قانون جذب، عقب‌گرد ممنوع

زمان مفهوم عجیبی است. زمان شاید تنها دارایی باشد که همه انسان‌های روی کره خاکی فارغ از هر رنگ و پوست و نژاد و آیینی که دارند، از آن سهم می‌برند. به بیان بهتر همه ما تنها و تنها هر روز ۲۴ ساعت زمان داریم و این به خود ما بستگی دارد که چگونه از آن استفاده کنیم.

اما چطور می‌توانیم از زمان خود بهترین شکل ممکن استفاده کنیم؟ آفت‌های زمان را می‌شناسید؟ می‌دانید چگونه از این آفت‌ها باید نجات پیدا کرد؟

در این مقاله به طور مفصل قرار است از این موضوع صحبت کنیم و از تأثیر زمان در قانون جذب رونمایی کنیم.

ما در مقاله ” محدود کردن فکر در قانون جذب” سعی کردیم شما به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید از مرداب تفکر راجع به آینده بیرون بیایید.

اما مسئله مهم‌تر این است که گذشته اتفاق افتاده است و همیشه محدود است اما این واقعیت که گذشته‌ای وجود دارد می‌تواند مدت زمان زیادی را از ما بگیرد.

از این رو در این مقاله عمده تمرکز ما بر این مفهوم خواهد بود که به این باور برسیم زمان بر یک خط راست و رو به جلو پیش می رود و نگاه به گذشته چیزی را نمی‌تواند تغییر دهد.

بزرگان روان‌شناختی گذشته را مانند زنجیره‌ای بسته به پا می‌دانند که نمی‌گذارد فرد به سادگی رو به جلو  حرکت کند. مسئله جالب اینجاست که بسیاری از روانشناسان معتقد هستند که باید اینم مسائل حل شود تا زنجیرها باز شوند.

اما وقتی فرد می‌خواهد هر کدام از این مسائل را حل کند به گذشته دور تر می رود و وارد یک بازی تو در تو می‌شود. در واقع فکر کردن به گذشته بسیار خطرناک تر از فکر کردن به آینده است.

فکر به آینده حداقل ذهن را ارضا می‌کند و باعث می‌شود کمی احساس خوبی داشته باشد اما فکر درباره گذشته بسیار وحشتناک تر از چیزی است که تصورش را می‌کنید.

چرا زمان رو به جلو حرکت می‌کند؟

انیشتین دانشمند و فیزیکدان بزرگ همیشه سعی داشت زمان را توصیف کند و برای آن قانون خاصی داشته باشد. او توانست ثابت کند که برعکس چیزی که فکر می‌کنیم همه چیز خطی نیست، بلکه ما در جهانی منحنی به سر می‌بریم.

وقتی می‌گوییم منحنی بهتر است چیزی شبیه به یک کره بزرگ را در نظر داشته باشید. زمان نیز به تبعیت از جهان هستی به صورت خطی روی این منحنی حرکت می‌کند. ویژگی اصلی منحنی این است که بعد از گذشت مدت زمان مشخصی دوباره به همان نقطه برمی‌گردد.

از این رو به نظر می‌رسد یا زمان در این جهان دوباره آغاز شده است و یا این که این منحنی به قدری بزرگ است که هنوز دور بعدی زمان شروع نشده است.

اما نظریه دقیق‌تر این است که عالم هستی به شکل منحنی باز است. چیزی شبیه به فنر را در ذهن داشته باشید. شما روی یک نقطه فنر حرکت بکنید دیگر روی آن نقطه باز نمی‌گردید بلکه هم ارز آن نقطه و در ارتفاع بالاتر قرار خواهید گرفت. زمان و به طور عالم هستی نیز این چنین حرکتی دارند.

یعنی زمان از جایی شروع به حرکت کرده است و مانند فنر لایه‌های مختلف را رد می‌کند. هر نقطه از یک لایه دارای نقاطی هم ارز در لایه‌های پایین تر و بالاتر است.

از این روست که بسیاری معتقد هستند که باید تاریخ خواند، چرا که تاریخ عیناً تکرار می‌شود. بله تاریخ تکرار می‌شود اما تکرار شوندگی تاریخ به این‌گونه نیست که زمان دقیقاً به آن برهه تاریخی برگردد بلکه در نقطه و زمانی هم ارز آن قرار می‌گیرد.

اما سؤال اصلی که برای ما ایجاد می‌شود این است که فاصله این نقاط در چه بازه‌ای قرار دارد؟ یعنی چند سال به چند سال قرار است زمان برگشت پذیر باشد و در نقطه‌ای متناظر نقطه امروز قرار بگیرد؟

در این مورد تقریباً هیچ چیزی نمی‌توان گفت. واقعیت امر این است که درون هر مفهومی زمانی خاص قرار دارد و این زمان برای برخی از مفاهیم کشف و برای برخی دیگر هنوز ناشناخته مانده است.

به طور مثال طول عمر حکومت‌ها زمانی مشخص و برهه‌های مشخصی دارد و تاریخ توانسته نشان بدهد که این مفهوم در مواقع مختلف چه واکنش‌هایی نشان می‌دهد. اما این که زمان به حالت کلی و عمومی آن‌که می‌شناسیم چه زمان از نقطه متناظر خود عبور می‌کند سؤالی است که هنوز پاسخی برای آن نداریم.

زمان رفته، برمی‌گردد!

بسیاری از ما معتقدیم که زمان دارایی ارزشمندی است که نباید آن را از دست بدهیم. همین تعریف بسیار بزرگ از مفهوم زمان باعث ایجاد یک نوع حسرت در ما می‌شود که اجازه نمی‌دهد رو به جلو حرکت کنیم و به قانون جذب برسیم. بیایید این مفهوم را عوض کنیم و به نوعی دیگر آن را تعبیر کنیم.

همان گونه که زمان در عالم هستی از نقطه‌ای متناظر عبور می‌کند در زندگی ما نیز همچنین اتفاقی رخ می‌دهد. بنابراین زمان برگشت پذیر است و همیشه فرصت این را داریم که جبران کنیم.

اما چقدر فرصت جبران داریم؟ اگر ساعت ۳ بعد از می‌بینید که از صبح بیکار بوده‌اید و هیچ کار مفیدی انجام نداده‌اید. خوشحال باشید که هنوز ۹ ساعت زمان جبران دارید و سعی کنید از این ۹ ساعت استفاده کنید.

در واقع ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم و از تعادل خوشمان نمی‌آید! یا باید به قدری زمان را مهم بدانیم که از دست دادن حتی دقیقه‌ای برای ما حسرت آفرین باشد و یا فکر کنیم آن‌قدر زمان داریم که می‌توانیم کارها را مدام عقب بیندازیم.

این مسئله مهم‌ترین آفت زمان و سنگی بزرگ در مسیر قانون جذب محسوب می‌شود. اما راه حلی بسیار ساده دارد. شما تنها کافی است به این نکته فکر کنید که ” زمان از دست رفته، رفته! اما زمان پیش رو نیز محدود است” در واقع قبول کنیم که در زمان نمی‌شود رو به عقب حرکت کرد و این را باور کنیم که زمانم پیش روی ما نیز بسیار محدود است می‌توانیم از زمان حال خود استفاده کنیم.

مسئله اصلی که بسیاری در قانون جذب به آن می‌پردازند این است که باید گذشته حل شود. اما بهترین حالت این است که باید گذشته را رها کرد اما چگونه؟ در مقاله ” گذشته سنگ جلوی پای آینده و قانون جذب ” بیشتر از این مفهوم صحبت خواهیم کرد.

بنابراین به طور کلی یادتان باشد که زمان چیزی نیست که با از دست دادن آن تمام زندگی خودتان را ببازید و چیزی نیست که همیشه بتوانید از آن بهره‌مند شوید.

این را نیز بدانید که تا زمانی را از دست ندهید نمی‌توانید قدر زمان را بدانید. احتمالاً شما هم این موقعیت را لمس کرده‌اید که مثلاً فردا صبح ساعت ۸ امتحان دارید و تا الآن هیچ درسی نخوانده‌اید.

اگر از الان شروع به خواندن درس کنید می‌توانید به موقع درس را تمام کنید، چون شما باور دارید زمان رو به پایان است. پس زمان پایان پذیر است ولی این به معنی غیر قابل جبران بودن آن نیست.

نتیجه نهایی زمان در قانون جذب

به طور کلی ما در این مقاله سعی داشتیم زمان را از زاویه دید دیگری نگاه کنیم. توجه داشته باشید که مسئله بیان شده در مورد منحنی بودن زمان تنها یک نظریه اثبات نشده است و تنها بر اساس استقرار می‌توان آن را اثبات کرد.

اما از این موضوع در مقاله گذشته سنگ جلوی پای آینده و قانون جذب استفاده خواهیم کرد تا مسئله گذشته را برطرف کنیم. مسلماً شما هم با گذشته خود مشکلاتی دارید. در واقع همه ما این مشکلات را داریم. پس در مقاله بعدی با ما همراه باشید تا بدانید چگونه باید از این مشکلات عبور کنیم.

بار دیگر این موضوع را تکرار می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که آن را در جایی یادداشت کنید تا همیشه آن را ببینید و باورش کنید: زمان گذشته دیگر از بین رفته است و غیر قابل برگشت است، پس ” حسرت گذشته را نخور ” و زمان در آینده نیز محدود است، پس ” نا محدود فکر نکن ” این رمز موفقیت برای استفاده از زمان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.