در سایت کدال چه اطلاعیه هایی منتشر می شود؟

سایت کدال یکی از مهم ترین و معتبرترین منابعی است که تحلیل گران از آن برای انجام معاملات خود بهره می گیرند.

در سال ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ وقتی که سامانه معاملات آنلاین بورس شروع به فعالیت کرد به دلیل اینکه معاملات بسیار سریع و در کسری از ثانیه انجام می گرفت خلا وجود یک محیطی احساس می شد که اطلاعات مالی شرکت ها را در اختیار کاربران قرار دهد. سایت کدال در خلال همین موضوعات در راستای کار سازمان بورس قرار گرفت.

سرمایه گذاران نیاز داشتند که اطلاعات معتبر و درستی از شرکت ها در اختیار داشته باشند چرا که روند صعودی و یا نزولی سهام در یک شرکت وابسته به وضعیت مالی آن شرکت بود.

با توجه به نیازها و خلأهای به وجود آمده، سایت کدال طراحی شد.

سایت کدال  و یا codal مخفف عبارت:

Comprehensive database of all listed companies است، به معنای “پایگاه داده جامع از همه شرکت های فهرست شده در سازمان بورس”. سامانه کدال را با نام “سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران” نیز می شناسند. برای مراجعه به سایت کدال می توان از طریق آدرس زیر اقدام کرد.

https://codal.ir

صفحه اول سایت کدال

صفحه اول سایت کدال

بنابراین سامانه و یا سایت کدال در جهت حمایت کردن و شفاف سازی حقوق سهامداران و سرمایه گذارانی که در بورس و یا فرابورس فعالیت دارند طراحی شد و در اختیار کاربران بازار سرمایه قرار گرفت.

 در واقع می توان گفت که سایت کدال برای برقراری فضای منصفانه برای معامله، حفظ و توسعه بازار سرمایه و همچنین برای شفاف سازی و انتشار تمام اطلاعیه ها و اخباری که هر سرمایه گذار حق دارد در مورد آن ها اطلاع داشته باشد به وجود آمده است.

تحلیل گران و سهامداران بازار سرمایه در کنار تحلیل تکنیکال به وسیله گزارشات و اطلاعیه هایی که از طرف شرکت ها منتشر می شود تصمیم می گیرند که به یک سهم وارد و یا خارج شوند.

اطلاعیه های شفاف سازی مالی میان دوره ای و یا پایان دوره ای، مجامع عمومی شرکت ها برای تقسیم سود نقدی و یا افزایش سرمایه و … از جمله گزارشاتی هستند که می تواند به تحلیل گر در انجام یک معامله کمک کند.

تمامی شرکت های بورس و فرابورس که مورد تایید سازمان بورس ایران قرار گرفته اند و به بازار سرمایه راه یافته اند موظفند که گزارشاتی را در سایت کدال منتشر کنند.

گزارشات منتشر شده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران

گزارشات منتشر شده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که مهم ترین گزارش هایی را که شرکت ها منتشر می کنند به صورت زیر است:

از مهم ترین گزارش هایی که در اختیار کاربران در سایت کدال قرار می گیرد صورت های مالی هستند.

 از زیر مجموعه های صورت های مالی می توان به: صورت سود و زیان، ترازنامه، جریان وجوه نقد، جداول تولید و فروش، پرتفوی و … اشاره کرد.

صورت های مالی در دو گزارش کلی تقسیم بندی می شوند: گزارش عملکرد شرکت در طول ماه های گذشته و بخش دوم مربوط است به پیش بینی عملکرد شرکت (که شرکت پیش بینی می کند در آینده به چه موقعیت مالی خواهد رسید).

در سایت کدال معمولا با این عنوان صورت های مالی گزارش می شوند و قابل دانلود کردن هستند:

اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای ۳ (یا ۶ ) ماهه منتهی به …( تاریخ پایان دوره)

در این آگهی ها شرکت ها؛ عموما قبل از تاریخ شروع جلسه و برگزاری آن، آگهی دعوت به مجامع منتشر می شود و پس از برگزاری آن و قید قراردادهای مورد نظر نتیجه نهایی مجامع در اختیار سهامداران قرار می گیرد.

از زیر مجموعه های این آگهی می توان به آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده، آگهی تصمیمات و …. اشاره کرد.

شرکت ها در مراحل بحرانی و خاص گزارشاتی را تحت عنوان شفاف سازی بیشتر منتشر می کنند.

 در این گونه گزارشات که در سایت کدال نیز قرار می گیرد و به راحتی قابل دسترس است در مورد مسائلی همچون اتفاقات درونی شرکت ها، عدم تغییر در سود دهی، تاثیر قراردادها بر روند سهام و قیمت گذاری آن و … از جمله مباحثی هستند که در آگهی مربوط به شفاف سازی شرکت ها در مورد آن توضیح داده می شود.

از جمله آگهی های این دسته می توان به مثال زیر اشاره کرد:

قطع و رفع نسبی محدودیت ها مصرف گاز در شرکت های پتروشیمی. در این گونه اطلاعیه ای شرکت توضیح می دهد که چه محدودیت هایی در مصرف گاز به وجود آمده است و ممکن است چه تاثیراتی روی عملکرد آن داشته باشد.

شرکت ها در برخی مواقع به دلایلی مانند تغییراتی که در سهامداران عمده رخ می دهد ناچار می شوند و یا تصمیم می گیرند که اعضای هیئت مدیره شرکت را تغییر و یا جابه جا کنند.

در سایت کدال گزارش هایی با عناوین: معرفی اعضا، تغییرات در اعضای هیئت مدیره، معرفی با تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره، گزارش تفسیری مدیریت و … از جمله گزارش هایی هستند که در زیر مجموعه این آگهی ها قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین گزارش ها و اطلاعیه ها مربوط به افزایش سرمایه شرکت ها است.

شرکت ها هنگامی که تصمیم می گیرند افزایش سرمایه بدهند مجموعه ای از گزارشات و مستندات را در قالب فرم ها و نامه هایی منتشر می کنند و آن را جهت آگاه سازی هر چه بیشتر سهامداران در سایت کدال قرار می دهند.

اطلاعیه هایی با عناوین: طرح توجیهی افزایش سرمایه، مستنداتی که افزایش سرمایه داشته است، ثبت، حق تقدم ها، پذیره نویسی و … همگی از جمله گزارش هایی هستند که در زیر مجموعه آگهی افزایش سرمایه قرار دارند.

اطلاعیه ای که با عنوان ” مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام” در سایت کدال ارائه می شود از جمله گزارش های افزایش سرمایه هستند که پس از تایید افزایش سرمایه و زمانی که حق تقدم ها قابل معامله می شوند قابلیت انتشار دارند.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.