موفقیت در کسب‌وکار آرزوی من و شما

همه ما برای گذران زندگی به‌نوعی مشغول به کاری هستیم. یکی کارمند اداره‌ای می‌باشد و دیگری در بازار آزاد کسب‌وکار خویش را دارد. هر کسی به‌نوعی برای زندگی خودکار می‌کند. برای بسیاری از ما کار تنها برابر با مسائل مالی است.

ما به کار به دید مالی نگاه می‌کنیم و برای ما موفقیت در کسب‌وکار به معنی به دست آوردن ثروت بسیار است. اما آیا واقعاً موفقیت در کسب‌وکار به این معنی است؟

آیا شما راضی هستید برای کسب سرمایه هر کاری را انجام دهید؟ چه عواملی می‌تواند به ما در زمینهٔ موفقیت در کسب‌وکار کمک کند؟ موفقیت در کسب‌وکار چه تأثیری بر موفقیت در کل زندگی دارد؟ نظر شما چیست؟ بیایید باهم به این سؤالات پاسخ دهیم.

موفقیت در کسب‌وکار

در مقاله ” راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت” توانستیم مفاهیم عملی از موفقیت را موردبررسی قرار دهیم و در نهایت از طریق مفهومی به نام تعادل سراغ مقاله “موفقیت در زندگی و کار از مسیر تناسب” رفتیم.

در این مقاله با مفهوم زمان و زمان‌بندی به‌طور کامل آشنا شدیم و به این موضوع معترف شدیم که موفقیت در زندگی و کار یک مفهوم بسیار گسترده است و این زمان‌بندی نمی‌تواند با این گستردگی کاری انجام دهد، ازاین‌رو به این نتیجه رسیدیم که باید این مفهوم را به مفاهیم کوچک‌تر تبدیل کنیم.

همان‌طور که گفته بودیم زندگی از دو بخش کلی شخصی و اجتماعی تشکیل‌شده است. ما در این مقاله می‌خواهیم به بخش اجتماعی زندگی بپردازیم. البته باید قبول کنیم که این بخش از زندگی نیز خود یک مفهوم بسیار گسترده می‌باشد که در اینجا ما فقط به جنبه کسب‌وکار آن پرداخته‌ایم.

بنابراین در این مقاله هدف ما این است موفقیت در کسب‌وکار را بررسی کنیم و عوامل آن را به‌طور کامل بشناسیم. همچنین امیدواریم این آموزش به موفقیت در زندگی شما نیز بیانجامد. یادتان باشد، کار بخشی از زندگی شماست و شما نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. در ادامه قرار است بیشتر با این اهمیت آشنا شویم.

موفقیت در کار

همان‌طور که در بالاتر گفتیم، موفقیت در کسب‌وکار عموماً به این معنی برای خود می‌دانیم که پول و سرمایه بسیاری از آن به دست بیاوریم. اما چند شرط اصلی و اساسی اما ساده را از یاد همیشه می‌بریم.

همان‌طور که در مقاله ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟” بیان کردیم موفقیت یک پاداش است که از رسیدن به یک هدف نصب ما می‌شود. به بیان بهتر موفقیت به معنی داشتن حال خوب از رسیدن به هدف یا انجام یک کار درست است.

بنابراین رضایت از شغل و کسب‌وکار در حقیقت اصلی‌ترین نمود موفقیت در کسب‌وکار محسوب می‌شود. متأسفانه برای ما کمی این بخش از زندگی کم‌رنگ‌تر شده است.

موفقیت

دنیای امروز دنیایی شده است که مدام باید در آن دوید و از حرکت نایستاد. در این‌چنین دنیایی انسان فرصت نمی‌کند که به خود فکر کند و ببیند که چه چیزی را دوست دارد و چه چیزی را ندارد. در حقیقت اغلب انسان‌ها کاری به این داستان ندارند. بلکه فقط به سمت جلو و آینده هل داده می‌شوند.

اما انسان‌های موفق دقیقاً این را می‌دانند که باید برای خودشان هم وقت بگذارند تا درون خودشان را بشناسند ( مقاله ” شخصیت فردی، موفقیت فردی“) همین‌جاست که یک‌بار دیگر شما را به مفهوم زمان‌بندی و تقسیم‌بندی زمان ارجاع می‌دهیم.

ازاین‌رو انسان‌های موفق با شناسایی علاقه خودشان، سراغ کاری می‌روند که آن را دوست دارند و از انجام دادن آن لذت می‌برند.

علاقه به شغل می‌تواند اصلی‌ترین کلید موفقیت در کسب‌وکار محسوب شود. اولاً به خاطر این‌که تا شما چیزی را دوست نداشته باشید مسلماً آن را در حد نیاز انجام خواهید داد و هیچ‌گاه نمی‌خواهید در آن کندوکاو داشته باشید. این علاقه است که باعث می‌شود شما در یک زمینه جست‌وجو کنید و پیشرفت کنید.

در هر زمینه شغلی سختی‌ها و مشکلات بسیاری وجود دارد. مسلماً اگر این حس دوست داشتن وجود نداشته باشد در این زمینه مشکلات چند برابر خواهد شد. در حقیقت بزرگان و افراد موفق معتقد هستند که باید علاقه شما، شغل شما باشد.

علاقه باعث موفقیت

یکی از اصلی‌ترین سؤال‌هایی که در اینجا برای ما ایجاد می‌شود این است که برای کسب موفقیت در کسب‌وکار دانستیم باید سراغ علاقه خودمان برویم، اما از کجا علاقه خودمان را کشف کنیم و بدانیم که این علاقه می‌تواند برای ما یک کسب‌وکار ایجاد کند؟

در اینجا ما با دو مبحث سروکار خواهیم داشت:

  1. پیدا کردن علاقه
  2. متناسب‌سازی آن با یک کسب‌وکار

در مورد اول، یعنی پیدا کردن علاقه حرف‌های بسیاری می‌توان زد. در حقیقت نه‌تنها یکی از عوامل اصلی در موفقیت در کسب‌وکار بلکه در هر نوع موفقیت دیگر این است که انسان بتواند علایق خود را به‌درستی تشخیص دهد.

برای این کار مسلماً باید به درون خود رجوع کند، به ذات و شخصیت خود. (“شخصیت موفق، از صفر تا صد”) هر انسانی بر اساس زندگی و ذات خود یک سری علایق دارد. البته بسیار ممکن است که بر اساس قرارگیری در شرایط  نامناسب و جو محیطی نادرست علایق اشتباهی بر انسان غالب شود.

شخصیت موفق

اصلی‌ترین و بهترین راه برای مشخص کرده علاقه واقعی و غیرواقعی این است که ببینیم برای آن می‌توانیم هدف تعیین کنیم یا نه. این روش بهترین راه‌حل برای پیدا کردن علاقه‌های واقعی از هوس‌های زودگذر است.

در حقیقت روش کار این‌گونه است که شما ابتدا علاقه خود را در نظر بگیرید و برای آن‌یک هدف ترسیم کنید. تا اینجا معمولاً برای هر آرزوی می‌توان هدفی تعیین کرد. مثلاً شما فکر می‌کنید که به فوتبال بازی کردن علاقه دارید، اینجا هدفی که خلق می‌کنید، مثلاً تبدیل‌شدن به بهترین بازیکن جهان است.

حالا نوبت این است که این علاقه را در وجود خود به شکل عینی پیدا کنیم. یا اصطلاحاً دنبال یک نوع استعداد برای آن بگردیم. ما برای فوتبالیست شدن چه استعدادی داریم؟ مسلماً استعداد دلیل اصلی پیشرفت نمی‌شود اما یکی از نشانه‌های اصلی داشتن علاقه محسوب می‌شود. مثلاً ممکن است خوب بدویم.

بعد از این باید به گذشته خود نگاه کنیم، ما در دوران کودکی که هنوز با مفاهیمی چون موفقیت در کسب‌وکار و … آشنا نشده بودیم اگر فوتبال بازی می‌کردیم و آن را خیلی دوست داشتیم پس جزئی از علایق ماست. شما این فرمول‌ها را برای علایق خود به کار ببندید. مسلماً نتیجه خواهید گرفت.

شغل برای موفقیت

بعد از پیدا کردن علاقه خودمان حالا نوبت به این موضوع می‌رسد که چگونه این علاقه را به کسب‌وکار نزدیک کنیم و از این طریق موفقیت در کسب‌وکار را برای خودمان کنیم.

اصلی‌ترین بحث اینجاست که آیا برای علاقه ما کسب‌وکاری وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد شک نکنید که آن شغل و آن کسب‌وکار سکوی پرتاب شما به‌سوی موفقیت در کسب‌وکار محسوب می‌شود.

اما سؤال اصلی اینجاست که اگر این شغل وجود نداشت و نمودی برای علاقه شما وجود نداشته باشد چه باید بکنید.

قبل از هر چیز تا می‌توانید خوشحالی کنید. زیرا شما ویژگی و امکانی دارید که قبل از شما هیچ‌کس سراغ آن نرفته است. بنابراین موفقیت در یک‌قدمی شما قرار دارد.

هوش مالی

مرحله دوم این است که برای علاقه خود در جامعه نیاز پیدا کنید. در اصل ببینید در کدام بخش از جامعه می‌تواند به علاقه شما نیاز داشته باشد.

احتمالاً نتوانید برای علاقه خود نیازی پیدا کنید. که اگر پیدا می‌شد مسلماً در دنیای امروز بسیاری بودند که از طریق این نیاز کسب‌وکاری برای خود پیدا کنند.

بااین‌حال اگر نیازی بود و احساس کردید مطابق علاقه شما باشد، دودستی به آن نیاز بچسبید و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. موفقیت در کسب‌وکار منتظر شما می‌ماند.

اما بسیاری از علایق ما ممکن است نیازی در جامعه برای آن احساس نشود. اینجا شما باید جرئت و قدرت ریسک کردن داشته باشید. شما باید نیاز آفرینی کنید.  این تقریباً چیزی است که گوشه‌هایی مبحث موفقیت و هوش مالی را دربر می‌گیرد.

نیاز آفرینی مبحث امروز دنیا محسوب می‌شود. مبحثی که امروزه شرکت‌های بزرگی چون گوگل و اپل از طریق آن اصلی‌ترین سودهای خود را به دست می‌آورند.

موفقیت در کسب‌و کار

ما در مبحث موفقیت در کسب‌وکار توانستیم به یک‌راه حل منطقی به نام علاقه برسیم و در این مسیر به‌نوعی توانستیم نحوه پیدا کردن علاقه را یاد بگیریم. اما این هم دانستیم که تنها پیدا کردن علاقه نمی‌تواند کافی باشد. باید این علاقه را به‌نوعی متناسب با شغل و کسب‌وکار خود قرار دهیم.

گفتن این نکته اینجا لازم و ضروری است که همیشه هم لازم نیست برای این‌که موفقیت در کسب‌وکار را تجربه کنیم تغییرات بنیادین ایجاد کنیم و بخواهیم که  کل شغل را عوض کنیم. گاهی موفقیت در کسب‌وکار می‌تواند با یک تغییر کوچک اما مؤثر امکان‌پذیر باشد.

برای این کار و برای نزدیک شدن به موفقیت در کسب‌وکار بهتر است با در نظر گفتن علایق خود و با اضافه کردن چاشنی خلاقیت کسب‌وکار خود لذت‌بخش‌تر و بیشتر مطابق علایق خودمان بکنیم.

ما در این مقاله صحبتی از پول و سرمایه به‌عنوان یکی از نتیجه‌های موفقیت در کسب‌وکار نزدیم. چراکه معتقدیم اگر به کسب‌وکار خود علاقه داشته باشید موارد جانبی چون پول و سرمایه به‌سوی شما روان خواهد شد.

به‌جز هنوز یک بخش اساسی در موفقیت در کسب‌وکار به نام نیاز آفرینی مانده است که در مقالات بعدی سراغ آن خواهیم رفت. مبحثی که می‌تواند به شما این قدرت را بدهد که نه‌تنها موفقیت در کسب‌وکار را تجربه کنید، بلکه سرمایه هنگفتی نیز به چنگ بیاورید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.