چشمان بسته، عامل موفقیت در زندگی

شاید از عنوان این مقاله کمی تعجب کرده باشید؛ اما واقعیت همین است، اگر یاد بگیرید که چشمانتان را ببندید، می‌توان گفت که شما موفقیت را به عینه خواهید دید. احتمالاً این اتفاق عجیب‌ترین چیزی باشد که در این سری از مقالات می‌گوییم، اما واقعیت دارد، اساسی‌ترین عامل موفقیت در زندگی چشمان بسته می‌باشد. چطور؟ در ادامه با ما باشید و بدانید.

چشمان بسته، عامل موفقیت در زندگی

ما در مقاله “موفقیت و قانون جذب، از ابتدا تا آخر” به این نتیجه مهم رسیدیم که می‌توانیم اعصاب خودمان را در اختیار داشته باشیم و این عصب‌ها وقتی در یک‌جهت قرار می‌گیرند می‌توانند میدان قوی ایجاد کنند و جذب به‌راحتی صورت بگیرد.

در انتهای این مقاله اما به این نتیجه رسیدیم که برای در اختیار گرفتن اعصاب خودمان و در یک‌جهت قرار دادن آن، کلید اصلی ورودی‌هایی است که به ذهن می‌آید. با این اهرم ورودی‌های ذهن می‌توانیم هر طور که بخواهیم این اتفاق را رقم بزنیم.

بنابراین ورودی‌های ذهن که شامل بینایی، چشایی، شنیداری، بویایی و لامسه می‌باشد، همه و همه می‌تواند یک عامل موفقیت در زندگی محسوب شود.

اما نکته اساسی و مهم اینجاست که ما نمی‌توانیم به محیط خارج دست برد چندانی بزنیم و ورودی‌ها را تغییر دهیم؛ یعنی نمی‌توانیم چندان هرجایی را که نگاه کنیم چیزی جز خوبی نبینیم. ازاین‌رو متد اصلی در این عامل موفقیت در زندگی این است که ورود اطلاعات را به شکل خودخواسته انجام دهیم.

نکته دیگری که لازم است قبل از شروع بحث اصلی به آن اشاره‌کنیم این است که ما در عامل موفقیت در زندگی، تقریباً داستان اصلی موفقیت را تمام می‌کنیم و تئوری موفقیت را به پایان می‌رسانیم. این مقاله به‌نوعی چرخه اصلی موفقیت را به شکل تئوری برای ما تمام می‌کند.

عامل موفقیت در زندگی آخرین مبحثی است که از سری تئوری موفقیت که از مقاله ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” شروع کرده بودیم؛ اما این به معنی پایان راه ما نیز از این به بعد مباحث ما رنگ عملی‌تری به خود می‌گیرد و با مثال‌های عینی در خدمت شما خواهیم بود.

کنترل ورودی‌های ذهن

همان‌طور که گفتیم ذهن انواع و اقسام ورودی‌های مختلف دارد. یکی از مهم‌ترین این ورودی‌ها چشم می‌باشد. چشمان شما یکی از پرکارترین اجزای بدنتان می‌باشد. ازاین‌رو باید تمرکز بیشتری روی چشم‌ها داشته باشیم.

برای این‌که اهمیت این داستان را بیشتر درک کنید، تقریباً به مخلوطی از مباحث گفته‌شده تا الآن نیاز داریم.

ما در مقاله “چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟” به این نتیجه رسیدیم که یک مفهوم کاملاً فردی است، این فردیت ما را به مفهوم شخصیت و شخصیت شناسی رساند که در مقالات ” شخصیت موفق، از صفر تا صد” و ” شخصیت فردی، موفقیت فردی” از آن صحبت کردیم.

شخصیت در حقیقت شکل‌گرفته دو عامل درونی و بیرونی بود. در دو مقاله ” پلی به نام ذهنیت موفق” و ” راز موفقیت چیست؟” از نقش ذات در موفقیت و نحوه کنترل عوامل بیرونی صحبت کردیم.

در مرحله آخر کنترل عوامل بیرونی در مقاله ” موفقیت و قانون جذب، از ابتدا تا آخر” را توسط نیروی داخلی بحث کردیم و به اینجا رسیدیم که ما برای این‌که این حلقه را تکمیل کنیم در حقیقت به عوامل خارجی نیاز داریم و این را به‌عنوان عامل موفقیت در زندگی در نظر گرفته‌ایم.

موفقیت و قانون جذب

در حقیقت موفقیت در این سیری که عبور کردیم، چیزی مانند یک حلقه می‌باشد. ما خواستیم عوامل بیرونی را کنترل کنیم تا موفق شویم، درحالی‌که در ایستگاه آخر باز به خود عوامل بیرونی رسیدیم.

بنابراین به‌عنوان تکمیل‌کننده می‌توان این مرحله را عامل موفقیت در زندگی به شکل کلی دانست. چراکه هم می‌تواند یک شروع‌کننده باشد. هم یک پایان دهنده؛ بنابراین حضورش برای ما لازم و ضروری می‌باشد.

حال که اهمیت این مرحله به‌عنوان یک عامل موفقیت در زندگی برایمان مشخص شد. باید یک نوع اولویت‌بندی بین ورودی‌های مختلف ذهن انجام دهیم.

همان‌طور که در ابتدای این بحث گفتیم چشمان ما بیشترین ورودی را برای ذهن ما دارد و ذهن ما را درگیر خود می‌کند. در نزدیکی این رتبه‌بندی حس شنوایی قرار دارد؛ اما بااین‌حال نمی‌توان از اهمیت سه حس دیگر صرف‌نظر کرد.

عامل موفقیت در زندگی

شما چند درصد می‌توانید زندگی خودتان و اطرافتان را عوض کنید؟ هرچه محیط شما بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود مسلماً قدرت تغییرات شما نیز کم و کم‌تر می‌شود، ازاین‌رو نمی‌توان چندان به این‌که تغییراتی در زندگی ایجاد کنید امیدوار باشید.

بله مسلماً این‌که محیطی که در آن زندگی می‌کنید را تغییر دهید بسیار مؤثر خواهد بود اما برای موفقیت اصلاً کافی نخواهد بود. ازاین‌رو برای رسیدن به موفقیت به‌عنوان عامل موفقیت در زندگی باید یک‌راه دیگر پیدا کرد.

موفقیت در زندگی

از همه این حس‌ها، کنترل حس بینایی سخت‌تر است. شما به‌هرحال خواهید دید. حتی برخلاف تصور برای نابینایان نیز این اتفاق سخت است؛ زیرا آن‌ها بر اساس سایر حس‌ها تصوراتی دارند و تصور نکردن به‌منزله ندیدن برای آن‌ها و شاید سخت‌تر می‌باشد.

ازاین‌رو به‌عنوان عامل موفقیت در زندگی باید ابتدا بتوانید یاد بگیریم نبینیم. ما در مجموعه مقالات قبلی گفتیم که باید محیط بیرون را با ذات خودمان تغییر دهیم. موقعی که این تغییرات به‌قدری وسیع باشد که از قدرت ما خارج باشد ما باید آن‌ها را از زندگی خارج کنیم.

این خارج کردن راه‌های بسیاری دارد. یکی از بهترین و مهم‌ترین این راه‌ها این است که نبینیم و نشنویم و نبوییم و نچشیم و لمس نکنیم؛ اما چطور ممکن است که ما نبینیم؟

این‌یکی از سخت‌ترین مراحل موفقیت به‌عنوان عامل موفقیت در زندگی می‌باشد. برای یادگرفتن این مرحله یک پیشنهاد عملی داریم.

احتمالاً تاکنون با یکی از دوستان و آشنایان و فامیل دعوا کرده باشید. معمولاً یکی از روش‌های آزار دیگران این است که سعی می‌کنیم آن‌ها را نبینیم. ندیدن ما به‌منزله اهمیت ندادن می‌باشد.

ما در طول روز بسیار اتفاقات و مسائل را می‌بینیم اما بسیاری دیگر را نمی‌بینیم. همه ما به‌نوعی این واقعیت را تجربه کرده‌ایم که بسیاری از چیزها را نبینیم. پس غیرممکن می‌تواند ممکن شود، به شرطی که خودمان بخواهیم؛ اما این‌که چطور نبینیم، مسئله‌ای است که خودتان باید راه‌حلی برای آن پیدا کنید!

موفقیت

یکی دیگر از پرکاربردترین حس‌های انسانی مانند دیدن، شنیدن می‌باشد. ازاین‌رو کنترل این ورودی نیز می‌توان خود یک عامل موفقیت در زندگی محسوب شود. این‌که چگونه بتوانیم این ورودی را کنترل کنیم تقریباً با راه‌حل ساده‌تری در طرف هستیم.

اتفاقاتی مانند موسیقی می‌تواند به‌عنوان ورودی ذهن به‌خوبی ما را به مقصود ما برساند؛ اما پیشنهاد ما برای این مورد از عامل موفقیت در زندگی استفاده از کتاب‌های صوتی می‌باشد.

آموزش ذهن

کتاب صوتی در حقیقت طول مناسبی دارند و ذهن را به‌نوعی به خطا در محاسبه ورودی می‌اندازد؛ و کم‌کم با ذهن کاری می‌کند که به‌اشتباه بیفتد و ورودی واقعی را با ورودی ساختگی ما عوض می‌کند.

این اتفاق کم‌کم ذهن را آموزش می‌دهد که چگونه و به چه چیزی فکر کنیم.

به‌عنوان یک عامل موفقیت در زندگی باید این را در نظر بگیرد که کتاب صوتی یا حتی موسیقی که انتخاب می‌کنید باید در راستای این موضوع باشد که شما چه می‌خواهید و ذات شما چه می‌خواهد. این‌گونه کم‌کم عصب‌های ذهنی‌تان ورزش خواهند کرد و در راستای چیزی که می‌خواهید قرار می‌گیرند.

شما برای داشتن عامل موفقیت در زندگی باید یاد بگیرید که چگونه انواع ورودی‌های ذهنتان را کنترل کنید. یادتان باشد که هیچ‌گاه ذهنتان از ورودی گرفتن بازنمی‌ایستد مگر در زمان مرگ. حتی وقتی شما در حال خواب هستید ذهنتان ورودی می‌گیرد. منتها با درجه حساسیت پایین‌تر. تا زمانی که شما نتوانید ورودی ذهنتان را کنترل کنید نمی‌توانید به موفقیت امیدی داشته باشید.

ذات شما متأثر از محیط بیرون است و محیط بیرون تحت کنترل ذات شماست؛ بنابراین شما نمی‌توانید بدون داشتن این عامل موفقیت در زندگی واقعاً به موفقیت برسید.

عامل موفقیت

ما در اینجا سعی داشتیم به‌عنوان آخرین زنجیر از حلقه‌های چندگانه موفقیت عامل موفقیت در زندگی را با عنوان کنترل عوامل ورودی برای در اختیار درآوردن عصب‌های ذهنی به‌طور کامل بیان کنیم.

با پایین این مقاله به‌عنوان عامل موفقیت در زندگی، مجموعه تئوری موفقیت به ایستگاه پایانی خود می‌رسد؛ اما این اتمام کار نیست و تا اینجا یاد گرفته‌اید که چگونه از ابزاری به نام موفقیت استفاده کنید.

از این قسمت به بعد آن چیزی که مهم است نحوه عملی کردن آن است. بدون این‌که بدانید چگونه موفقیت را در زندگی پیاده کنید، مسلماً هیچ موفقیتی به دست نخواهید آورد. ازاین‌رو در اولین قدم از این مسیر سراغ ” راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت” خواهیم رفت.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.