سایت tsetmc.com کتابخانه ی قیمت ها برای تحلیل گران

یکی از مهم ترین سایت هایی که هر سرمایه گذاری در بازار بورس باید به آن مراجعه کند سایت tsetmc.com است.

این سایت که توسط خود سازمان بورس مدیریت می شود تمام معاملات انجام شده در روز را به صورت لحظه ای به روز می کند و تک تک معاملاتی که در بورس انجام می شود در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است.

در هر تایم فریمی که در نظر گرفته می شود چهار قیمت اهمیت ویژه ای دارند:

قیمت باز شدن یک سهم، قیمت بسته شدن سهم در همان روز، کمترین قیمت معامله شده سهم  و بیشترین قیمت معامله شده.

این چهار قیمت، مهم ترین اعدادی هستند که یک تحلیل گر با آن ها سروکار دارد. برای مشاهده هر کدام از این اعداد می توان به سایت tsetmc.com مراجعه کرد.

قیمت باز شدن یک سهم یا اولین قیمت در هر نماد به عددی گفته می شود که در شروع یک روز کاری نماد به آن قیمت معامله می شود.

معامله می تواند خرید و یا فروش سهم باشد و آن چه که اهمیت دارد این است که شروع معامله ی هر سهم در هر روز کاری با چه عددی است.

قیمت بسته شدن یه سهم یا قیمت آخرین معامله: به قیمتی گفته می شود که در پایان روز کاری معامله می شود و یا به تعریف دیگر به قیمتی گفته می شود که به عنوان آخرین معامله برای یک نماد در سازمان بورس ثبت می شود.

کمترین قیمت معامله شده به عددی گفته می شود که یک نماد در آن قیمت معامله شده و دارای کمترین مقدار نسبت به سایر معاملات انجام شده برای یک سهم است.

بیشترین قیمت معامله شده به عددی گفته می شود که یک نماد در آن عدد معامله شده و عددی بزرگتر از آن در سازمان بورس ثبت نشده است. این دو قیمت نیز در سایت tsetmc.com برای هر نماد مشخص شده است.

بسیاری از سرمایه گذاران و یا تازه واردهای بورس تصور می کنند که قیمت پایانی همان آخرین قیمت معامله شده در بورس است.

آن چه که مبنای معاملات روز بعد است و تحلیل گران از آن به عنوان مرجع استفاده می کنند قیمت پایانی است. قیمت پایانی برای هر نماد در سایت tsetmc.com منتشر می شود.

در گذشته قیمت پایانی همان قیمت آخرین معامله بود و معیار نوسان های روز بعد آخرین معامله ای بود که در روز قبل انجام می گرفت.

قیمت پایانی در سایت tsetmc.com

قیمت پایانی در سایت tsetmc.com

پس از کسب تجربه و تحلیل و بررسی ها مختلف کارشناسان قیمت دیگری را به چهار قیمت پر اهمیت افزودند و اسم آن را قیمت پایانی گذاشتند.

قیمت پایانی در واقع میانگین معاملات انجام شده (خرید و فروش) یک نماد است. در سازمان بورس نوسان قیمتی بین مثبت و منفی پنج درصد در روز مجاز است.

به این معنا که تغییرات قیمتی که هر سهم در طول یک روز کاری می تواند تجربه کند بین مثبت پنج درصد( بیشترین قیمت یک روز) و منفی پنج درصد (کمترین قیمتی روز) است.

این نوسان نسبت به قیمت پایانی روز قبل به دست آمده است. به عبارت دیگر اگر فرض کنیم قیمت پایانی یک نماد در روز قبل هزار ریال بوده است حال در روز بعد محدوده تغییرات مجاز برای این سهم بین مثبت و منفی پنج درصد از هزار ریال یعنی پنجاه ریال است ( بیشترین قیمتی که سهم می تواند در آن قیمت معامله شود هزار و پنجاه ریال و کمترین قیمتی که امکان معامله را برای سرمایه گذاران فراهم می کند نهصد و پنجاه ریال است).

الگوهای کندل بهترین روش برای نشان دادن قیمت های پر اهمیت در هر نماد هستند.

از دیگر مواردی که در تابلو خوانی و در سایت tsetmc.com می توان به آن ها دست یافت، بازه های قیمتی هستند. این بازه ها نیز از جمله پارامترهایی هستند که می توان به کمک آن ها به تحلیل یک سهم پرداخت.

بازه ها به صورت روزانه، هفتگی و سالانه به محدوده تغییرات قیمتی یک سهم اشاره می کند. در بازه روزانه، دامنه تغییرات قیمتی سهم در روز گزارش می شود و برای بازه های دیگر نیز به همین منوال است.

بازه های قیمتی در سایت tsetmc.com

بازه های قیمتی در سایت tsetmc.com

به طور مثال اگر برای یک نماد اعلام شود که بازه روز بین ۸۱۰۰ تا ۸۸۰۰ ریال است، به این معناست که تمام معاملاتی که روی این سهم انجام شده است در بین این دو عدد بوده اند. دقت شود که این بازه روز با قیمت مجاز کاملا متفاوت است.

قیمت مجاز به محدوده قیمتی گفته می شود که در آن محدوده سرمایه گذار اجازه معامله دارد. اگر برای نماد ذکر شده بیان شود که محدوده مجاز بین ۸۰۰۰ تا ۸۹۰۰ ریال است، به این معناست که تحت هیچ شرایطی نمی توان در قیمتی پایین تر از ۸۰۰۰ و یا بالاتر از ۸۹۰۰ معامله انجام داد و تمام بازه های قیمتی باید در محدوده مجاز باشند.

از دیگر اطلاعاتی که در سایت tsetmc.com می توان به آن ها دست یافت حجم مبنا است. حجم مبنا از دیگر پارامترهای پر اهمیت در میان تحلیل گران است.

حجم مبنا برای هر سهم در درصد رشد و یا نزول قیمتی آن سهم تاثیر گذار است. اگر برای یک نماد به تعداد حجم مبنا و یا بیشتر از این حجم معامله در بیشترین بازه روز صورت بگیرد، آن سهم شاهد رشد قیمتی مثبت پنج درصد در آن روز است.

به طور مثال اگر حجم مبنا برای یک نماد هفتاد هزار واحد (سهم ) باشد، و بیشترین قیمت اعلام شده برابر با ۵۰۰۰ ریال باشد. در صورتی که هفتاد هزار واحد یا بیشتر در قیمت ۵۰۰۰ ریال انجام  شود، آن سهم دارای سود پنج درصد در آن روز است. در مورد رابطه بین منفی پنج درصد و حجم مبنا نیز به همین شکل است با این تفاوت که به جای بیشترین قیمت، لازم است که معاملات در کمترین قیمت به تعداد حجم مبنا انجام شوند.

حجم مبنا و سهام شناور آزاد در سایت tsetmc.com

حجم مبنا و سهام شناور آزاد در سایت tsetmc.com

سهام شناور آزاد به سهامی گفته می شود که در بازار سرمایه و در دست سرمایه گذاران است. سهام شناور آزاد و مقدار آن می تواند مبنایی برای ورود کردن یا نکردن به یک سهم باشد.

اگر درصد سهام شناور آزاد برای یک سهم بیش از حد متعارف (بیست و پنج درصد) باشد، می تواند به این معنا باشد که در روزها و لحظه های بحرانی قرار است که ارزش سهام توسط سرمایه گذاران حقیقی بچرخد و این می تواند یک امتیاز منفی برای آن نماد باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.