بهترین پاسخ در موفقیت و هوش مالی

آیا پاسخ سؤال را به‌درستی پیداکرده‌ایم؟

بر چه اساسی می‌توانیم پاسخ خود را محک بزنیم؟

شاخص‌های یک پاسخ مناسب در موفقیت و هوش مالی چیست؟

چگونه می‌توانیم مقایسه‌ای بین چند پاسخ داشته باشیم؟

همه این پرسش‌ها و سؤالاتی شبیه به این‌ها را زمانی می‌توانیم پیدا کنیم که بتوانیم تعریفی درست از مفهوم ” بهترین ” و ” خوب ” در قالب یک پاسخ به موفقیت و هوش مالی پیدا کنیم.

امروز در این مقاله قرار است به این موضوع بپردازیم. امیدواریم در ادامه مسیر موفقیت با ما همراه باشید.

موفقیت و هوش مالی

در مقاله قبلی (موفقیت و هوش مالی، توانایی پاسخ دادن) سعی کردیم که بتوانیم روش یافتن پاسخ و مهارت پاسخ‌گویی را بیاموزیم.  و قرار شد این مهارت را نسبت به پاسخ گفتن به پرسش‌هایی که در ” موفقیت و هوش مالی از راه یک نیاز دائمی ” مطرح‌شده بود، استفاده کنیم.

اما مسلماً این تمام‌مسیر نیست. در درس ریاضی به‌خوبی یاد گرفتیم که یک مسئله ممکن است چند جواب داشته باشد.

کار ما این است که بتوانیم بهترین و نزدیک‌ترین پاسخ را پیدا کنیم. درس ریاضی بر اساس یک سری شاخص‌ها به ما آموزش داد که کدام پاسخ را به‌عنوان پاسخ درست انتخاب کنیم و چه پاسخ‌هایی را از رده خارج کنیم.

دنیای واقعی که بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از یک درس ریاضی است. مسلماً در مراحل مختلف زندگی ما به پرسش‌های ناخواسته‌ای برخورد می‌کنیم و عموماً برای آن‌ها جواب‌های مختلفی پیدا می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های زندگی هر انسانی این است که بتواند بهترین پاسخ را در این‌گونه موارد انتخاب کند.

بنابراین می‌توان توانایی پاسخ گفتن به یک شاخصه نیاز دارد که بتوان بر اساس آن تشخیص بدهیم که پاسخ ما درست بوده است یا خیر.

در بسیاری از مواقع پاسخ‌های ما به مشکلات مختلف، ساخته خود ما نخواهند بود و بر ما تلقین ( آموزش ) می‌شوند. اینجا توانایی انتخاب بین پاسخ‌های مختلف اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

ازاین‌رو توانایی یافتن بهترین پاسخ نه‌تنها در موفقیت و هوش مالی یک عامل مؤثر خواهد بود، بلکه می‌توانید از آن در تمام مراحل زندگی‌تان استفاده کنید.

پاسخ موفقیت و هوش مالی

برای این‌که بتوانیم یک واحد کمی یا کیفی را به‌عنوان شاخص بهترین پاسخ موفقیت و هوش مالی معرفی کنیم، باید ابتدا بتوانیم خود مسئله را درست درک کنیم.

وقتی فردی تصوری از وزن و جرم و جسم و ندارد چگونه می‌تواند واحدها و شاخص‌هایی مانند گرم و کیلوگرم را درک کند؟ در اینجا نیز مفهوم ” بهترین ” چیزی نظیر مفهوم ” جرم و جسم و وزن ” هست.

“بهترین” یک واژه و مفهوم بسیار گسترده است که تقریباً می‌توان در هر مفهوم دیگر به‌عنوان یک صفت و حتی به‌عنوان یک شاخص مقایسه‌ای از آن استفاده کرد.

این عبارت به‌نوعی ذهن ما را به سمت یک صفت برتر سوق می‌دهد. بنابراین تا این جای کار ” بهترین ” یک صفت ” مقایسه‌ای ” و ” برتر ” محسوب می‌شود.

هوش مالی

در دنیای ادبیات آن چیزی که می‌تواند به صفت اعتبار ببخشد و به آن معنی بدهد، موصوف آن هست.

در کلام ساده‌تر این اسم یا عبارت که بعد از یک صفت می‌آید، مشخص‌کننده مفهوم و معنی واقعی آن صفت هست. این را نیز بدانید که صفت همیشه به ویژگی‌های موصوف خودکار دارد و نه به چیز دیگر.

هدف ما درنهایت این است که ” بهترین پاسخ در موفقیت و هوش مالی ” را پیدا کنیم. بنابراین ” بهترین ” در کنار موصوف ” پاسخ ” باید معنی پیدا کند.

حال مسئله کمی واضح‌تر می‌شود. ویژگی‌های یک ” پاسخ ” چیست؟

 • مرتبط با مسئله باشد.
 • باعث حل مسئله شود.

یک پاسخ صحیح باید این دو ویژگی را به شکل هم‌زمان داشته باشد. حال وقتی ما از صفت بهترین برای این ” پاسخ ” استفاده می‌کنیم در حقیقت مفهوم بهترین را برای این دو ویژگی به کار می‌بریم.

در این صورت به شکل موشکافانه عبارت ” بهترین پاسخ ” به شکل زیر درمی‌آید:

 • مرتبط‌ترین با مسئله
 • نزدیک‌ترین به حل مسئله

بنابراین ما در اینجا توانستیم یک مفهوم و یک عبارت کاملاً کلی را به دو زیر عبارت تقسیم کنیم. حال باید این دو زیر عبارت را بتوانیم توضیح دهیم تا درنهایت آن‌ها را در قالب موفقیت و هوش مالی دوباره به شکل یکپارچه استخراج‌کنیم.

مرتبط‌ترین با مسئله در موفقیت و هوش مالی

حال نوبت این است که عبارت ” مرتبط‌ترین با مسئله ” در موفقیت و هوش مالی را موردبررسی قرار بدهیم.

در اصل این مفهوم به این موضوع برمی‌گردد که یک پاسخ هرچه در راستای خود مسئله ( نه خل مسئله ) قرار داشته باشد، همان‌قدر می‌تواند دقیق‌تر و بهتر باشد.

به‌عنوان‌مثال مرگ را می‌توان به‌عنوان یک پاسخ عمومی و ثابت در هر مسئله‌ای عنوان کرد. اما در چند درصد مواقع مرگ بهترین پاسخ است؟

شاید چیزی نزدیک به یک درصد ( کاملاً اغراق‌آمیز! ) فرض کنیم ما در قالب موفقیت و هوش مالی، به یک مسئله رقابتی سخت برخورد کرده‌ایم و رقیب ما بی‌رحمانه در حال جمع‌کردن مشتریان بازار است. در این مسئله آیا مرگ در راستای صورت‌مسئله هست؟ مسلماً نه.

موفقیت و هوش مالی

برای این‌که بتوانید این هم‌راستایی را تشخیص بدهید باید سؤال را بو بکشید! مسئله موفقیت و هوش مالی و یا هر مسئله دیگر را بر روی کاغذ پیاده کنید و بعد از پیدا کردن جواب‌های مختلف، خوب آن را مورد کاوش و جست‌وجو قرار دهید. ببینید کدام پاسخ بیشتر رنگ و بوی صورت سؤال را دارد.

در همین مثال بالا که برای یک موقعیت موفقیت و هوش مالی بود، ممکن است این پاسخ‌ها به ذهن شما برسد:

 • تولید بیشتر
 • تخفیف بیشتر
 • تغییر شغل
 • خنثی بودن
 • فرار
 • خودکشی
 • و…

وقتی به‌صورت سؤال نگاه می‌کنیم و این پاسخ‌ها را با آن می‌سنجیم مسلماً دو مورد آخر به‌راحتی از لیست ما خط خواهند خورد زیرا هیچ رنگ و بویی در صورت سؤال ندارند. مورد سوم نیز به‌نوعی کمترین امتیاز را بین چهار پاسخ باقی‌مانده به خود اختصاص می‌دهد زیرا تنها پایه سؤال با این پاسخ یکی است.

اما سه گزینه دیگر ( 1 و 2 و 4 ) هرکدام می‌توانند به‌عنوان یک‌راه و پاسخ مطمئن در موفقیت و هوش مالی از آن‌ها استفاده کرد. این‌که کدام‌یک را انتخاب کنیم.

بستگی به دومین زیر مفهوم در بهترین پاسخ موفقیت و هوش مالی دارد. در ادامه نوبت این است که این زیر مفهوم را توضیح دهیم و همین مسئله را با استفاده از آن حل کنیم.

نزدیک‌ترین به حل مسئله در موفقیت و هوش مالی

در بالا توانستیم ” مرتبط‌ترین به مسئله ” را توضیح دهیم و به‌نوعی با مثالی که زده شد تفاوت آن با ” نزدیک‌ترین به حل مسئله ” مشخص شد.

اصلی‌ترین تفاوت این دو در این است که مرتبط‌ترین به مسئله به‌واسطه صورت سؤال و مسئله گزینش می‌کند و نزدیک‌ترین به حل مسئله قرار است بر اساس خودپاسخ این گزینش را انجام دهد.

برای پیدا کردن نزدیک‌ترین پاسخ به حل مسئله باید چند ویژگی را در نظر گرفت :

 • شخصیت خودمان ( به ” شخصیت موفق، از صفرتا صد ” مراجعه کنید )
 • وضعیت و شرایط محیطی

وضعیت دور، وضعیت نزدیک در موفقیت فردی

ما باید بتوانیم پاسخ‌هایی که از مرحله قبل نجات پیداکرده‌اند را در بر اساس این دو ویژگی رتبه‌بندی کنیم. نتیجه نهایی رتبه‌بندی در حقیقت همان بهترین پاسخ به‌عنوان موفقیت و هوش مالی خواهد بود.

درباره موقعیت ویژگی اول در مقالات قبلی به‌کرات سخن گفته‌شده است. ازاین‌رو در اینجا سراغ آن نمی‌رویم. اما درباره بررسی وضعیت و شرایط محیطی در حقیقت شما به‌عنوان کسی که در این موقعیت و در این مسئله قرارگرفته، نزدیک‌ترین فرد به میدان جنگ هستید. این اتفاق یک حسن دارد و یک عیب.

حسن آن اینجاست که شما تماماً با جزئیات مسئله آشنایی دارید و می‌توانید کوچک‌ترین مسائل و اتفاقات این داستان را رصد کنید.

اما عیب آن اینجاست که آن‌قدر نزدیک به ماجرا هستید که نمی‌توانید کلیات را ببینید. گاهی چارچوب کلی را گم می‌کنید و ممکن است به خاطر یک نقطه ریز یک کلیتی را به نابودی بکشانید.

در این‌چنین موارد معمولاً شما به یک مشاور خبره نیاز دارید که وضعیت کلی را به شما گوشزد کند و شما بر اساس این وضعیت کلی و هماهنگی آن نسبت به جزئیات بهترین انتخاب خودتان را انجام بدهید.

اما این‌که چگونه یک وضعیت کلی رصد می‌شود و می‌توان از آن به‌عنوان یک اساس در موفقیت و هوش مالی استفاده کرد پیشنهاد می‌دهیم سراغ مقاله ” وضعیت دور، وضعیت نزدیک در موفقیت فردی ” بروید.

همان‌طور که می‌بینید شناخت این مفاهیم دریافتن یک پاسخ درست تأثیر بسیاری دارد و نمی‌توان از آن‌ها به‌سادگی گذشت.

سخن آخر در باب موفقیت و هوش مالی

سخن آخر در باب موفقیت و هوش مالی

ما در این مقاله سعی کردیم شاخص‌های پاسخ در موفقیت و هوش مالی را موردبررسی قرار دهیم. در این راه مفهوم بهترین را توضیح دادیم و آن را در قالب موصوف پاسخ، به دو زیر مفهوم تقسیم کردیم.

از مسیر این زیر مفهوم‌ها بود که توانستیم تقریباً یک مفهوم کلی و مبهم را به شاخص‌های کوچک‌تر تبدیل کنیم و از این شاخص‌های کیفی توانستیم یک شاخص کمی به نام رتبه‌بندی را استخراج‌کنیم تا از آن در جهت موفقیت و هوش مالی بهره ببریم.

اما همان‌طور که در ادامه بحث شد، یکی از پایه‌های تشخیص پاسخ درست این است که بتوانیم درست شرایط را بسنجیم و محیط اطراف خودمان را به‌درستی پایش کنیم.

اما این‌که چطور به این قدرت و توانایی برسیم موضوعی است که قرار است در ادامه در باب آن بحث و گفت‌وگو داشته باشیم .

+2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.