موفقیت و رؤیا، خواهران ناتنی

تاکنون شده است که موفقیت خودتان را تصور کنید؟

این تصورات را تا کجا ادامه داده‌اید؟

نقش رؤیا در موفقیت چیست؟

آیا رؤیا تأثیری مثبت در رسیدن ما به موفقیت دارد یا یک مانع بر رسیدن ما محسوب می‌شود؟

نمی‌دانیم شما به این سری از سؤالات فکر می‌کنید یا نه، اما مسلم می‌دانیم که رؤیا و خیال‌پردازی را تجربه کرده‌اید و با ویژگی‌های آن به شکل احساسی آشنا هستید.

امروز قرار است رابطه موفقیت و رؤیا را با یکدیگر کشف کنیم. کشفی که انتهایش همین ابتدا مشخص است.

موفقیت و رؤیا رابطه‌ای چون دو خواهر ناتنی با یکدیگر دارند. اما چرا؟

ما در مقاله ” موفقیت و هوش مالی، توانایی پاسخ دادن ” برای اولین بار پای مفهوم ” موفقیت و رؤیا ” را به میان کشیدیم.

در آن مقاله بحث اصلی درباره چگونه پاسخ دادن بود که یکی از ویژگی‌های پاسخی که برای هر سؤالی پیدا می‌کنیم این است  که تا حد امکان واقعی باشد. اما این مسلماً به معنی حذف داستان رؤیا از زندگی نیست.

موفقیت و رؤیا، خواهران ناتنی

انسان ذاتاً موجود خیال‌پردازی است و باید قبول کرد که یکی از علل پیشرفت انسان همین رؤیا و خیال هست. در این مقاله می‌خواهیم به این مفهوم مهم بپردازیم. منتها قبل از شروع شدن بحث اصلی به دو نکته باید دقت و توجه کافی را داشته باشیم.

اول این‌که این بحث جزئی از هیچ‌کدام از زنجیره‌های سه‌گانه موفقیت ( که اولین حلقه آن از  ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” شروع شد ) نیست و تنها یک بحث کناری و کمک‌کننده به موضوع هست. اما این به معنی کم‌اهمیت بودن آن نیز نیست.

درواقع بحث این مقاله ما را از یک سری چاله‌هایی در مسیر موفقیت قرار است آگاه کند که می‌تواند بسیار زیاد سرعت ما را کم کند. گاهی این کم شدن سرت به حدی است که می‌تواند ما را از مسیر اصلی دور کند.

اما به‌جز در مقاله ” موفقیت و هوش مالی، توانایی پاسخ دادن ” در مقاله ” پلی به نام ذهنیت موفق ” با نوعی دیگری از رؤیا به نام تصور کردن آشنا شدیم و به اهمیت آن به‌عنوان یک عامل موفقیت در زندگی پی بردیم.

حال به نظر به یک تناقض رسیده‌ایم. جایی این رؤیا عامل و جایی مانع موفقیت معرفی‌شده است. نظر شما چیست؟

ذهن محدود انسان

تاکنون آیا فکر کرده‌اید که توانایی ذهن و مغر انسان چقدر است؟ شاید شما هم جز آن دسته از مردم باشید که دوست دارید فکر کنید ذهن انسان توانایی‌های نامحدودی دارد. اما باید بگوییم که خیر. ذهن ما محدودتر از چیزی است که می‌توانید آن را تصور کنید.

بدن انسان ( یا یک حیوان )  پیشرفته‌ترین نوع سیستم در کل دنیا هست. هرچه یک سیستم پیشرفته‌تر باشد، مدیریت آن نیز سخت‌تر و نیاز به هوشمندی بیشتر است و توانمندی زیادی را می‌خواهد.

بنابراین مغز و ذهن انسان به‌عنوان مدیر سیستم بدن، بیشترین توانایی خود را در جهت حفظ این سیستم و نظارت بر درست انجام دادن آن می‌گذارد.

پلی به نام ذهنیت موفق

متخصصین مربوطه معتقد هستند که ذهن انسان تا حدود ۹۰ درصد فعالیت خود را در اختیار اعمال غیرارادی بدن می‌گذارد و مدام در حال چک کردن اعمال بدن هست.

خون‌رسانی درست، حفظ ایمنی بدن ، ضربان قلب و حتی کنترل احساسات و دیگر اعمال همه و همه بسته به این ۹۰ درصد مغز دارد.

آن چیزی که می‌توان روی آن حساب کرد، ۱۰ درصد باقی‌مانده از توانایی‌های مغزی‌مان هست. به نظر خیلی کم هست. اما این تمام ماجرا نیست.

بسیاری از اعمالی ارادی که امروزه انجام می‌دهیم ضبط‌شده در ذهن ناخودآگاه انسان هست. اعمالی مانند راه رفتن، نفس کشیدن، پلک زدن و… جزئی از این ده درصد محسوب می‌شوند.

در بهترین حالت ۵ درصد در اختیار انسان قرار می‌گیرد که خودمان آن را صرف کارهای روزمره مختلف چون غذا خوردن، حرف زدن، خوابیدن و دویدن و … می‌کنیم.

انسان در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها و تنها ۱ درصد از ذهن را به شکل خالی در اختیار خواهد داشت. بنابراین ما از تصور داشتن یک ذهن نامحدود به تنها یک درصد توانایی رسیده‌ایم.

اما باور کنید که در کمترین اوقات عمرمان سعی کردیم از این‌یک درصد به شکل مفید استفاده کنیم. از طرفی در مقاله ” پلی به نام ذهنیت موفق ” ما به اهمیت ذهن و کارایی آن پی بردیم.

ازاین‌رو به نظر می‌رسد این‌یک درصد مرز باریک رسیدن ما به موفقیت هست.

رؤیا و خیال، مصرف‌کننده یک درصد مغزی

شما زمانی که بیدارید، خیال و رؤیا را خودتان پرورش می‌دهید و آن را از طریق تصویرسازی برای خودتان واقعی می‌کنید. این اتفاقی است که در مقاله ” پلی به نام ذهنیت موفق ” به آن اشاره کردیم و نحوه استفاده از آن را بیان کردیم.

اما نکته جالب اینجاست که ما برای این خیال‌پردازی‌ها از این‌یک درصد ذهنی خودمان استفاده می‌کنیم. یعنی ما کل ظرفیتی که در دستمان قرار دارد را برای رؤیا و خیال می‌گذاریم.

در حقیقت ما برای این تصویرسازی‌ها در حال صرف هزینه هستیم. این هزینه البته بسیار گران‌بها هست. چراکه هم ما را خسته می‌کند و هم قدرت انجام دادن کاری دیگر را از ما می‌گیرد.

بنابراین در قبال این هزینه باید انتظار دریافت چیزی را داشته باشیم.

هدفمندتر به رؤیا نگاه کنیم

بسیاری از ما تنها برای دل‌خوشی و فرار از واقعیت‌ها و لحظه‌ای شاد بودن دست به خیال‌پردازی می‌زنیم. برخی مواقع این اتفاق لازم است اما درست مانند مواد مخدر می‌تواند ما را به درون خود بکشد و باعث شود که مدام هزینه گزاف را بپردازیم. گاهی آن‌قدر این داستان برای ما پیش می‌رود که دیگر حتی نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

تنها یک‌چیز است که ارزش پرداخت هزینه یک‌درصدی مغز را در قبال خیال‌پردازی دارد و آن همان چیزی است که در مقاله  ” پلی به نام ذهنیت موفق ” به آن اشاره کردیم و در اینجا دیگر فرصت بحث از آن نیست.

بنابراین لازم است که ما به شکل هدفمندتر به رؤیا نگاه کنیم. رؤیا شمشیر دو لبه‌ای است لبه‌ای سمت ما تیزتر است. بنابراین استفاده از رؤیا درست مثل استفاده از مواد مخدر جهت درمان است. اگر تنها کمی بیش‌ازحد از آن استفاده کنیم در دامش گرفتار می‌شویم.

بنابراین در ادامه بیایید با یکدیگر یاد بگیرم که چطور این خیال و رؤیا را کنترل کنیم و از آن در جهت رسیدن به موفقیت استفاده کنیم.

رؤیا تنها برای موفقیت

وقتی به داستان بالا نگاه می‌کنیم کمی هراس ما را برمی‌دارد. زیرا انسان هرلحظه به شکل ناخودآگاه در حال تصور کردن است. کافی است بر زبان خود  کلمه ” درخت ” را بگویید.

در این حالت ذهن سریعاً تصویری از درخت را در ذهن شما تداعی می‌کند. اما چون سرعت صحبت کردن بالا است این تصاویر نیز با سرعت بیشتری عوض می‌شوند و دیگر حواس ما به آن نیست. از طرفی این نوع تصورات در بخش ناخودآگاه ذهن انسان هست و کاری با یک درصد ما ندارند.

پس بهترین نوع استفاده از رؤیا برای رسیدن به موفقیت این است که کاری کنیم رؤیاهایی که ما می‌خواهیم داشته باشیم نیز کم‌کم به ذهن ناخودآگاه ما برود.

ازاین‌رو دیگر یک درصد مغز اشغال نخواهد شد. این کار کاملاً امکان‌پذیر است. چرا که ما از همان ابتدا تصویری از درخت نداشتیم. آن‌قدر درخت را دیدیم و تصور کردیم که دیگر به ذهن ناخودآگاه ما خورانده شد.

برای رسیدن به موفقیت از طریق رؤیا کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید و آن‌ها را آن‌قدر انجام دهید تا ذهن ناخودآگاهتان این کار را انجام دهد:

  • مشخص کنید دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید تصور کنید. به‌طور مثال استخدام در یک شرکت.
  • محدوده تصوراتی را که می‌خواهید بسازید مشخص کنید. به‌طور مثال تا از لحظه ورود به شرکت تا لحظه گرفتن پاسخ مثبت را تصور کنید.
  • به‌هیچ‌وجه نگذارید تصورات از محدوده خارج شوند. حتی برای یک‌لحظه.
  • سخت‌گیرانه تصورات خودتان را در برابر انجام دادن هر کاری مراقبت کنید. نگذارید در حین تصورات اقدامی غیر از چیزی که می‌خواهید صورت بگیرد. مثلاً در تصورات استخدام در شرکت، حین مصاحبه شروع به دعوا کنید!
  • این تصورات را تنها در زمان‌های استراحت انجام دهید.
  • در هر بار تصور، یک تصویرسازی ذهنی داشته باشید و در برابر ورود چیزی جدید مقاومت کنید.

این چند کار را وقتی شما انجام دهید به‌نوعی می‌توانید اسب وحشی تصور را رام کنید و بر آن بتازید و به موفقیت برسید.

دقت داشته باشید  برخی اوقات لازم است به تصور خود قدرت پرواز بدهید و بگذارید هرچه قدر دوست دارد خیال کند. اما به شرطی که ابتدا یاد گرفته باشید که این پرنده را رام خود کرده باشید. درست مانند یک کفترباز!

تصور خود قدرت پرواز بدهید

احتمالاً اکنون به‌خوبی می‌توانید درک کنید که چرا رؤیا و موفقیت را خواهران ناتنی یکدیگر نامیدیم. این دو درواقع می‌توانند درست مانند یک خواهر واقعی به یکدیگر کمک کنند تا رشد پیدا کنند.

اما این احتمال هم هست که به‌اندازه دو خواهر ناتنی که بسیار باهم مشکل‌دارند، مانع پیشرفت یکدیگر شوند.

در این مقاله تا جایی که امکانش بود، سعی شد دیدی درست و منطقی نسبت به رؤیا و نقش آن در موفقیت ارائه شود.

در اصل نداشتن رؤیا ماندن نداشتن  یک چرخ‌دنده در یک سیستم هست. استفاده بیش‌ازحد از این چرخ‌دنده موجب می‌شود دیگ کل سیستم خراب شود و مسیر ما به موفقیت بسته شود. به‌جز رؤیا یاد بگیرید از هر چیزی ( حتی خوب‌ترین چیز دنیا ) به‌اندازه استفاده کنید.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.