پیام در قانون جذب

قانون جذب یعنی به سمت خود کشیدن یک مفهوم و یک اتفاق زیبا. اما این اتفاق زیبا و این مفهوم چیست؟

در واقع ما قرار است در قانون جذب چه چیزی را به سمت خود و زندگی مان بکشیم؟ نظر شما چیست؟

شما چه چیزی را دوست دارید به سمت خودتان جذب کنید؟ برای چه می‌خواهید از قانون جذب استفاده کنید؟

ما در سری مقالاتی که از ” قانون جذب و شناخت خود ” شروع شد و تا مقاله “سه حس، سه تمرین در قانون جذب” ادامه داشت عمدتاً بر مسائل مهارتی و تکنیکالی صحبت می‌کردیم. بیشتر به دنبال این بودیم که ابزارهای لازم برای رسیدن به قانون جذب را به شما بدهیم و نحوه استفاده از این ابزارها را به شما یاد دادیم.

اما وقتی نجاری بلد باشید، با ابزار هم آشنایی کامل داشته باشید اما ندانید که چه می‌خواهید بسازید در واقع هیچ کاری نکرده‌اید. بنابراین در این مقاله ما به دنبال این هستیم که بدانیم اصلاً چرا قانون جذب را می‌خواهید انجام دهید و این همه ابزاری که تاکنون فرا گرفته‌اید به چه دردتان می‌خورد؟

در ابتدا به نظر پاسخ به این سؤال ساده باشد. عمدتاً وقتی پرسیده می‌شود که در قانون جذب به دنبال چه هستید. پاسخ می‌دهد: موفقیت، پول، ثروت، شغل عالی، ازدواج، زندگی خوب و … در حالی که تمام این کلمات یا مفاهیم کلی هستند و عملاً هیچ کس نمی‌داند که منظور از موفقیت چیست؟

یا این که منظور شما از ثروت داشتن چه مقدار پول است؟

۱۰ هزار تومان، ۱۰ میلیون تومان، ۱۰ میلیارد تومان یا ۱۰ میلیارد دلار؟

چه شغلی را شغل عالی می‌دانید که دوست دارید آن را به سمت خودتان جذب کنید؟

در کلام بهتر شما هدف مشخصی برای خود ندارید از این رو به هر موفقیت کوچکی که برسید احساس می‌کنید به هدف رسیده‌اید و دیگر دست از تلاش برمی‌دارید و یا این که هدف خودتان را به قدری بزرگ و مبهم انتخاب می‌کنید که توانایی انجام آن را ندارید و عملاً در همان ابتدای کار شکست را قبول می‌کنید. پس بیایید بدانیم که در قانون جذب به دنبال چه هستیم.

رؤیایی انتخاب کن، کوچک حرکت کن

مسئله اصلی که در مورد هدف‌گذاری‌ها وجود دارد این است که ما نمی‌دانیم واقع گرایانه به داستان نگاه کنیم یا این که آن را به صورت رؤیایی انتخاب کنیم.

وقتی هدفی را به شکل رؤیایی انتخاب می‌کنیم عملاً راه رسیدن به آن برای ما سخت و شاید غیر ممکن باشد اما وقتی هم که می‌خواهیم یک هدفی را بر اساس واقعیت انتخاب کنیم رسماً هدف خاصی محسوب نمی‌شود و بسیار کوچک و محدود خواهد بود. بنابراین راه‌حل چیست؟

راه‌حل اصلی این است که هدف را باید به صورت رؤیایی انتخاب کنید. اگر هدفی رؤیایی و بزرگ نباشد عملاً هیچ فایده‌ای ندارد. هدفی را انتخاب کنید که بتواند همه دنیا را تکان بدهد.

نکته مهم در انتخاب این هدف است که به شدنی یا نشدنی بودن هدف اصلاً نگاه نکنید. در مرحله انتخاب هدف اصلاً مهم نیست که این هدف شدنی است یا نشدنی. تنها چیزی که مهم است این است که بزرگ، رؤیایی و بر اساس علاقه و استعداد درونی شما باشد.

اما وقتی هدف انتخاب شد، نوبت این است که به صورت منطقی به سمت آن حرکت کنید. یعنی این که هدف بزرگ خود را به چند هدف منطقی‌تر تقسیم کنیم و این اهداف منطقی را به هدف‌های منطقی کوچک‌تری تقسیم بندی کنید.

این گونه می‌توانیم هدف‌های منطقی‌تری در تایم فریم‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت داشته باشید. حال شما هدفی در کوتاه مدت دارید که می‌توانید به آن به صورت کاملاً واقعی برسید و نکته مهم این است که این هدف کوتاه مدت در جهت رسیدن به هدف میان مدت است و آن هدف میان مدت در جهت رسیدن به هدف بلند مدت است و آن هدف بلند مدت در جهت رسیدن به آن هدف رؤیایی شماست.

در واقع عملاً هیچ‌گاه اهداف شما تمام نخواهد شد. بلکه از هدفی به هدفی دیگر تبدیل می‌شود و این اهداف درست حکم پله‌های نردبانی را دارد که به سمت بالا کشیده شده است.  بنابراین یادتان باشد اهدافتان را رؤیایی انتخاب کنید اما منطقی به سمتشان حرکت کنید.

استعداد و علاقه را جدی بگیرید

در بالا به طور ضمنی به مفهومی اشاره کردیم که در قانون جذب اهمیت بالایی دارد. شما برای این که بتوانید هدف خود را به خوبی و درستی انتخاب کنید باید بتوانید استعداد و نیروی درونی خود را به خوبی بشناسید. این استعداد و نیروی درونی است که می‌تواند شما را در مسیر درست انتخاب هدف قرار دهد.

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه استعداد درونی خودمان را کشف کنیم؟ این مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از افراد دنیا تا آخر زندگی خود نمی‌دانند که چه چیزی را دوست دارند و در چه زمینه‌ای استعداد دارند.

این افراد اصولاً یاد گرفته‌اند که بر خط سیری مشخص که عموماً از سوی دیگران مشخص می‌شود حرکت کنند. آن‌ها خودشان و درونشان را فراموش کرده‌اند. حتی اگر این متن و مقاله را بخوانند به خوبی می‌خندند که آن‌ها دقیقاً در مسیر استعداد خودشان قرار دارند ولی واقعیت این است که بسیاری از خوانندگان این مطلب نه‌تنها در مسیر استعداد خودشان قرار ندارند بلکه اصلاً استعداد خود را نمی‌شناسند.

این موضوع دلایل بسیار مهم و ریشه‌ای دارد. مهم‌ترین دلیل را می‌توان سیستم آموزش اشتباه ما دانست. در این سیستم همه باید ۲۰ بگیرند و همه باید در همه درس‌ها عالی باشند. در حالی که یادمان رفته است که نمره تنها ملاکی است که می‌تواند مشخص کند فرد در چه زمینه‌هایی و در چه درس‌هایی استعداد دارد.

فردی که در علوم تجربی ۲۰ می‌گیرد و ریاضی را با ۱۰ قبول می‌شود چه لزومی دارد که با او ریاضی کار شود؟ ریاضی برای این فرد در حد همان ریاضی عادی تمام مردم کافی است و فراگرفتن مفاهیم کلی ریاضی برای او می‌تواند بسیار خوب و کافی باشد.

مهم این است که این فرد در علوم تجربی بیست می‌گیرد. یعنی او این درست را نه تنها می‌فهمد بلکه آن را دوست دارد. خدا رو شکر با حذف سیستم نمره ای دیگر به طور کلی نمی‌توان تشخیص داد که چه کسی در چه درسی قوی‌تر و ضعیف‌تر است.

از طرف دیگر خانواده‌ها با فشارهای روانی مختلف مبنی بر انتخاب یک رشته مناسب دانشگاهی مانع از این می‌شوند که افراد در مسیر درست خود قرار بگیرند.

به هر حال جامعه به هر استعداد خود نیاز دارد و اگر می‌بینید در حال حاضر مشکل بیکاری وجود دارد برای خاطر این است که افراد سر جای خودشان نیستند و این بزرگ‌ترین معضل جامعه کنونی ما و افراد است.

قانون جذب

خلاصه کلام

به طور کلی ما دانستیم که برای استفاده از قانون جذب باید بتوانیم هدف خود را مشخص کنیم و بدانیم که دقیقاً به دنبال چه چیزی هستم. برای این منظور فرمول کلی هدف گذاری را بیان کردیم

اما مسئله اصلی این است که برای این که بدانیم چه مفهومی را در این فرمول هدف گذاری قرار دهیم باید خود و درون خودمان و استعدادمان را بشناسیم. کاری که در یک جامعه و خانواده عادی در کودکی انجام می‌گیرد.

اما به هر ترتیب مهم نیست که چگونه این کودکی گذشته است، مهم این است که از این جا به بعد را چگونه بگذرانیم. بنابراین وظیفه ما برای رسیدن به قانون جذب این است که ابتدا خودمان را بشناسیم و به نوعی با خودمان آشتی کنیم. در این راه قوانین و تمرین‌های مؤثری وجود دارد که برخی از آن‌ها را در مقاله ” قانون جذب، با خودت دوست باش ” بیان خواهیم کرد.

با ما همراه باشید که بخش دوم مراحل رسیدن به قانون جذب را شروع کرده‌ایم. کم کم می‌خواهیم از ابزارها استفاده کنیم؟ آیا آماده‌اید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.