آیا عرضه اولیه می تواند روش مناسبی برای سرمایه گذاری باشد؟

می توان گفت که ابتدایی ترین و اولین چیزی که هر سرمایه گذاری با ورود به بورس با آن مواجه می شود عرضه اولیه است.

سود دهی عرضه اولیه از نگاه برخی از سهامداران یکی از بهترین و پربازده ترین روش های سرمایه گذاری در بازار بورس است و برای برخی دیگر از افراد قابل چشم پوشی و ناچیز است.

در واقع می توان بدون اغراق گفت که برای خرید عرضه اولیه نیاز به هیچ دانشی نیست و به همین دلیل هر ایرانی با داشتن یک کد بورسی و تنها با معامله عرضه اولیه می تواند سود مناسبی کسب کند.

برخی از افراد هستند که تنها به قصد خرید عرضه اولیه وارد بازار سرمایه می شوند و این سوال پیش می آید که فرایند عرضه اولیه به چه صورتی است که سهامداران به آن جذب می شوند؟

حال سوالی که پیش می آید این است که عرضه اولیه چیست؟ چگونه می توان در آن ها سرمایه گذاری کرد؟ میزان سودآوری آن به چه صورتی است و چرا عرضه اولیه ها سود قابل توجهی دارند؟

عرضه های اولیه در سازمان بورس

عرضه های اولیه در سازمان بورس

عرضه اولیه به شرکت هایی گفته می شود که برای اولین بار سهام آن ها در بورس عرضه می شود.

این گونه شرکت ها تا قبل از انتشار سهام خود به عنوان عرضه اولیه توسط شرکت هایی با مسئولیت محدود، شرکت هایی با چند شریک و یا هلدینگ و شرکت هایی از این دست باشند.

در حالت کلی تر هر نوع شرکتی در سهامی خاص ( و نه عام) هنگامی که وارد بورس می شوند سهامی عام محسوب می شوند، به این معنا که همه می توانند سهام آن ها را خریداری کنند.

ثبت شرکت ها در سازمان بورس می تواند دلایل متعددی داشته و می توان گفت که مهم ترین و بارزترین دلیلی که یک شرکت سهام خود را به عام تبدیل می کند تامین سرمایه است.

جذب سرمایه، معتبر کردن برند، وارد شدن به کسب و کار هلدینگ و مواردی از این دست می تواند از دلایل ثبت شرکت در سازمان بورس باشد.

سازمان بورس نیز برای آن که به شرکت ها مجوز ورود به بازار سرمایه را بدهند ابتدا تاریخچه آن ها را بررسی می کند.

تحلیل گران و عوامل سازمان بورس با بررسی شرکت ها سوددهی آن ها را در سال های گذشته مطالعه می کنند و در صورتی که در سال های اخیر برای سهامداران خاص خود سود ده باشند، سازمان بورس مجوز ورود آن شرکت به بازار سرمایه را صادر می کند.

لازم به ذکر است که ثبت تمامی شرکت ها در بورس به این معنا نیست که در هر نمادی می توان وارد شد و انتظار کسب سود را داشت، این موضوع تنها در مورد عرضه اولیه ها صادق است و سایر شرکت ها شرایط متفاوت تری دارند.

فواید عرضه های اولیه چیست؟

فواید عرضه های اولیه چیست؟

سازمان بورس به شرکت هایی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند پیشنهاد می دهد که برای جذابیت سهام برای سرمایه گذاران آن را با قیمتی کمتر از قیمت اسمی آن عرضه کنند.

به طور مثال کارشناسان بررسی می کنند که ارزش سهم این شرکت صد ریال است، سازمان بورس از شرکت می خواهد که برای آن که در هنگام ورود به بورس سهام آن ها خریداری شود بهتر است که با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی ( به طور مثال هشتاد ریال) سهام را عرضه کنند و دلیل سوددهی عرضه اولیه شرکت ها همین موضوع است.

 سهامداران عرضه اولیه را با قیمتی پایین تر از ارزش ذاتی شرکت می خرند و به همین دلیل است که سود عرضه های اولیه مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران است.

نکته ای که لازم است به آن توجه شود این است که بر طبق استراتژی های سازمان بورس در چند سال اخیر برای فروش عرضه های اولیه به صورت عادلانه به تعداد مشخصی سهم به ازای هر کد ملی فروخته می شود.

با این روش سود عرضه های اولیه به سرمایه گذاران خرد می رسد و هر شخصی که کد بورسی دارد می تواند بدون هیچ نگرانی به آن نماد ورود کند.

به طور مثال اگر یک شرکت یک میلیارد سهم دارد که قرار است بین یک میلیون متقاضی تقسیم شود این یک میلیارد به یک میلیون تقسیم می شود و به تعداد یکسانی سهم به همه متقاضیان می رسد.

نکته قابل توجه دیگر این است که افرادی که در چند کارگزاری دارای کد بورس هستند نمی توانند به ازای هر کد کارگزاری عرضه اولیه دریافت کنند.

 چرا که عرضه های اولیه مطابق با کد ملی افراد عرضه می شوند و هر فرد با هر تعداد کد بورسی تنها یک بار می تواند در هر عرضه اولیه اقدام به معامله کند.

تعداد سهمی که در عرضه اولیه تعلق می گیرد.

تعداد سهمی که در عرضه اولیه تعلق می گیرد.

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد معمولا با آن مواجه می شوند این است که پس از خرید عرضه های اولیه زمان فروش را چگونه مشخص کنیم.

موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که تحلیل گران و سرمایه گذاران بورس معمولا زمان خرید و فروش را بر طبق تحلیل تکنیکال انجام می دهند.

شاخص ترین و مهم ترین ابزار برای تحلیل تکنیکال مطالعه تاریخ و گذشته سهم است.

حال مساله این است که عرضه های اولیه هیچ تاریخ و سوابق ثبت شده ای در سازمان بورس ندارند و به همین علت است که رفتار آن ها قابل پیش بینی نیست و نمی توان زمان خروج از آن را توسط تحلیل مشخص کرد.

برخی از تحلیل گران معتقدند که عرضه های اولیه یک رفتار عرضه اولیه ای دارند، به این معنا که معمولا با یک شیب مناسب و خوبی شروع می کنند و این شیب تا یک مدتی همچنان به رفتار خود ادامه می دهد.

 به همین دلیل شاید بتوان گفت که پس از آن که این شیب به یک نقطه ثابت رسید و یا روند صعودی آن کند شد می تواند محل مناسبی برای فروش باشد.

یکی از بهترین ترفندها برای کسب سود بیشتر از عرضه اولیه این است که به اسم افراد دیگری که قصد ورود به بازار سرمایه ندارند و یا سرمایه ای برای شروع ندارند کد بورسی دریافت کنیم و از این طریق می توان بهره بیشتری از عرضه اولیه برد.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.