شنیدن در قانون جذب مهم و باور نکردنی!

شنیدن یکی از احساس‌های مهم انسان  در زندگی و قانون جذب محسوب می‌شود. کافی است تصور کنید هیچ صدایی نمی‌شنوید. یا راحت‌تر از این فیلمی را بدون صدا نگاه کنید. رقصی را بدون صدا ببینید.

همه چیز بدون صدا بی مفهوم است. حتی سکوت زمانی معنی دارد که صدایی وجود داشته باشد. حال سؤالی که می‌خواهیم در اینجا به آن پاسخ دهیم این است که صدا را چگونه می‌توانیم کنترل کنیم؟ آیا تمرین‌هایی برای کنترل صدا وجود دارد؟ می‌توان انتخابی شنید؟

ما در مقاله “دیدن یا ندیدن در قانون جذب، مسئله این است!” توانستیم کاری که به نظر نشدنی می‌آید را به واقعیت تبدیل کنیم. در آن مقاله با ارائه دو تمرین مختلف و البته بسیار ساده و تقریباً بدون نیاز به هیچ وسیله‌ای یاد گرفتیم که می‌توان حرف را به مرحله عمل رساند.

مقاله قبلی به ما ثابت کرد که می‌توانیم احساس‌های خودمان را تحت کنترل داشته باشیم. بنابراین شنیدن هم می‌تواند تحت کنترل ما دربیاید. به شرطی که بتوانیم در آن مانند نگاه کردن ” توجه کردن ” را یاد بگیریم. وقتی بتوانیم توجه کردن را یاد بگیرم در واقع یاد خواهیم گرفت که چگونه توجه نکنیم.

زیرا این دو مفهوم در کنار هم قرار دارند. از این رو در اینجا نوبت این است که سراغ تمرین‌هایی برویم که می‌تواند در مسیر قانون جذب به ما مهارت شنیدن و نشنیدن را یاد بدهد.

بنابراین با ما همراه باشید که قرار است اتفاقات هیجان انگیز جذابی را شاهد باشیم.

صدا چیست؟!

صدا عنصری است که تقریباً در همه وجود دارد. صدا هم می‌تواند دلنشین و هم اذیت کننده باشد. بسته این که صدا با چه بسامدی تولید شود تأثیرات مختلفی را می‌توان برای آن تصور نمود.

گاهی اوقات ما هزینه می‌کنیم که تنها صدایی را که دوست داریم بشنویم و گاهی حاضریم هرچه داریم را بدهیم تا صدایی را نشنویم.

صدا می‌تواند خاطره باشد، صدا می‌تواند یک مفهوم باشد، صدا می‌تواند هر چیزی باشد. هر چیزی که دیدنی هم نباشد صدایی می‌تواند داشته باشد و صدا یک نشانه است.

به طور کلی صدا برای ما انسان‌ها مفهومی جذاب و جدا دارد. راستش را بخواهیم صدا مهم‌ترین عامل ارتباطی انسان‌ها با یک دیگر هم محسوب می‌شود. از این رو عملاً با چیزی سروکار داریم که بسیار مهم و عجیب است.

گاهی یک صدای آشنا می‌تواند دلمان را چندان بلرزاند که هیچ زلزله‌ای چنان قدرتی را ندارد. به هر حال صدا در تعریف تئوری آن امواجی هستند که ما بین فرکانس ۲۰ تا ۲۰ کیلوهرتز توسط گوش ما شنیده می‌شود.

یعنی امواجی با این فرکانس را انسان می‌تواند بشوند. اما صدا چیزی بیش از یک تعریف ساده فیزیکی است. صدا به واقع یک خاطره است. صدا می‌تواند غم و شادی را نشان دهد.

توجه کردن یا نکردن به صدا شاید سخت‌تر از مفهوم توجه در دیدن باشد. در دیدن شما به گذاشتن پلک روی هم می‌توانید به طور کلی همه چیز را منتفی کنید اما در شنیدن چنین کاری سخت‌تر است.

از طرف دیگر زاویه دید هر انسانی نزدیک به ۱۸۰ درجه است اما زاویه دید شنیدن شبیه به یک کره ۳۶۰ درجه‌ای است. همین موضوع است که باعث می‌شود کنترل شنیدن را برای ما سخت می‌کند.

توجه داشته باشید که دیدن و شنیدن دو حس نزدیک به هم نیز محسوب می‌شوند و معمولاً سعی می‌کنند همدیگر را پوشش بدهند. بنابراین با ایجاد تمرکز بینایی، می‌توانید تمرکز شنوایی خودتان را نیز تقویت کنید.

اما این تمام داستان نیست. تمرین‌های اصلی شنیدن برای موفقیت در قانون جذب را از دست ندهید.

صدای چیزی را که می‌شنوید کم کنید!

یکی از مهم‌ترین تمرین‌هایی که می‌توانید انجام دهید این است که صدای چیزی را که گوش می‌دهید را کم کنید. این کم کردن صدا باید تا جایی ادامه پیدا کند که تنها با گوش دادن دقیق بتوانید آن را بشنوید.

بسیاری از رسانه‌ها هستند که صدای آن‌ها در اختیار شما قرار دارد. تلویزیون، گوشی همراه خودتان، لپ تاپ یا کامپیوتر تمام چیزهایی است که می‌توانید به راحتی صداهای خارج شده از

آن‌ها را کنترل کنید. بنابراین تا جایی که واقعاً بعد از آن نمی‌توانید بشنوید صدا را کاهش دهید. این موضوع باعث می‌شود که همه حواس شما به آن صدا باشد. اگر در حین این تمرین متوجه شدید که چشمتان به جای دیدن تصویر به بلندگو خیره شده است تعجب نکنید.

زیرا چشم و گوش پیوستگی بالایی دارند. البته اگر تمرین چشم را به خوبی انجام دهید رفته رفته چشم متمرکز بر تصویر و گوش متمرکز بر صدا خواهد بود. که این یک اتفاق بسیار خوب در قانون جذب محسوب می‌شود.

وقتی شما صدای دستگاه مورد نظر را کاهش می‌دهید در واقع گوش خودتان را مجبور می‌کنید که از حالت شنیدن به حالت گوش دادن برود. این موضوع در یادگیری‌ها نیز بسیار تأثیر می‌گذارد.

این اتفاق را در بیرون از خانه نیز می‌توانید با هندزفری خود انجام دهید، صدای موزیک یا هر چیز دیگری را که گوش می‌دهید تا آستانه‌ای که می‌شنوید کاهش دهید.

در این حالت شما در موقعیت‌های شلوغ کم کم یاد می‌گیرید چگونه به صدای اصلی گوش دهید و بقیه صداها را نشنیده  بگیرید. این اتفاق به شدت می‌تواند باعث افزایش قدرت تمرکز شما شود.

به بیان بهتر وقتی شما در جایی هستید و می‌خواهید تمرکزی داشته باشید، کافی است صدای کوچک و ریزی پیدا کنید و به آن صدا گوش دهید. تمرکز با آغوش باز سراغ شما می‌آید.

صدا در کنار تصویر در قانون جذب

اما نکته مهم و اساسی این است که شما باید تمرین‌های گفته شده در قانون جذب به خصوص تمرین‌های مربوط به تمرکز را به صورت موازی و هم زمان پیش ببرید.

از این رو سعی کنید رفته رفته تمرین‌های مختلف را باهم ترکیب کنید. این ترکیب‌ها می‌تواند به هر صورت و ترتیبی باشد. فقط حواستان باشد که اصل داستان تغییری نداشته باشد. بسیار مهم است که چشم و گوش به تنهایی بتوانند به صورت مجزا از هم کار کنند.

به بیان بهتر گوش و چشم درست شبیه به دست راست و چپ انسان است. انسان‌های کمی در دنیا هستند که می‌توانند دست راست و چپ خودشان را مستقل از هم تکان بدهد و اعمال مختلفی با هرکدام انجام بدهند. اصولاً نوازنده‌های مختلف مانند نوازنده‌های پیانو این قدرت را به خوبی دارند.

شما هم می‌توانید گوش و چشم خودتان را نسبت به هم مستقل کنید. این کار نیاز به تمرین‌های مداوم و پشتکار دارد.

یکی از دلایلی که فیلم دیدن برای انسان لذت بخش است این موضوع است که فیلم می‌تواند یک خوراک مشترک برای چشم و گوش انسان محسوب شود و عملاً ذهن تلاشی در مستقل کردن این دو از هم ندارند.

پیشنهاد ما برای شروع تمرین‌های مشترک این است که با هندزفری صدایی بسیار کم را برای خود پخش کنید، سپس به شمع نگاه کنید. در ابتدا بسیار اذیت خواهید شد اما رفته رفته این مسئله قابل حل شدن است. البته یادتان باشد این تمرین‌های ترکیبی را وقتی انجام دهید که در تمرین‌های جدا از هم به موفقیت‌های نسبی رسیده باشید.

همان‌طور که می‌بینید ما در این مقاله سعی کردیم حس شنوایی را نیز در اختیار خودمان داشته باشیم. تمرین گفته شده بسیار ساده و کاربردی است اما نیاز به تمرین بسیار زیادی دارد. سعی کنید تمرین‌های منظم و هدفمندی در این موارد داشته باشید.

در ادامه مسیر قانون جذب نوبت به سه حواس دیگر می‌رسد. از آن جایی که این سه حواس کنترل بسیار سخت‌تری دارند و عملاً کار چندانی نمی‌شود با آن‌ها کرد، تمرین‌های آن‌ها را در یک مقاله تحت عنوان ” سه حس، سه تمرین در قانون جذب ” بیان کردیم. البته سخت بودن کنترل به معنی رها کردن آن نیست. پس مقاله بعدی را از دست ندهید، شگفت زده خواهید شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.