عبارت ها و اصطلاحاتی که باید در مورد سهام بدانیم

بر طبق قانون تجارت ایران شرکت ها می توانند سهام خود را با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی در بازار عرضه کنند و ما به تفاوت آن را به اندوخته شرکت واگذار کنند و یا بین سهامداران تقسیم کنند.

 به این تفاوت قیمت اسمی و قیمت بالاتری که در سازمان بورس در حال معامله و خرید و فروش است صرف سهام گفته می شود.

بسیاری از شرکت ها هستند که برای تامین مالی خود و پر کردن اندوخته شرکت از روش صرف سهام بهره می گیرند.

لازم به ذکر است که همه شرکت ها مجاز نیستند که از روش صرف سهام استفاده کنند چرا که قوانین و شرایط مختص به خود را دارد.

به طور مثال برای صرف سهام نیاز به یک ضامن است که که متعهد شود آن قسمتی از سهام که در بازار به فروش نرفته است را بخرد.

 اگر شرایط شرکت به شکلی باشد که سهام وکیوم (مدیریتی) تزلزل داشته باشد، این امکان وجود دارد که کنترل شرکت از دست سهامداران عمده خارج شود.

نکته قابل توجه این است که صرف سهام به عنوان سود برای شرکت در نظر گرفته نمی شود بلکه در ستون دارایی ها در ترازنامه  قرار می گیرد. 

صرف سهام

 سود انباشته یکی از ابزارهایی است که شرکت برای تامین مالی از آن استفاده می کند. شرکت ها معمولا همه سود خود را تقسیم نمی کنند و مقداری از سودی را که بین سهامداران تقسیم نکرده اند به عنوان سود انباشته ذخیره می کنند.

 شرکت ها می توانند افزایش سرمایه از این محل بدهند و در سایت کدال منتشر می شود که یک نماد افزایش سرمایه از محل سود انباشته خواهد داشت.

در این گزارش می توان سود و زیان شرکت را در دو سال متفاوت با هم مقایسه کرد.

درآمدهای عملیاتی شرکت، درآمدی که از فروش محصولات به دست آورده است، بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی، مبلغی که برای تولید محصول هزینه شده است و در نهایت سود به دست آمده گزارش می شود.

هزینه های مالی شرکت، درآمدهای غیر عملیاتی، هزینه های اداری و عمومی، سود عملیاتی و …. از جمله هزینه های مثبت و منفی هستند که با کسر کردن هزینه ها از مبلغ سود، سود نهایی شرکت حاصل می شود.

بنابراین در گزارش های سود و زیان شرکت ها می توان به راحتی از میزان سود دهی آن ها آگاه شد.

یکی از عبارات و اصطلاحاتی که در گزارشات ناظر بازار با آن زیاد مواجه می شویم، اصطلاح حراج پیوسته و ناپیوسته است.

حراج ناپیوسته: منظور از حراج ناپیوسته این است که معمولا در یک بازه زمانی سی دقیقه ای تنها ثبت سفارش انجام می شود و تا زمانی که این سی دقیقه به پایان نرسد هیچ معامله ای انجام نشود.

پس از به پایان رسیدن این بازه زمانی در صورتی که قیمت خریداران و فروشنده ها با هم یکسان باشد امکان کشف قیمت و انجام معاملات وجود دارد.

حراج پیوسته: تفاوت حراج پیوسته با حراج ناپیوسته این است که در حراج پیوسته نیازی به تعیین کردن زمان مشخص و ثابتی برای ثبت سفارش نیست و هر زمانی که قیمت خریدار با فروشنده ها یکسان باشد معاملات انجام می شود.

EPS مخفف اصطلاح Earning per share به معنای سود هر سهم است. برای به دست آوردن این عدد کافی است که کل سود شرکت پس از کسر مالیات به تعداد سهام تقسیم کرده آن گاه سود هر سهم حاصل می شود.

سود پیش بینی شده: سودی است که شرکت برای سال مالی پیش رو تخمین می زند.

سود تحقق یافته: سودی است که در سال مالی گذشته به هر سهم تعلق گرفته است.

تعدیل کردن سود: گاهی سود به دست آمده در پایان سال مالی کمتر و یا بیشتر از سود پیش بینی شده است.

تعدیل کردن سود به این معنا است که بررسی و تحلیل های لازم روی این موضوع صورت بگیرد و مشخص شود که سود پیش بینی شده کمتر شده است یا بیشتر.

تعدیل مثبت یا منفی ای که بیش از بیست درصد باشد منجر به متوقف شدن سهم می شود و سازمان بورس نماد را متوقف می کند.

DPS مقدار سودی است که شرکت در بین سهامداران به طور نقدی تقسیم می کند.

 این که از میزان سود حاصل شده چه مقدار و یا چه درصدی به  صورت نقدی توزیع شود و چه درصدی از آن در شرکت باقی بماند تصمیمی است که در مجمع عادی سالیانه توسط هیئت مدیره به مجمع پیشنهاد داده می شود و سپس به تصویب سهامداران می رسد.

هر دو عدد dps و eps در سایت tsetmc قابل مشاهده هستند. به طور مثال اگر یک نماد در سایت tsetmc جست و جو شود مشاهده می شود که دو سربرگ با عناوین eps و dps ظاهر می شود.

Dps چیست

در تصویر زیر سربرگ eps برای نماد فولاد مشاهده می شود. تمامی گزارش ها سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه در این بخش منتشر می شود ( این گزارش ها در سامانه کدال نیز قرار می گیرند).

 در این بخش می توان دید که سود پیش بینی شده در دوره های گذشته تا چه اندازه به سود واقعی و تحقق شده شرکت نزدیک است.

 همچنین در طول یک سال مالی شرکت می تواند سه یا چهار دوره سود پیش بینی شده آن سال مالی را تغییر دهد.

اگر برای نماد فولاد در تصویر زیر آخرین پیش بینی ها را تحلیل کنیم می بینیم که در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۹۶ شرکت پیش بینی کرده است که به مبلغ ۲۵۳ ریال سود خواهد ساخت، سه ماه پس از شروع سال مالی سود واقعی کسب شده ۱۲۱ ریال است و در ستون “پوشش” اعلام کرده است که ۴۰ درصد از سود پیش بینی شده را محقق کرده است.

 همچنین در ستون رشد ۱۹.۳۷ درصد تعدیل مثبت اعلام کرده است. از سه ماه اول به بعد شرکت اعلام می کند که ۳۰۲ ریال سود در سال مالی خواهد داشت و این روند برای سه ماه بعدی تکرار می شود.

Eps سهام چیست

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.