سایت tsetmc برای تشخیص نوع کد به کد در بورس

در کنار بسیاری از تحلیل های بنیادی و تکنیکالی که توسط تحلیل گران انجام می شود، یکی از روش های منحصر به فرد برای یافتن اطلاعات دقیق از یک نماد تابلوخوانی است. برای تابلوخوانی از سایت tsetmc استفاده می شود.

از جمله مهم ترین اطلاعاتی که در صفحه اول سایت tsetmc در سربرگ در یک نگاه منتشر می شود:

  • پنجاه شرکت برتر در بورس
  • اسامی شرکت هایی که در سازمان بورس ثبت شده اند
  • لیست اسامی شرکت هایی که در سازمان فرابورس ثبت شده اند
  • شرکت هایی که در همان روز در شاخص کل تاثیر گذاشته اند
  • نمادهای پربیننده و یا نمادهایی که بیش از سایرین جست و جو شده اند
  • انواع شاخص ها (شاخص کل، شاخص کل هم وزن، شاخص قیمت، شاخص پنجاه شرکت برتر و …)

صفحه اول سایت tsetmc

صفحه اول سایت tsetmc

نکته قابل توجه این که سایت tsetmc در تمامی موارد گفته شده شرکت های بورس را به طور مجزا از شرکت های فرابورس بررسی می کند و این نظم مشخص شده در سایت می تواند کمک کننده خوبی برای تحلیل گران باشد.

از دیگر اطلاعاتی که سایت tsetmc و در سایر سربرگ ها منتشر می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سربرگ کدال: این سربرگ یکی دیگر از شاخه های اصلی در تحلیل است. در سربرگ کدال که به سایت کدال اشاره دارد، مهم ترین گزارشات و صورت حساب های مالی شرکت ها در این سر برگ قرار می گیرد.

 گزارشاتی که از یک شرکت منتشر می شود، جلساتی که تحت عنوان افزایش سرمایه برگزار می شوند ( به همراه تاریخ، ساعت و محل دقیق جلسات) و تمام اتفاقات و رخدادهایی که در یک شرکت انجام می شود و لازم است که سهامداران از آن ها مطلع باشند در این بخش ثبت می شود.

سربرگ کدال در سایت tsetmc

سربرگ کدال در سایت tsetmc

سربرگ صندوق های سرمایه گذاری: این سربرگ که مربوط به صندوق های سرمایه گذاری  است، تمامی معاملات، خرید و فروش ها، عمر صندوق ها، تاریخچه آن ها، لیست تمامی صندوق هایی که آماده خرید هستند و مواردی از این دست در سربرگ صندوق سرمایه گذاری قرار می گیرند.

صندوق های سرمایه گذاری برای افرادی مناسب هستند که به تازگی وارد بورس شده اند و اطلاعات مناسب و کافی در مورد نحوه خرید و فروش سهام به صورت خودجوش ندارند.

همچنین صندوق های سرمایه گذاری برای آن دسته از سرمایه گذاران مناسب است که شخصیت ریسک پذیری ندارند و ترجیح می دهند که سودهای کم اما تضمینی دریافت کنند.

سربرگ های دیگر من جمله سربرگ بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، بورس کالا و … از دیگر سربرگ های سایت tsetmc هستند.

یکی از بررسی های بسیار مهمی که در تابلو خوانی در سایت tsetmc به دست می آید، این است که می توان نوع کد به کد را در آن تشخیص داد.

سهامدار حقیقی: درصد بالایی از سهامداران، سهامداران حقیقی هستند. این سهامداران معمولا دارای درصدی کمتر از یک درصد از کل یک شرکت را دارا هستند و در اصطلاح به آن ها سهامداران خرد گفته می شود.

سهامداران حقیقی به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستند.

سهامداران حقوقی: تعداد افراد کمتری در این دسته قرار دارند و برعکس سهامدار بخش اعظم یک شرکت هستند. سهامداران حقوقی معمولا بیش از یک درصد از کل سهام یک شرکت را دارا هستند.

سهامدار حقوقی در مجمع افزایش سرمایه ، در انتخاب تعیین مدیریت شرکت، جلسات برگزار شده و مواردی از این قبیل مشارکت دارند. به سهامداران حقوقی سهامداران عمده نیز گفته می شود.

سهامداران حقوقی دنبال سودهای بلند مدت هستند و به قصد نوسان گیری یا سرمایه گذاری کوتاه مدت وارد یک سهم نمی شوند.

اگر وارد یک نماد در سایت tsetmc شویم می توانیم به لیست سهامداران عمده آن نماد دست پیدا کنیم و لازم است که حتما قبل از ورود به یک سهام سهامداران عمده آن شرکت بررسی شود.

به طور مثال اگر وارد نماد شپنا شویم و سربرگ سهامداران را بزنیم با لیست زیر مواجه می شویم:

یست اسامی شرکت ها

این لیست اسامی شرکت هایی است که سهامدار عمده نماد شپنا هستند.

ذکر این نکته قابل توجه است که برای افرادی که تحت عنوان سهامدار حقیقی وارد یک نماد می شوند بهتر است که سهامداران عمده آن نماد افرادی غیر از اعضای هیئت مدیره آن شرکت باشند.

این عبارت در بازار بورس شنیده می شود که اگر حقوقی خرید شما هم بخرید! یا هر کاری که حقوقی انجام داد شما هم انجا دهید.

معاملات کد به کد به معاملاتی گفته می شود که حجم عظیمی سهم در یک شرکت و در یک روز جابه جا می شود (معامله می شود). این حجم عظیم جابه جا شده می تواند بین حقیقی ها و حقوقی ها باشد.

در این نوع کد به کد افراد حقوقی می فروشند و افراد حقیقی می خرند. بر طبق بررسی انجام شده این نوع کد به کد یک سیگنال خرید قوی برای سرمایه گذاران است.

 در کد به کد حقیقی به حقوقی سهامداران خرد اقدام به فروش سهام خود در یک شرکت می کنند و حقوقی هایی که قصد دارند ارزش سهام آن شرکت پایین نیاید، سهم هایی که برای فروش ثبت شده اند را خریداری می کنند.

کد به کد حقیقی به حقوقی سیگنال فروش است و در این موارد بهتر است که اگر دارنده سهام مربوطه هستید از آن خارج شوید.

دو نوع کد به کد دیگر در بازار بورس وجود دارد: کد به کد حقوقی به حقوقی و حقیقی به حقیقی. این دو نوع کد به خودی خود و به تنهایی سیگنال خرید و فروش نیستند اما نشان می دهد که در صورتی که قصد وارد شدن به یک سهم را دارید و یا می خواهید از آن خارج شوید، بهتر است بررسی های بیشتری انجام دهید.

اگر در یک نماد وارد سربرگ سابقه معاملاتی شویم، حجم معاملات انجام شده در آن نماد قابل مشاهده است.

در صورتی که به یکبار مشاهده کنیم که در یک تاریخ مشخص حجم زیادی معامله شده است (حجمی چند برابر نسبت به میانگین حجم معاملات) به این معناست که کد به کد رخ داده است و با بررسی باید مشخص شود که چه نوع کد به کدی رخ داده است.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.