فایل آموزشی شماره ۱۱: خواست خداوند چیست؟

در حال بارگزاری ویدئو ...

دانلود فایل ویدئویی شماره ۱۱: خواست خداوند چیست؟ با کیفیت معمولی

دانلود فایل ویدئویی شماره ۱۱: خواست خداوند چیست؟ با کیفیت HD

دانلود فایل صوتی شماره ۱۱: خواست خداوند چیست؟ با پسوند MP3

امروزه بسیاری از انسان‌ها گمان می‌کنند که هیچ‌گونه دخل و تصرفی در تعیین سرنوشت خود ندارند و سرنوشت آن‌ها از قبل مشخص‌شده است.

دلیل ضبط این فایل آموزشی بسیار مهم این بود که زندگی انسان‌های بسیار زیادی را بررسی کردم و دیدم زمانی که کار آن‌ها به‌درستی پیش نمی‌رود می‌گویند خواست خداوند و یا حکمت خداوند است و زمانی که شرایط خوب پیش می‌رود می‌گویند درست تلاش کردم و نتیجه این شد.

این موضوع مرا یاد زمان کودکی در مدرسه می‌اندازد، زمانی که نتیجه عملکرد ما نمره‌ی بیست بود می‌گفتیم نمره‌ی بیست گرفتم و اما زمانی که نتیجه عملکرد ما نمره‌ی پایین بود می‌گفتیم معلم به ما نمره‌ی پایین داد.

خداوند متعال جهانی با قوانین منظم و دقیق را خلق کرده و به ما به‌عنوان اشرف مخلوقات توانایی‌های بسیار زیادی عطاء کرده است و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم که چه چیزی را می‌خواهیم.

خواست کلی خداوند برای همه ما داشتن سلامتی، ثروت، آرامش، نعمت، شادی و پیشرفت می‌باشد و برای هیچ‌یک از ما خواست کاملاً دقیقی مشخص نکرده و برای همه‌ی ما خواست کلی و مثبت دارد.

وقتی کاری خوب پیش می‌رود به ارتعاش و باورهای ما ربط دارد و دقیقاً اگر کاری خوب پیش نمی‌رود بازهم به ارتعاش و باورهای ما ربط دارد. خداوند برای ما خواست دقیق، ریز و مشخصی ندارد اما همان‌طور که گفتم خواستی کلی برای همه‌ی ما دارد.

برای درک بهتر این موضوع به سراغ ریشه کلمات (بما قدمت ایدیهم، بما کسبت ایدیهم، بما کانوا یعملون) در قرآن کریم می‌رویم.

 

قرآن کریم

ذَٰلِکَ بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیکُمْ وَأَنَّ اللَّهَ لَیْسَ بِظَلَّامٍ لِلْعَبِید (انفال ۵۱)

این عقوبت اعمال زشتی است که به دست خویش فرستادید و خدا به هیچ‌یک از بندگان هرگز کمترین ستم نخواهد کرد.

فَإِنْ أَعْرَضُوا فَمَا أَرْسَلْنَاکَ عَلَیْهِمْ حَفِیظًا ۖ إِنْ عَلَیْکَ إِلَّا الْبَلَاغُ ۗ وَإِنَّا إِذَا أَذَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنَّا رَحْمَهً فَرِحَ بِهَا ۖ وَإِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَهٌ بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ فَإِنَّ الْإِنْسَانَ کَفُورٌ (شوری ۴۸)

(ای رسول، تو این آیات قیامت را بر خلق برسان) پس اگر باز اعتراض کردند دیگر تو را نگهبان آن‌ها نفرستادیم، بر تو جز ابلاغ رسالت تکلیفی نیست و ما چون به انسان (بی‌صبر کم ظرف) از لطف و رحمت خود بهره‌ای بخشیم بدان شاد شود و اگر به کیفر کردار خود رنج و عذابی به آنان رسد آدمی سخت راه کفران پوید.

وَمَا أَصَابَکُمْ مِنْ مُصِیبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُو عَنْ کَثِیر (شوری ۳۰) ٍ

و آنچه از رنج و مصائب به شما می‌رسد همه از دست (اعمال زشت) خود شماست درصورتی‌که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می‌کند.

ذَٰلِکَ بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیکُمْ وَأَنَّ اللَّهَ لَیْسَ بِظَلَّامٍ لِلْعَبِید (آل‌عمران ۱۸۲) ِ

این عذاب به خاطر کارهایی است که به دست خود پیش فرستادید و خدا هرگز در حق بندگان ستم نخواهد کرد.

وَلَنْ یَتَمَنَّوْهُ أَبَدًا بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیهِمْ ۗ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ (بقره ۹۵)

و هرگز آرزوی مرگ نخواهند کرد، (زیرا عذاب سخت) به‌واسطه کردار بد خود (برای خود در آخرت مهیا کرده‌اند) و خدا آگاه به ستمکاران است.

ذَٰلِکَ بِمَا قَدَّمَتْ یَدَاکَ وَأَنَّ اللَّهَ لَیْسَ بِظَلَّامٍ لِلْعَبِیدِ (حج ۱۰)

این عذاب آتش به سزای همان اعمال زشتی است که با دست خود پیش فرستادی و این‌که خدا هرگز کمترین ستم در حق بندگان نخواهد کرد.

تَرَىٰ کَثِیرًا مِنْهُمْ یَتَوَلَّوْنَ الَّذِینَ کَفَرُوا ۚ لَبِئْسَ مَا قَدَّمَتْ لَهُمْ أَنْفُسُهُمْ أَنْ سَخِطَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَفِی الْعَذَابِ هُمْ خَالِدُونَ (مائده ۸۰)

بسیاری از آن‌ها را خواهی دید که با کافران دوستی می‌کنند. ذخیره‌ای که برای خود پیش می‌فرستند و آن غضب خداست بسیار بد ذخیره‌ای است و آن‌ها در عذاب جاوید خواهند بود.

 

پس درک کردیم که ما به‌عنوان اشرف مخلوقات صددرصد کنترل سرنوشت خویش را در دست داریم و باید تلاش کنیم که هرچه بیشتر و بهتر باورهایمان را نسبت به خداوند تغییر دهیم، زیرا هر آنچه که نسبت به خداوند باور داشته باشیم همان به ما ثابت می‌گردد.

اگر باور داشته باشیم که خداوند حاکمی بی‌رحم و بی‌عدالت است همان به ما ثابت می‌گردد و اگر باور داشته باشیم که خداوند بسیار بخشنده و مهربان و روزی‌رسان است بازهم همان به ما ثابت می‌گردد. یادتان باشد فقط به زبان آوردن این موضوع کافی نیست بلکه باید آن را عمیقاً باور داشته باشید.

خیلی از انسان‌ها معتاد به کاری زشت مثل دزدی، قاچاق، اعتیاد به مواد مخدر و… مشغول هستند و معتقدند زمانی که آن‌ها از این کار زشت دست می‌کشند دوباره در محیط و شرایطی قرار می‌گیرند که این‌گونه کارها را انجام دهند و در آن شرایط می‌گویند: اگر ما هم نخواهیم این کار را انجام دهیم خداوند می‌خواهد.

مثل فردی که در زندان به او مواد مخدر می‌رسد و می‌گوید اگر من هم نخواهم خدا می‌خواهد. همان‌طور که گفتم خداوند چنین خواسته‌ای به این شکل برای هیچ فردی ندارد و این دقیقاً این موضوع با صحبت‌های بالا ارتباط مستقیم دارد.

خداوند و جهان هستی به تمام درخواست‌های ما چه خوب و چه بد پاسخ مثبت می‌دهند. خداوند حتی به درخواست شیطان هم پاسخ مثبت داد.

برای مثال اگر شما انتخاب کنید که دزد شوید جهان و قوانین جهان هستی بهترین ایده‌ها، شرایط و افرادی را برایتان فراهم می‌سازد که شما به هدفتان برسید و همچنین اگر تصمیم بگیرید از راهی درست به هدفی برسید بازهم بهترین ایده‌ها شرایط و افراد را برایتان فراهم می‌کند و این ربطی به خداوند ندارد، بلکه ربط به قوانین خداوند دارد، قوانینی که برای همه یکسان است و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم از چه راهی به خواسته‌هایمان برسیم.

 

رای درک بهتر این موضوع به سراغ قرآن کریم می‌رویم.

قرآن کریم

مَنْ کَانَ یُرِیدُ الْعَاجِلَهَ عَجَّلْنَا لَهُ فِیهَا مَا نَشَاءُ لِمَنْ نُرِیدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ یَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَدْحُورًا (اسرا ۱۸)

هر کس متاع عاجل و زودگذر دنیا را طالب است متاع دنیا را به او می‌دهیم (لیکن باز) به هر که خواهیم و هر چه مشیّت ازلی ما باشد، سپس (در عالم آخرت به کیفر کردارش) دوزخ را نصیب او کنیم که با نکوهش و مردودی به جهنم درآید.

وَمَنْ أَرَادَ الْآخِرَهَ وَسَعَىٰ لَهَا سَعْیَهَا وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَٰئِکَ کَانَ سَعْیُهُمْ مَشْکُورًا (اسرا ۱۹)

و هر که طالب حیات آخرت باشد و برای آن به‌قدر لزوم و طاقت بکوشد البته به‌شرط ایمان (به خدا) سعی چنین کسانی مقبول و مأجور خواهد بود.

کُلًّا نُمِدُّ هَٰؤُلَاءِ وَهَٰؤُلَاءِ مِنْ عَطَاءِ رَبِّکَ ۚ وَمَا کَانَ عَطَاءُ رَبِّکَ مَحْظُورًا (اسرا ۲۰)

و ما به هر دو فرقه (از دنیاطلبان و آخرت طلبان) به لطف پروردگارت مدد خواهیم داد که لطف و عطای پروردگار تو از هیچ‌کس دریغ نخواهد شد.

 

شما هدف انتخاب می‌کنید و جهان هستی سناریو رسیدن شما به هدفتان را برایتان می‌نویسد خیلی‌ها می‌گویند در قرآن گفته‌شده (خداوند هر کس را که بخواهد هدایت می‌کند، خداوند هر کس را که بخواهد گمراه می‌کند، خداوند به هرکس بخواهد روزی به غیر حساب می‌دهد) متأسفانه در ترجمه فارسی اشتباهات بسیار زیادی وجود دارد.

من تصمیم گرفتم در اینجا به بررسی ریشه کلمات یشاء به معنی مشیت الهی و یرید به معنای اراده و خواست قطعی الهی بپردازم.

  1. ریشه ر-و-د ۱۴۸ بار در ۴۷ آیه در قرآن تکرار شده و به معنای اراده و خواستن قطعی می‌باشد و در موارد مشخص‌شده به کار می‌رود.
  2. ریشه ش-ی-ء ۵۱۹ بار در ۷۳ سوره و ۴۴۹ آیه تکرار شده است و به معنای مشیت الهی و قانون‌مندی‌های جهان هستی می‌باشد.

قرآن کریم

لقَدْ کَفَرَ الَّذِینَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْمَسِیحُ ابْنُ مَرْیَمَ ۚ قُلْ فَمَنْ یَمْلِکُ مِنَ اللَّهِ شَیْئًا إِنْ أَرَادَ أَنْ یُهْلِکَ الْمَسِیحَ ابْنَ مَرْیَمَ وَأُمَّهُ وَمَنْ فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا ۗ وَلِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَیْنَهُمَا ۚ یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (مائده ۱۷)

بی‌تردید کسانی که گفتند «خدا همان مسیح پسر مریم است» کافر شدند، بگو: «اگر خدا اراده کند مسیح پسر مریم و مادرش و همه‌کسانی را که در روی زمین هستند هلاک کند چه کسی می‌تواند مانع آن شود؟» فرمانروایی آسمان‌ها زمین و آنچه میان آن‌هاست از آن خداست، هر چه بخواهد می‌آفریند و بر هر چیز قادر است.

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ (یاسین ۸۲)

فرمان نافذ او چون اراده خلقت چیزی کند به‌محض اینکه گوید: «موجود باش» بلافاصله موجود خواهد شد.

قل مَنْ ذَا الَّذِی یَعْصِمُکُمْ مِنَ اللَّهِ إِنْ أَرَادَ بِکُمْ سُوءًا أَوْ أَرَادَ بِکُمْ رَحْمَهً ۚ وَلَا یَجِدُونَ لَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلِیًّا وَلَا نَصِیرًا (احزاب ۱۷)

بگو آن کیست که شما را از خدا اگر بدی شما را بخواهد نگه بدارد؟ و یا جلو رحمت او را اگر رحمت شما را بخواهد بگیرد؟ نه به غیر خدا ولی و یاوری برای خود نخواهند یافت.

مثل دَأْبِ قَوْمِ نُوحٍ وَعَادٍ وَثَمُودَ وَالَّذِینَ مِنْ بَعْدِهِمْ ۚ وَمَا اللَّهُ یُرِیدُ ظُلْمًا لِلْعِبَادِ (غافر ۳۱)

مثل سنتی از عذاب که در قوم نوح و عاد و ثمود و اقوام بعد از ایشان جریان یافت و خدا هرگز اراده ظلم نسبت به بندگان ندارد.

وَاللَّهُ یُرِیدُ أَنْ یَتُوبَ عَلَیْکُمْ وَیُرِیدُ الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ الشَّهَوَاتِ أَنْ تَمِیلُوا مَیْلًا عَظِیمًا (نسا ۲۷)

و خدا می‌خواهد بر شما (به رحمت و مغفرت) بازگشت فرماید و مردم هوسناکِ پیرو شهوات می‌خواهند که شما (از راه حقّ و رحمت) دور و منحرف گردید.

یریدُ اللَّهُ لِیُبَیِّنَ لَکُمْ وَیَهْدِیَکُمْ سُنَنَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَیَتُوبَ عَلَیْکُمْ ۗ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ (نسا ۲۶)

خدا می‌خواهد روش‌های کسانی که پیش از شما بودند برای شما بیان کند و شما را بدان هدایت فرماید و شما را ببخشد و خدا دانایی فرزانه است.

قرآن کریم

مَا یَوَدُّ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَلَا الْمُشْرِکِینَ أَنْ یُنَزَّلَ عَلَیْکُمْ مِنْ خَیْرٍ مِنْ رَبِّکُمْ ۗ وَاللَّهُ یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ (بقره ۱۰۵)

کفار اهل کتاب و مشرکین دوست ندارند که خیری از خداوندتان به شما برسد، درصورتی‌که خدا هرکسی را که بخواهد (هرکس در مشیت و قانونمندی‌اش قرار بگیرد) به رحمت خودش اختصاص می‌دهد. خدا صاحب فضل بزرگ است.

سَیَقُولُ السُّفَهَاءُ مِنَ النَّاسِ مَا وَلَّاهُمْ عَنْ قِبْلَتِهِمُ الَّتِی کَانُوا عَلَیْهَا ۚ قُلْ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ ۚ یَهْدِی مَنْ یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ (بقره ۱۴۲)

مردم کم‌عقل خواهند گفت: چه چیزی آن‌ها را از قبله‌ای که بر آن بودند روگردان کرد؟ بگو مشرق و مغرب مال خدا است. هر کس را که بخواهد (هرکس در مشیت و قانونمندی‌اش قرار بگیرد) به راه راست هدایت می‌کند.

زُیِّنَ لِلَّذِینَ کَفَرُوا الْحَیَاهُ الدُّنْیَا وَیَسْخَرُونَ مِنَ الَّذِینَ آمَنُوا ۘ وَالَّذِینَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۗ وَاللَّهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ (بقره ۲۱۲)

برای افراد بی‌ایمان زندگی دنیا زینت داده‌شده و افراد با ایمان را مسخره می‌کنند. درصورتی‌که روز قیامت افراد پرهیزکار از آن‌ها بالاتر هستند. خدا به هر کس که بخواهد (هرکس در مشیت و قانونمندی‌اش قرار بگیرد) بدون حساب روزی می‌دهد.

 

توجه داشته باشید که استفاده به ترتیب از این آموزش‌ها بسیار حائز اهمیت است. پیشنهاد می‌کنم برای باورسازی بیشتر و بهتر هر فایل آموزشی را حداقل ۱۰ بار گوش کنید.

برای همه‌ی شما آرزوی بهترین‌ها را دارم

شاد و پیروز باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.