شناسایی نوع روند در بازار سرمایه

روند به جهت حرکت بازار گفته می شود، به این معنا که به واسطه روند تحلیل گر و یا سرمایه گذار می تواند تشخیص دهد که وارد سهم شود، سهم را نگه داری کند و یا در زمان مشخص از سهم خارج شود.

بازار هرگز یک خط راست را طی نمی کند و تغییراتی که در بازار رخ می دهد (من جمله تغییرات قیمتی) به صورت حرکت های زیگزاگی و یا نوسانی نمایش داده می شوند.

زیگزاگ ها شبیه به موج های پی در پی ای هستند که می توانند صعودی و یا نزولی باشند. برآیند و یا خروجی کلی ای که از این موج های صعودی و نزولی حاصل می شوند، روند بازار را تعیین می کنند.

یکی از مواردی که یک تحلیل گر هنگام مشاهده نمودار قیمتی یک سهم باید به آن بپردازد این است که نقاط صعودی و نزولی نمودار را شناسایی کند. به عبارت دیگر تشخیص درست قله ها و دره ها در ادامه تحلیل یک سهم بسیار موثر هستند. افرادی ک قادر نباشند قله ها و دره ها را به درستی تشخیص دهد نمی توانند وارد پله بعدی در تحلیل شوند و قطعا در صورت شناسایی نادرست این نقاط کل تحلیل زیر سوال می رود.

قله ها و دره ها به نقاطی گفته می شوند که پس از آن ها روند سهم تغییر پیدا کند.

قله نقطه ای است که پایان سیر صعودی و شروع سیر نزولی را نمایش می دهد.

دره به نقطه ای گفته می شود که انتهای سیر نزولی و ابتدای روند صعودی را نمایش می دهد

قله ها و دره ها در نمودار قیمتی سهم

قله ها و دره ها در نمودار قیمتی سهم

تصویر بالا به درستی نقاط قله و دره را مشخص می کند. به طور مثال نقطه ۲ یک قله را نمایش می دهد، نقطه ۲ انتهای سیر صعودی (از ۱ به ۲) و ابتدای سیر نزولی ( ۲ به ۳) است.

همچنین در تصویر مشاهده می شود که نقطه B نشان دهنده دره نمودار است. این نقطه در انتهای یک سیر نزولی یعنی روند A به B شکل گرفته است و پس از آن ما شاهد شروع یک روند صعودی هستیم ( از B به سمت C).

و در حالت کلی خط آبی رنگ نشان دهنده سیر نزولی و خط نارنجی رنگ نشان دهنده روند صعودی است.

روند ها انواع متفاوتی دارند و یک تحلیل گر تکنیکال لازم است که با انواع آن ها آشنایی داشته باشد و قادر باشد که نوع آن  را در یک نمودار تشخیص دهد.

روند صعودی: به معنای ریاضی نمودار دارای شیب مثبت است و اگر بخواهیم ساده تر آن را بیان کنیم می توان گفت که افزایش قیمت را در آن سهم شاهد هستیم. به طور مثال قیمت یک سهم در طول هفته گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است این به معنای سیر صعودی در سهم است.

به زبان تحلیل گران سیر صعودی یعنی کف موج بعدی از کف موج قبلی بالاتر باشد.

در شکل زیر بخشی از نمودار که با عدد نمایش داده شده است، نشان دهنده سیر صعودی است. همان گونه که مشاهده می شود نموداری که به رنگ سیاه است کف موج دوم ( که با شماره ۴ نمایش داده شده است) از کف موج اول ( که با شماره ۲ نمایش داده شده است)  بالاتر است.

سیرهای صعودی و نزولی

سیرهای صعودی و نزولی

روند نزولی: یکی دیگر از انواع روندها سیر نزولی است، به عبارتی شیب نمودار منفی می شود. هنگامی که بیان می شود یک سهم در حال طی کردن سیر نزولی است به این معناست که قیمت سهم به طور پیوسته در حال کاهش است ( قیمت سهم نسبت به قیمت همان سهم در روز گذشته کاهش یافته است).

به زبان تحلیل گران روند نزولی یعنی سقف موج قبلی از سقف موج بعدی بالاتر باشد.

در تصویر بالا  آن بخش از نمودار که به رنگ قرمز است نشان دهنده سیر نزولی است و سقف ها نسبت به یکدیگر در سطح های پایین تری قرار دارند.

روند خنثی: این روند به این معنا نیست که شاهد تغییرات قیمتی در یک سهم نیستیم، بلکه به این معناست که کف ها و سقف های قیمتی در یک محدوده مشخص و ثابتی قرار گرفته اند. ( کف ها نسبت به یکدیگر روی یک خط افقی هستند و سقف ها نسبت به هم).

در تصویر زیر ما شاهد یک سیر خنثی هستیم، قله ها همگی روی یک خط راست و افقی قرار دارند و همین طور دره ها و یا نقاط کف. همان گونه که مشاهده می کنید تغییرات قیمتی در این سهم رخ می دهد اما با این تفاوت که خطوطی که نقاط کف را به هم و سقف را به یکدیگر متصل می کنند خط های افقی هستند که مانع رشد و نزول قیمت سهم از یک محدوده مشخص می شوند.

روند خنثی

روند خنثی

نمودارها مهم ترین و شاخص ترین مرجع برای بررسی روند قیمتی سهام هستند. توسط نمودارهاست که روند یک سهم را می توان تشخیص داد و  یا نقاط ورود به یک سهم و خروج از آن را شناسایی کرد.

نمودار سهم از دو محور افقی و عمودی تشکیل شده است و هر کدام مشخصه یک بعد هستند. بعد زمان روی محور افقی و بعد قیمت روی محور عمودی نمایش داده می شود.

محورهای تشکیل دهنده نمودار قیمتی در یک سهم

محورهای تشکیل دهنده نمودار قیمتی در یک سهم

برای نمایش نمودار می توان از تایم فریم های مختلفی استفاده کرد. معمولا روی تمام نرم افزارهایی که برای تحلیل تکنیکال طراحی شده اند چند نوع تایم فریم مختلف وجود دارد: تایم فریم روزانه، تایم فریم هفتگی، تایم فریم ماهانه و تایم فریم سالانه.

در تایم فریم های روزانه هر کندل یا نقطه ای که روی نمودار نمایش داده می شود، مشخصه یک روز کاری است، در حالی که در تایم فریم های هفتگی هر کندل نماینده یک هفته کاری است. کوچکترین تایم فریمی که در نرم افزارها قرار داده شده است، تایم فریم های دقیقه ای هستند و پس از آن ۱۵ دقیقه و ….

بر طبق تجربه و بررسی های انجام شده بهتر است که حتما تایم فریم های بزرگتر نیز در یک سهم آنالیز شوند چرا که بر حسب قانون تاریخ تکرار می شود، می توان پیش بینی های درست تری از روند قیمت ها داشت.

حال کندل ها و تایم فریم ها هر کدام نمایانگر چه چیزی هستند، موضوعی است که باید به آن پرداخته شود.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.