورس خصوصا در ابتدای راه شغل اصلی خود را ترک نکنید. شغل فعلی خود را تحت هیچ شرایطی و قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس از دست ندهید.

هرگز با این پیش فرض که از طریق بورس مخارج روزانه و مایحتاج ماهانه خود را تامین می کنید پیش نروید، این یک سناریوی شکست خورده است که به بورس به عنوان شغل اول خود نگاه کنید.

این جمله بارها شنیده می شود که بورس شغل دوم است و لازم است که همواره این جمله را با خود مرور کنید. بورس یک بازار غیر قابل پیش بینی است و هرگز نمی توان بر پایه این سرمایه گذاری از شغل فعلی خود دست بکشید.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.