ارزش کلمات در قانون جذب

چرا برخی از کلمات و جملات روی انسان اثر بدی می‌گذارد و برخی دیگر تأثیر مثبت در روحیه انسان دارد؟

آیا کلمات و ارزش آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کنند؟

مثلاً فرق بین زیبا و خوشگل چیست و این تفاوت چه تأثیری در قانون جذب خواهد داشت؟

با ما همراه باشید که قرار است اتفاقات جذابی را از نظر بگذرانیم.

شاید فیلم ” من عصبانی نیستم ” با بازی نوید محمد زاده را دیده باشید. این فیلم به صورت کلی حالت تشنجی دارد و به نوعی به بیننده احساس تشویش دست می‌دهد.

نکته مهمی که در این فیلم وجود دارد این است که نوید محمد زاده برای کنترل خود در فیلم و برای این که کار غیر معقولی انجام ندهد سراغ روان‌پزشک رفته است. دکتر نیز به او مدام می‌گوید: با خودت تکرار کن ” من عصبانی نیستم”.

اما هر چه فیلم رو به جلو حرکت می‌کند نوید محمد زاده عصبی و عصبی‌تر می‌شود. شاید بار اجتماعی نشان داده شده در فیلم عامل اصلی افزایش عصبانیت نوید محمد زاده باشد اما جمله ” من عصبانی نیستم ” بی‌تأثیر هم نیست.

کلمه ” عصبانی ” در کنار هر فعلی که بیاید باز هم همان معنی عصبانی را می‌دهد و هیچ تغییری در معنی خود کلمه رخ نمی‌دهد. از این رو ” عصبانی ” فارغ از هر مسئله و فعل و جمله‌ای در ذهن و درون انسان یک تأثیر می‌گذارد و آن شدت یافتن عصبیت است.

این موضوع به خوبی در این فیلم نمایش داده شد و به نوعی به مخاطب گفته شد که مهم این است که شما ” عصبانی ” را تکرار می‌کنید و این یعنی ایجاد عصبانیت!

در مقاله ” یادگیری در قانون جذب ۲ ” به نوعی به مبحث تکرار و تأثیر آن در زندگی و یادگیری اشاره کردیم. وقتی یک کلمه منفی در ذهن انسان نقش می‌بندد ( فارغ از هر جمله و فعلی ) اثر مخربی دارد.

این اثر مخرب زمانی بیشتر می‌شود که شما تکرار و تکرار و تکرار کنید. این تکرارها همانگونه که برای یادگیری یک مفهوم و یک مهارت تأثیرگذار است برای ایجاد تخریب بیشتر توسط کلمات منفی نیز بسیار اثر گذار است.

پس باید ارزش کلمات را شناخت و به درستی از آن در مسیر قانون جذب استفاده کرد.

پردازشگری بی منطق!

همان‌طور که در مسیر قانون جذب بارها گفته شد، ذهن انسان از دو بخش ناخودآگاه و منطقی ساخته شده است. ذهن منطقی مسئول پیدا کردن روابط منطقی میان مفاهیم مختلف از جمله کلمات است.

در کلام بهتر آن چیزی که باعث می‌شود ما از کلمات جمله بسازیم و معنی این جملات را بفهمیم، چیزی جز منطق ذهن منطقی ما نیست! بنابراین عملاً جملات در ذهن ناخودآگاه ما هیچ مفهومی ندارد.

زیرا این ذهن هیچ  منطقی ندارد و وقتی منطقی نداشته باشد نمی‌تواند روابط میان کلمات را تشخیص دهد و وقتی نتواند روابط میان کلمات را تشخیص دهد نمی‌تواند معنای کلی را درک کند. تنها چیزی که برای ذهن غیرمنطقی یا همان ناخودآگاه انسان اهمیت دارد خود کلمات و مفاهیم آن است.

از این رو وقتی می‌گوییم ” من عصبانی نیستم ” ذهن منطقی آن را معادل جمله ” من آرام هستم” تصویر می‌کند. اما ذهن غیر منطقی ” من عصبانی نیستم ” را به سه بخش ” من “، ” عصبانی “، “نیستم” تقسیم می‌کند.

دو بخش اول و سوم اصولاً تأثیر خاصی نمی‌تواند داشته باشد. گرچه بخش سوم نیز بار منفی دارد ولی به اندازه ای نیست که بخواهیم آن را مهم بدانیم. اما ” عصبانی ” دقیقاً همان چیزی است که ذهن ناخودآگاه به خوبی آن را می‌پذیرد و سعی می‌کند بر اساس اتفاق ایجاد شده برای شما در آن لحظه این مفهوم را ذخیره کند.

بنابراین تعجب نکنید که در مواقعی که می‌گویید ” من عصبانی نیستم ” بیشتر عصبانی می‌شوید. زیرا ذهن ناخودآگاه شما یاد گرفته است که در کجا می‌تواند عصبانی باشد و شما این را به او خورانده‌اید.

بنابراین همان‌طور که می‌بینید برعکس تصور ذهن منطقی که معنی جمله کاملاً مثبت و خوب بود، ذهن ناخودآگاه آن را به چیزی بد تعبیر و تبدیل کرد. پس باید در انتخاب کلمات و جملات نهایت دقت را به خرج بدهیم.

به هر حال ما در مسیر قانون جذب سختی کمی نکشیدیم و دوست نداریم این مسیر با چند کلمه از بین برود. پس بیایید یاد بگیریم چگونه با ارزش کلمات در قانون جذب کنار بیاییم.

تشخیص ارزش کلمات در قانون جذب

 

اولین راهی که برای تشخیص ارزش کلمات در قانون جذب به ذهن ما می‌رسد این است که روی تک تک کلمات فکر کنیم و بدانیم این کلمات مثبت هستند یا منفی! اما این کار عملاً غیر ممکن است.

ما در صحبت کردن و شنیدن به اندازه ای وقت نداریم که بخواهیم روی تمام کلمات زوم کنیم و بخواهیم تک تک آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس باید راه دیگری در این مورد پیدا کنیم.

به طور کلی به فعل‌های نفی حساس‌تر باشید. یعنی وقتی در انتهای جمله‌ای از کلمات ” نیست، ندارد، نمی‌شود  و… ” استفاده می‌شود بار دیگر کلمات جمله را مورد بازبینی قرار دهید. معمولاً جملات انگیزشی بسیاری به اشتباه با این افعال استفاده می‌شود.

به طور مثال می‌گویند: ” من ناراحت نیستم “، ” من شکست نمی‌خورم ” و … تمام این جملات گرچه از دید منطق مثبت است اما در ذهن دقیقاً اثرات عکس می‌گذارد.

اما با این وجود هنوز به اندازه کافی در مکالمات روزمره سریع نیستیم و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که گوش‌هایمان را تیز کنیم و هر چیزی را که شنیدنم بررسی کنیم.

توجه داشته باشید این کار اگر عملاً هم امکان‌پذیر باشد از نظر تأثیر منفی که روی ذهن می‌گذارد می‌تواند ویرانگر محسوب شود. زیرا شما عملاً در حال توجه به واژه‌های منفی برای کشف آن‌ها هستید.

یعنی ذهنتان به دنبال پیدا کردن واژه‌های منفی است. پس وقتی پیدا کند آن را رها نمی‌کند، بلکه بیشتر به آن می‌چسبد. زیرا به دنبال پیدا کردن آن بوده است. پس واقعاً بیایید این راه را امتحان نکنیم.

بهترین راه‌کار این است که اولا خودتان از کلمات با ارزش مثبت استفاده کنید. اما در شنیدن و خواندن همه‌چیز را به احساس خود واگذار کنید. همان طور که در مقاله ” رها کردن سیاهی‌ها در قانون جذب” گفتیم شما نباید جلوی مفاهیم و کلمات منفی را بگیرد بلکه آن‌ها را باید رها کنید و بگذارید که این کلمات در جریان باشند.

از این رو به احساس خودتان تکیه کنید و هرجایی که دیدید حال خوبی ندارید بدانید که کار از یکجایی می‌لنگد و در مسیرتان جایی را اشتباه آمده‌اید. این راه حل کلی و البته کاملاً کاربردی است.

ارزش کلمات در قانون جذب

پایان سخن

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم ارزش کلمات و نحوه استفاده از آن  در قانون جذب آشنا کنیم. توجه داشته باشید که ارزش کلمات می‌تواند تأثیر بسیار زیادی به خصوص در طول مدت زمان بگذارد.

یادتان باشد ما در طول روز از تعداد کلمات محدودی استفاده می‌کنیم کافی است هر روز بخشی از این کلمات را پایش کنیم و آن دسته از کلمات منفی را کنار بگذاریم.

یادتان باشد که ناسزاها جزو بدترین کلمات منفی و بی‌ارزش‌ترین کلمات محسوب می‌شود که هم در شنونده و هم در گوینده تأثیر بسیار بدی می‌گذارد. پس در اولین قدم سعی کنید که فحش را از زندگی خودتان حذف کنید.

اما هنوز مسیر قانون جذب ادامه دارد. در این مسیر نوبت به مفهومی رسیده است که انسان امروزی بسیار با آن درگیر است و مشکلات عمده‌ای با آن دارد. “خواب” مفهوم عجیبی است که احتمالاً جزو یکی از مشکلات مهم شما نیز باشد.

برای این که بدانید چگونه خواب شب درستی داشته باشید و چه‌کار کنید که خواب خوبی را تجربه کنید مقاله ” خواب و قانون جذب ” را مطالعه کنید. این مقاله با چند راهکار ساده به شما کمک می‌کند که خواب خوبی را تجربه کنید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.