آینه و قانون جذب

شما چند بار در طول روز خود را در آینه نگاه می‌کنید؟

در هر بار نگاه به آینه چند دقیقه جلوی آینه قرار دارید و روی چه چیزی تمرکز دارید؟

تا حالا شد است جلوی آینه با خودتان صحبت کنید؟

نظرتان راجع به زیبایی ظاهری خودتان چیست؟

اصلاً باور دارید که زیبا هستید؟ بیایید زیبایی را هم مانند دوست داشتن وارد چرخه قانون جذب کنیم.

آینه و قانون جذب

قانون جذب، دنیای بسیار عجیبی دارد. مهم‌ترین قانونی که در این مفهوم وجود دارد این است که همه معادلات ساده را به هم بزنید. یعنی وقتی اتفاق‌هایی را که تحت کنترل ندارید، تحت اختیار خود در بیاورید و تمام آن‌هایی را که تحت اختیار داشتید به ذهن ناخودآگاه خود بسپارید.

این گونه ذهنتان توانایی مدیریت هر چیزی را پیدا می‌کنند. احتمالاً هنگام خواندن اولین مقاله از سری قانون جذب یعنی ” اولین قدم به قانون جذب ” این قانون را چیزی غیر واقعی تلقی می‌کردید و شاید باورتان نمی‌شد که چنین چیزی وجود خارجی داشته باشد.

اما وقتی با هم در این مسیر پیش رفتیم دانستیم که همچنین واقعیتی نه تنها وجود دارد بلکه کاملاً هم شدنی است. شما چرا نتوانید تمرکز داشته باشید؟ چرا مسیر درست یاد گرفتن را بلد نباشید؟ چرا نتوانید حواس خودتان را کنترل یا تقویت کنید؟ چرا نتوانید از نیروی بزرگ دوست داشتن خودتان استفاده کنید؟

این نیروی عظیم وقتی می‌تواند در شرایطی که انسان جانش در خطر است کارهای عجیب و غریبی انجام دهد.

پس چرا ما از این نیرو در مواقع عادی استفاده نکنیم؟ تمام این‌ها سؤالاتی بود که در طی این مسیر یک به یک بررسی کردیم، پاسخ دادیم و تمرین‌هایی برای استفاده از آن‌ها ارائه دادیم. ( تمرین‌ها را انجام می‌دهید؟ ) حال امروز به این نقطه رسیدیم.

امروز نوبت این است که با یک عقده قدیمی که اکثر ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم کنار بیاییم. شاید بتوانیم نام این عقده را زیبایی بگذاریم اما منظور ما مفهومی بزرگ‌تر از زیبایی است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد و شما بیشتر متوجه خواهید شد که روحتان از کجاها ضربه خورده است و باید کجاها را ترمیم کنید.

تعریف شما از زیبایی چیست؟

زیبایی مفهوم عجیب، قابل فهم و در عین حال کاملاً مبهم است. وقتی می‌خواهیم زیبایی را تعریف کنیم دقیقاً می‌دانیم چه چیزی در ذهن ما نقش بسته است اما کلمه‌ای برای بیان آن نداریم.

گویی تنها مثال یا نمونه‌ای می‌توانیم نام ببریم و بر اساس این مثال و نمونه بخواهیم زیبایی را توضیح دهیم. اما به واقع زیبایی به چه معنی است؟

آیا زیبایی معنی تناسب اجزای صورت و بدن را می‌دهد؟

آیا زیبایی می‌تواند مهربانی را شامل شود؟

آیا زیبایی در عدم تناسب‌ها هم دیده می‌شود؟

و هزاران سؤال دیگر که می‌توانیم در جواب همه آن‌ها بگوییم ” شاید “. وقتی می‌گوییم شاید، یعنی نه می‌توانیم تائید کنیم و نه می‌توانیم تکذیب کنیم.

برای پاسخ به هرکدام از این سؤال‌ها نیاز داریم که شرایط و فاکتورهای بسیاری را مورد بررسی قرار دهیم. فاکتورهایی مانند جامعه، فرهنگ، ذات و فکر درونی شخص و چندین و چند فاکتور دیگر که در مجموع همه این‌ها ثابت می‌کند زیبایی همه چیز است!

وقتی کسی از ته دل تقارن را زیبا می‌داند و دیگر عدم تقارن را زیبایی می‌خواند، می‌توان گفت که همه چیز زیباست. وقتی ما به قهرمان بد داستان عشق می‌ورزیم و آن را دوست داریم در حالی که قهرمان خوب داستان را هم می‌توانیم دوست داشته باشیم، پس همه چیز زیباست.

چرا باید خودتان را زیبا ببینید؟

زیبایی تنها مفهومی است که در همه جای جهان گسترده شده است و می‌تواند در هر چیزی نمودی داشته باشد. اما این مفهوم که در ابتدا بسیار دوست داشتنی به نظر می‌رسد ما را به نقطه‌ای خطرناک می‌رساند.

وقتی تقارن برای کسی زیباست، عدم تقارن برای او زشت است و وقتی عدم تقارن برای کسی زیباست، تقارن برای او زشت است. پس عملاً به جز زیبایی یک مفهوم دیگر داریم که درست مانند آن در تمام جهان و هستی گسترده شده است و آن چیزی جز زشتی نیست.

این اتفاق در قرآن هم آمده است که  ” ما همه چیز را جفت آفریدیم ” وقتی می‌گوییم جفت یعنی چیزی در حجم و اندازه آن یکی ولی با خصوصیاتی کاملاً عکس آن. پس همان‌طور که زیبایی در جهان گسترده است، زشتی نیز نمودی در هر چیزی می‌تواند داشته باشد.

حال تصور کنید شما بخواهید همه چیز را زیبا ببینید یا برعکس بخواهید همه چیز را زشت ببینید. در هر دو حالت این اختیار و این توانایی را دارید. اما بستگی به خودتان دارد که جهان را چگونه ببینید.

ولی یادتان باشد برای قانون جذب شما نیاز دارید که همه چیز را خوب ببینید و برای این که بتوانید همه چیز را خوب ببینید باید اول خودتان را زیبا ببینید. 

شما هم می‌توانید زیبا باشید

بنابراین تا این جای داستان فهمیدیم که هر چیزی در این دنیا می‌تواند زیبا ( یا زشت ) باشد. شما هم جزئی از این دنیا هستید.

بنابراین عملاً شما هم می‌توانید زیبا باشید. پس چرا اکثر جامعه خود را زشت می‌داند؟

متأسفانه اقبال به سمت عمل‌های زیبایی این را ثابت کرده است که اکثر افراد جامعه خود را زیبا نمی‌دانند و زیبایی را در الگویی می‌بینند که مشخص نیست آن را جامعه معرفی کرده است یا توسط تبلیغات برند یا تجارتی به دنیا و ایران معرفی شده است.

مهم این است که شما خودتان را زیبا نمی‌دانید. راستش را بخواهید کسانی در چشم بقیه انسان‌ها زیبا هستند که خودشان، خودشان را زیبا می‌دانند. این یک اصل بسیار ساده و البته پنهان زندگی ما انسان‌هاست.

شاید شما هم کسی را در اطراف خودتان بشناسید که دماغ‌کوفته‌ای دارد و یا دندان‌های چندان صافی ندارد اما همه نسبت به آن احساس زیبایی می‌کنند. علت این داستان دقیقاً همین است. آن فرد خودش را زیبا می‌داند.

او عمیقاً دماغ‌کوفته‌ای خودش را دوست دارد، او از تک‌تک دندان‌هایش خوشش می‌آید و مجموعه صورت و اندام خود را زیبا تلقی می‌کند. وقتی این فرد خودش را زیبا می‌داند هیچ نیرویی از بیرون نمی‌تواند آن را تخریب کند بلکه کاملاً اتفاقی برعکس رخ می‌دهد بلکه نیروی زیبا بینی این فرد به صورت ناخودآگاه به دیگران منتقل می‌شود و آن‌ها نیز این فرد را زیبا می‌بینند.

اتفاقی برعکس این مورد را نیز احتمالاً دیده باشید. فردی که تعدادی عمل زیبایی داشته است هنوز از دید بقیه زیبا محسوب نمی‌شود. او زیر دست بهترین دکترها هم برود و عمل‌های بیشتری نیز انجام دهد باز هم نتیجه همان است.

زیرا این فرد زیبایی را در چشمان دیگران جست و جو می‌کند. در حالی که خودش را زیبا نمی‌داند. او از دکتر انتظار معجزه دارد تا بتواند در نگاه دیگران زیبا جلوه کند.

ببینید این یک واقعیت است که انسان‌ها در صورت نداشتن اعتماد به نفس و ندیدن زیبایی‌های خود می‌خواهند دست به عمل بزنند. این اتفاق عملاً این پیام را به مخاطب و جامعه القا می‌کند که : ای مخاطب و جامعه تو به اندازه‌ای برای من مهم بودی و هستی که من به خاطر تو خود را تغییر دادم تا تو من را دوست داشته باشی! وقتی جامعه این سخن را بشوند و درک کند مسلماً راضی به عمل شما نخواهد شد.

زیرا جامعه از انسان ساخته شده است و انسان موجودی زیاده خواه است. پس انتظار نداشته باشید به عمل شما راضی شده باشد!

زیبایی و قانون جذب

مبحث زیبایی و تأثیرات آن بر قانون جذب به قدری مهم و البته طولانی است که به واقع نمی‌توان آن را در یک جلسه و در یک مقاله تمام کرد. از این رو ادامه این مبحث و ارائه راهکارهای عملی مانند تمرین را به جلسه و مقاله بعدی تحت عنوان ” آینه و قانون جذب ۲ ” موکول می‌کنیم.

لطفاً فقط و فقط یک بار به حرف‌های گفته شده فکر کنید. همین فکر شاید زندگی شما را دقیقاً از همین جا تغییر دهد. باور کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.