خواب و قانون جذب

چگونه خواب راحت داشته باشیم؟ خواب چه تأثیری در قانون جذب دارد؟

چند ساعت در روز بخوابیم؟

خواب راحت چه فاکتورهایی دارد؟

این‌های سؤالاتی است که قبل از این شاید نمی‌دانستید باید آن‌ها را از چه کسی بپرسید و چگونه به آن‌ها پاسخ دهید. اما ازآنجایی‌که خواب خوب می‌تواند شما را در مسیر قانون جذب یاری کند در این جا نوبت این است که از خواب صحبت کنیم. بیایید ببینیم که چطور باید خوابید.

انسان اگر به طور متوسط ۸ ساعت در روز بخوابد، یعنی در کل یک سوم عمر خود را خوابیده است. یعنی اگر شما بیست و یک سالتان باشد، چیزی حدود هفت سال آن را خوابیده‌اید، زیبای خفته هم این همه مدت را در خواب نبوده است!!

اما به طور کلی همه انسان‌ها به خواب نیاز دارند و جزئی از نیازهای طبیعی انسان محسوب می‌شود. از آن جایی که خواب زمان نسبتاً بالایی را به خود اختصاص می‌دهد و برای ما هر لحظه ارزشی جدا دارد ما در این مقاله به دنبال این هستیم که کاری کنیم بهترین استفاده از این زمان صورت بگیرد. یعنی شما خوابی خوب و پر آرامشی را تجربه کنید.

هر کدام از ما شب‌هایی را با بی خوابی سپری کرده‌ایم و یا آن‌قدر فکر و خیال داشته‌ایم که ندانستیم چگونه خوابیدیم و چگونه بیدار شدیم. احتمالاً شما هم این تجربه را داشته‌اید که بعد از بیدار شدن احساس خستگی بیشتری به شما دست داده است و انگار بدن شما کوفته‌تر شده است.

اما واقعاً چرا؟ انسان‌ها در خواب هیچ فعالیت فیزیکی ندارند، پس چگونه می‌شود که بعد از خواب خسته می‌شویم و عملاً نیاز به استراحت پیدا می‌کنیم؟ جواب این سؤال در ذهن و روح ما نهفته است و نه در جسم ما. بگذارید بیشتر از این ماجرا صحبت کنیم.

خواب و قانون جذب

روزی ناپلئون در جنگی سخت بوده است. از این رو مجبور شد خود برای مدیریت و فرماندهی جنگ به میدان نبرد برود و کاخ حکومت خود را ترک کند. او در این جنگ توانست مدیریت خوبی از خود نشان بدهد و به نوعی جنگ را تا مرز پیروزی کشاند.

در یکی از سخت‌ترین شب‌های نبرد، یکی از فرماندهان سپاه ناپلئون برای عرض خصوصی به چادر او رفت. اما در کمال ناباوری صدای خر و پف ناپلئون را شنید. او جرات نکرد که فرمانده را بیدار کند.

بنابراین در روز بعدی و در فرصت مناسب از ناپلئون پرسید که قربان، چگونه می‌شود در شبی که پیروزی یا شکست ما به مویی بسته بود به این اندازه راحت بخوابید؟ ناپلئون در جواب می‌گوید:” من در این شب کاری را نمی‌توانستم انجام بدهم. تمام برنامه‌ریزی‌ها شده بود و تنها با فکر و پیش بینی من کاری دیگر پیش نمی‌رفت. پس چرا من باید خودم را خسته می‌کردم؟

من باید در هر لحظه دقیقاً کاری را بکنم که لازم است انجام شود. پس برنامه جنگ را در ذهنم بستم و بدون این که بخواهم به جنگ یا چیز دیگری فکر کنم خوابیدم. من به خواب نیاز داشتم تا امروز در موقعیت‌های حساس خوب تصمیم بگیرم. اگر قرار باشد موقع خواب به جنگ فکر کنم، موقع جنگ هم به خواب فکر خواهم کرد.”

خواب و قانون جذب

این حرف و این نوع طرز تفکر دقیقاً در راستای مفاهیمی است که ما در مقاله ” با قانون جذب در زمان حال زندگی کن” به آن اشاره کردیم. از آن جایی که خواب نیز جزء مهمی از لحظاتی است که ما زندگی می‌کنیم، پس باید کاری کنیم که این لحظات را واقعاً فقط بخوابیم!

اما خواب مفهوم کمی پیچیده‌تری دارد. عملاً خواب رفتن، خواب دیدن و بیدار شدن مراحل و فرایندی است که انسان چندان خودش در آن دخیل نیست. بنابراین دست بردن به خواب و تنظیم آن به نظر کار سختی می‌آید.

از این رو ما در این جا نمی‌خواهیم که خود خواب را دست‌کاری کنیم یا ترفندهایی بدهیم که در طول مدت خواب احساس راحتی داشته باشیم. اما می‌توانیم کار دیگری بکنیم؟ ما باید خواب خوب را به عنوان یک هدف کوتاه مدت در طول روز قرار دهیم.

اما این حرف به چه معنی است؟ مگر می‌شود که خواب هم جزئی از اهداف شود؟ در واقع باید قبول کرد که تنها راه داشتن خواب خوب این است که از وقتی بیدار می‌شویم با هدف داشتن خواب خوب در شب باید کارهای خود را انجام دهیم و این یک نوع هدف گذاری کوتاه مدت است. اما چگونه؟

خواب خوب در شب

وقتی می‌گوییم می‌خواهیم هدف ما داشتن خواب خوب در شب باشد، یعنی که تمام کارها و برنامه‌ریزی‌های روزانه ما باید در راستای رسیدن به این هدف باشد. اما چگونه می‌توانیم برنامه ریزی داشته باشیم که در انتهای آن به خواب خوب برسیم؟ روی بهتر سؤال این است که در برنامه ریزی خود چه چیزی را باید لحاظ کنیم تا خواب خوبی تجربه کنیم؟

برای پاسخ به این سؤال باید ببینیم چه چیزهایی باعث می‌شود که ما خواب خوب نداشته باشیم. ( یادتان باشد خواب خوب خود یک عامل موفقیت در قانون جذب محسوب می‌شود. )

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود که ما خواب خوبی نداشته باشیم این است که فکر و خیال می‌کنیم. یعنی در ذهن خود مدام برنامه‌های مختلف می چینیم. در آینده سیر می‌کنیم، با گذشته خود می‌جنگیم. آخرین اخباری را که خواندیم بررسی می‌کنیم و هزاران فکر دیگر.

خواب خوب در قانون جذب

پس ما باید در طول روز کاری کنیم که در صد این فکرها در ذهن کاهش پیدا کند. یادتان باشد فرمول کلی حذف فکر و خیال از ذهن موقع خواب این است که شما تمام برنامه‌های اصلی خود را در طول روز پیاده کنید.

یعنی هر یک برنامه‌ای که پیاده می‌کنید، در واقع یک فکر و خیال از ذهن شما حذف می‌شود. دیگر لازم نیست به این فکر کنید که فردا قرار است چه برنامه‌ای داشته باشید و آیا موفق خواهید شد یا نه و … بنابراین با انجام هر برنامه ذهن شما آن را از لیست تفکرات خود حذف می‌کنید.

به جز این، هر برنامه‌ای که انجام می‌دهید، ذهنتان دچار یک نوع هیجان و شادی می‌شود. این ارضا شدن ذهن به شما کمک می‌کند که شب کمتر درگیر افکار آینده شوید و دیگر خودتان را بابت گذشته سرزنش نکنید.

ذهن شما در روز کاری که داشتید از خودش راضی بوده و همین کافی است که دیگر نخواهد با تصویرسازی‌ها و رؤیاپردازی‌های مختلف خودش را راضی کند.  بنابراین انجام به برنامه‌های شما فارغ از این که می‌تواند شما را در مسیر قانون جذب قرار دهد، باعث می‌شود که شب خواب راحت‌تری داشته باشید.

یک نکته دیگر، ذهنتان را نیم ساعت قبل خواب راحت بگذارید. نه کتاب، نه گوشی و نه هیچ اطلاعات دیگری به ذهنتان ندهید. بگذارید که ذهن خودش برای خودش تخلیه اطلاعات داشته باشد.

تنها راحت دراز بکشید و سعی کنید آرامش داشته باشید. گوشی قبل از خواب مهلک‌ترین عامل جهت ایجاد خستگی در خواب و فکر و خیال هست. پس حتما نیم ساعت قبل از خواب گوشی را کنار بگذارید.

خواب در قانون جذب

یک نکته مهم دیگر در مورد داشتن خواب خوب و راحت و تاثیر آن در قانون جذب این است که می‌توانید برنامه‌های مهم فردا که برایتان اهمیت دارد را روی کاغذی بنویسید. وقتی برنامه‌ای روی کاغذ ثبت می‌شود ذهن دیگر به آن فکر نمی‌کند.

اگر ذهنتان مشغولیت خاصی دارد و یا چیزی آن را اذیت می‌دهد، آن را قبل از خواب روی کاغذ بنویسید. این کار باعث تخلیه ذهن شما می‌شود و این یعنی داشتن خواب راحت. پس همه می‌توانیم خواب راحتی داشته باشیم.

به شرطی که ذهن خودمان را راضی نگه داریم. یادتان باشد عوامل فیزیک مانند بالش و پتو … قابل حل هستند. چیزی که اهمیت دارد و بسیار سخت می‌توان آن را کنترل کرد، ذهن شماست که راهکار آن را بیان کردیم.

حال در ادامه نوبت این است که کمی از مفهوم هدف صحبت کنیم. می‌خواهیم بدانیم که چگونه هدف‌های خودمان را از قانون جذب بگیریم! پس مقاله جذاب ” اهداف در قانون جذب ” را از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.