ثبات سود آوری شرکت ها به چه معناست؟

از دیگر مواردی که در روانشناسی بازار مورد بررسی قرار می گیرد سود آوری شرکت ها و نماد ها است.

سهامداران و سرمایه گذاران بازار بورس به شیوه های مختلف می توانند سهامدار یک نماد باشند. برخی از سهامداران ترجیح می دهند که به صورت کوتاه مدت اقدام به معامله کنند و این شیوه خرید و فروش را به نسبت سایر روش ها برتر می دانند. به عبارت دیگر توسط نوسان گیری و بالا و پایین رفتن ارزش سهام شرکت ها در مدت زمان بسیار کوتاه به کسب سود می پردازند.

دو روش دیگری که سرمایه گذاران اغلب از آن ها استفاده می کنند سرمایه گذاری به صورت میان مدت و بلند مدت است. استراتژی ها و قوانینی که در هر کدام از روش های سرمایه گذاری اعمال می شود با دو روش دیگر کاملا متفاوت است.

سرمایه گذار هنگام وارد شدن به یک سهم به صورت تقریبی تخمین زده است که تا چه زمانی سهم را همراهی می کند و چه مدت پس از آن و با چه قیمتی از آن خارج می شود.

تداوم سود آوری شرکت ها یکی از مهم ترین عواملی است که ریسک سرمایه گذاری را در دو روش میان مدت و بلند مدت کاهش می دهد. ثبات و تداوم سود آوری شرکت ها در بازه های قیمتی معقول می تواند این اطمینان را به سرمایه گذار بدهد که نماد مورد نظر برای سرمایه گذاری مناسب است.

شرکت ها در پایان سال مالی عددی را تحت عنوان سود شرکت اعلام می کنند که این عدد را می توان در سایت TSETMC.COM  و یا سایت کدال مشاهده کرد.

Eps معیار بررسی تداوم سود آوری شرکت ها

Eps معیار بررسی تداوم سود آوری شرکت ها

شرکتی که در طول سالیان گذشته تا کنون به صورت ملایم و با یک شیب معقولی سود آوری داشته است در واقع به ارزش سهام خود اعتبار بخشیده است.

سود سهام ارائه شده در پایان سال مالی نباید دارای نوسان زیاد باشد، بلکه هر چقدر که از یک خط روند مشخص و معقولی حمایت کند تحلیل گر با اعتماد بیشتری اقدام به خرید می کند. نوسان های غیر قابل تحلیل، شیب های تند و افت قیمت های نامعقول و … همگی اعتبار سوددهی شرکت را زیر سوال می برد .

به عنوان مثال اگر یک شرکت در طول دو سال گذشته هم سود آوری بسیار بالا و هم افت قیمتی بسیاری بزرگی را تجربه کرده باشد و یا به طور کلی دارای نوسان قیمتی باشد ریسک سرمایه گذاری در آن بالا است و یا به عبارت دیگر تداوم سود آوری شرکت زیر سوال رفته است و موجب عدم اعتماد سرمایه گذاران به آن شرکت می شود.

بنابراین برای بررسی پارامتر تداوم سود آوری شرکت هرچقدر که رشد و یا افت سود سهام شرکت به صورت مداوم و با یک شیب ملایم باشد از اعتبار بیشتری برخوردار است.

چگونه می توان تداوم سود آوری یک شرکت مورد بررسی قرار می گیرد؟ پارامترهای تاثیر گذار در تداوم سود آوری شرکت چه چیزی است؟

برای مشاهده تداوم سود آوری شرکت لازم است که به سایت tsetmc.com مراجعه کرد. سربرگ eps در نماد (شرکت) جست و جو شده تداوم سود آوری آن شرکت را نمایش می دهد.

هنگامی که روی سربرگ eps کلیک کنید با یک لیست مواجه می شوید که ستون های تشکیل دهنده آن جدول عبارت های: انتشار، دوره، پیش بینی، رشد، واقعی، پوشش، سال قبل و دوره قبل هستند.

به طور مثال اگر نماد ذوب در سایت tsetmc جست و جو شود و وارد سربرگ eps از این نماد شویم با لیست زیر مواجه می شویم.

سربرگ eps  نماد ذوب در سایت tsetmc

سربرگ eps  نماد ذوب در سایت tsetmc

همان گونه که در ستون “دوره” دیده می شود نماد ذوب به صورت یک دوره سه ماهه سود سال مالی خود را پیش بینی کرده است و سپس در دو ردیف بعدی اولین و آخرین پیش بینی آن نماد نیز ذکر شده است.

لازم به ذکر است که دوره های پیش بینی علاوه بر سه ماهه می تواند در شش ماهه و نه ماهه (پایان هر فصل) نیز ارائه شود.

دو ستونی که در بررسی تداوم سود آوری شرکت ها برای تحلیل گران اهمیت دارد ستون “پیش بینی ” و ستون ” واقعی” است. در واقع ستون “واقعی” به ما کمک می کند که ببینیم شرکت ها تا چه اندازه به سود پیش بینی شده جامه عمل پوشانده اند.

همچنین این دو ستون به ما کمک می کند که نوسان قیمتی سهام شرکت را بررسی کنیم و در صورتی که قیمت سهام دارای نوسان بسیار زیاد و نامعقول باشد ریسک سرمایه گذاری در آن بالاتر است.

کل پارامترهایی که در روانشناسی بازار مورد توجه قرار می گیرد

روانشناسی بازار مستقل از سایر تحلیل های بازار سرمایه نیست و به این معنا است که برای بررسی یک سهم جهت انجام معامله  لازم است که این بخش از تحلیل نیز مورد بررسی قرار بگیرد و ندیده گرفتن آن می توان خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

پارامترهای پراهمیتی که در روانشناسی بازار به آن ها پرداخته می شود به شرح زیر هستند:

  • قابلیت نقد شوندگی
  • تعداد سهام در دست عموم ( درصد سهام شناور آزاد)
  • ترکیب سهامداران
  • سود آوری شرکت ها و تداوم  یا ثبات نسبی سود آوری آن ها

کسانی که دارای تجربه بیشتری در زمینه سرمایه گذاری در بازار بورس هستند کاملا به این موضوع آگاهند که سود دهی مورد توجه برخی از شرکت ها موجب ایجاد یک جو کاذب می شود و به دنبال آن تحلیل های غیر منطقی را به همراه دارد. اعتماد بنفس کاذب در سرمایه گذاری و برعکس ترس و احتیاط غیر منطقی در آن دو عامل مخرب در بازار سرمایه است.

روانشناسی بازار و بررسی فاکتورهای آن کمک می کند که سرمایه گذار با یک دید منطقی و با دلایل مشخص به یک سهم وارد یا از آن خارج شود.

روند سود آوری شرکت ها در روانشناسی بازار

روند سود آوری شرکت ها در روانشناسی بازار

خوشحالی و هیجان بسیار زیاد پس از کسب سود، ابزار ناراحتی و تاسف پس از تجربه ضرر، تمرکز اغراق آمیز بر اخبار و وقایع و … همگی از عوامل مخرب در سرمایه گذاری هستند که لازم است کنترل و مدیریت شوند.

بازار خوانی، فیلتر نویسی، آشنایی با سایر ابزارهای تکنیکال از دیگر مباحث ویژه در تحلیل هستند.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.