موفقیت و هوش مالی، توانایی پاسخ دادن

اگر اتفاق مشترک برای دو انسان مختلف پیش بیاید، آیا واکنش‌های آن‌ها یکسان خواهد بود؟

چگونه می‌توانیم به پاسخ یک سؤال برسیم؟

پاسخ یک سؤال به چه عواملی بستگی دارد؟

رابطه بین سؤال و پاسخ چیست و این رابطه چگونه ما را به موفقیت و هوش مالی می‌رساند؟

این‌ها از آن دسته از سؤال‌هایی است که انتظار داریم در پایان این مقاله پاسخ‌هایشان را یافته باشید. به نظر که سؤالات مهمی می‌آیند. حداقل از برخی سؤالات کنکور سراسری مهم‌تر هستند!

موفقیت و هوش مالی

در مقاله ” موفقیت و هوش مالی از راه یک نیاز دائمی ” توانستیم نیاز دائمی را تشریح کنیم و از دل این تشریح به مفهوم جدیدی به نام ” سؤال ” رسیدیم.

دانستیم که در دنیای امروز پرسیدن یک سؤال درست مهم‌تر از پاسخ دادن به سؤالات گذشته است. سعی کردیم درست سؤال پرسیدن را یاد بگیریم.

برای این کار با مفاهیم چون بازی برعکس و آنتی چس آشنا شدیم و فهمیدیم، دنیا را اگر بخواهیم برعکس پیمایش کنیم، احتمالاً زودتر می‌توانیم به جواب خود برسیم.

“جواب”، این کلمه‌ی جذاب و شیرین که از دوران کودکی و مدرسه تا به امروز همیشه همراه ما بوده است به‌نوعی ما را مسحور خودکرده است. انسان ذاتاً ناخواسته دنبال جواب و پاسخ است.

فکر می‌کنید چرا شعبده‌بازی و جادوگری و چیزهای پررمزوراز همیشه برای انسان از جذابیت ویژه‌ای برخوردار بوده است؟ چون انسان می‌خواهد بداند. می‌خواهد بفهمد پشت این رمز و راز و شعبده چه چیزی قرار دارد و حقیقت ماجرا چیست.

اما به‌محض مطلع شدن، سراغ معمای دیگر می‌رود و اصلاً کاری دیگر به پاسخ ندارد.

در اینجا قرار است با مفهوم “پاسخ” که محبوب جان بشری است آشنا شویم. مسلماً در همین ابتدا می‌توان گفت پاسخ و جواب از یک مفهوم بسیار گسترده بهره می‌برد، بنابراین نمی‌توان آن را به شکل کامل توضیح داد.

در این مقاله ناچاریم مفهوم مدنظر خود را در قالبی پیاده کنیم. ما می‌خواهیم پاسخ را در قالب موفقیت و هوش مالی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله قرار است اتفاق‌های جالبی بیافتد. اتفاقاتی که پایه‌ریزی آن را از ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” کرده‌ایم.

هوش مالی

در مقاله ” شخصیت موفق، از صفرتا صد ” از عاملی به نام شخصیت پرده‌برداری کردیم. شخصیت را حاصل دو عامل اساسی ذات و محیط بیرون دانستیم و سعی کردیم رابطه آن را با قانون انرژی انیشتین توضیح دهیم.

شخصیت را به‌عنوان یک بستر ارتباطی بیرون و درون نیز معرفی کردیم. اما این تنها کار شخصیت نبود. همان‌طور که در کنار رودخانه سبزه‌ها و درختان سبز می‌شوند و رشد می‌کنند. در کنار مفهوم شخصیت نیز، “پاسخ ” رشد کرده است.

بنابراین پاسخ هر انسانی زاده شخصیت اوست و ازآنجاکه شخصیت یک ویژگی کاملاً منحصربه‌فرد هست بنابراین پاسخ‌ها نیز به‌نوعی منحصربه‌فرد است. بنابراین عملاً هیچ‌گاه پاسخ دو انسان نسبت به یک اتفاق به یک نوع نخواهد بود.

شخصیت شناسی

شاید دراین‌بین این سؤال پیش بیاید، اگر پاسخ‌ها برای هر فرد یکتا هست، بنابراین چرا برخی اوقات واکنش‌ها و پاسخ‌ها یکسان است؟ اینجا در حقیقت نقش سیستم آموزش است که این پاسخ‌های یکسان را طراحی و آن‌ها را به عموم مردم آموزش می‌دهد.

حال ممکن است این آموزش دانشگاهی باشد و یا عمومی. در این موارد هم ظاهر پاسخ‌ها یکسان هست و اگر در ذهن پاسخ‌دهندگان دقیق شویم، متوجه می‌شویم که این بار راه رسیدن به این پاسخ آموزش داده‌شده است که فرق می‌کند.

درگذشته قصد داشتند این راه را نیز به ذهن انسان آموزش دهند. اما آموزش نوین متوجه شده است که این‌یک اشتباه است و ذهن نمی‌تواند این اشتباه را قبول کند. ازاین‌رو آموزش تحت عنوان مفهوم ایجادشده است. یعنی بگذارید خود ذهن بیاموزد چگونه و از کجا به جواب برسد.

در دنیای موفقیت و هوش مالی نیز باید با مفهوم پاسخ همین نوع برخورد را داشته باشیم. هم قبول کنیم که هر انسانی ممکن است پاسخ خودش را پیدا کند و یا اگر بخواهد از پاسخ دیگری استفاده کند، راه رسیدن به این پاسخ را باید خود بپیماید.

بنابراین اگر فکر می‌کردید قرار است فرمولی طلایی یا کلیدی جادویی برای موفقیت و هوش مالی به شما در این مقاله اعطا می‌شود. سخت در اشتباه هستید. هیچ کلید طلایی وجود ندارد. خودتان باید آن را بسازید.

موفقیت فردی

بنابراین به اینجا رسیدیم که پاسخ یک موقعیت انفرادی است و هرکسی باید سعی کند خود این مسیر را طی کند. حال سؤال اصلی اینجاست که در برابر یک سؤال خوب، چگونه یک پاسخ خوب پیدا کنیم تا بتوانیم به موفقیت و هوش مالی برسیم؟

مشکل و چالش ما در اینجا در دو جنبه است. اول این‌که در مقاله گذشته ما یاد گرفتیم که یک سؤال یکتا بپرسیم و نقطه قوت آن را در تک بودن آن دانستیم.

اما این تک بودن باعث می‌شود که همان داستان آموزش و … از این چرخه خارج شود و ما برای پاسخ دادن و رسیدن به موفقیت و هوش مالی هم باید راه را خودمان بسازیم و هم مقصد را.

رازهای موفقیت

به‌جز این مفهوم “خوب” به‌خودی‌خود یک چالش دیگر به موضوع ما اضافه می‌کند. در اصل طبیعتاً ما باید سعی کنیم بهترین پاسخ را در برابر پرسش خود انتخاب کنیم.

ولی بهترین پاسخ چیست؟ چگونه بهترین پاسخ را تشخیص بدهیم؟

این‌ها سوالاتی است که در این مقاله فرصت پرداختن به آن وجود ندارد. بنابراین بعد از اتمام این مقاله در مقاله ” بهترین پاسخ در موفقیت و هوش مالی ”  به دنبال آن باشید.

فعلاً باید به سراغ سؤال اصلی خود برویم. چگونه می‌توانیم پاسخ سازی کنیم؟  اولین عنصری که ما را دررسیدن به پاسخ یاری می‌دهد استفاده از خود پرسش است.

گرچه یکتایی پرسش به سبب فردی بودن آن کار ما را سخت کرده است، اما چون پرسش ساخته ذهن خودمان است راحت‌تر می‌توانیم عمق آن را درک کنیم و از آن استفاده کنیم.

در اصل ما باید پرسش خودمان را کالبدشکافی کنیم. همیشه نیمی از مسیر پاسخ در دل پرسش خوابیده است. در موفقیت و هوش مالی نیز همچنین قانونی وجود دارد.

در این بخش است که مفهوم موفقیت و هوش مالی وارد کار می‌شود به‌عنوان یک ابزار کالبدشکافی عمل می‌کند. چراکه خود سؤال بر اساس همین مفهوم موفقیت و هوش مالی پایه‌گذاری شده است.

کالبدشکافی سؤال در حقیقت تبدیل یک سؤال به چندین سؤال کوچک دیگر است. در این تبدیل باید سؤال اصلی و اولی خود را مانند هدف در نظر بگیرم  و سعی کنیم خود را به این هدف برسانیم.

هوش مالی چیست

همان‌طور که در بالا گفتیم کالبدشکافی یعنی تبدیل یک سؤال به سؤالات جزئی‌تر. سوا لاتی که اساس آن باید موفقیت و هوش مالی باشد. در اصل اگر بخواهیم کمی ملموس‌تر صحبت کنیم. شما باید چند سؤال زیر را در باب سؤال اصلی بپرسید:

  1. آیا دست‌یافتنی است؟ ( ملموس است ؟)
  2. چه مدت‌زمان برای رسیدن به آن لازم است؟
  3. چه پیش‌نیازهایی لازم دارد؟
  4. هدف از این سؤال چیست؟
  5. بعد از پنج سال این سؤال در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

این پنج سؤال اصلی‌ترین محصولات کالبدشکافی سؤال توسط موفقیت و هوش مالی هست. شما هر سؤالی طرح کنید می‌توانید از طریق این پنج سؤال به جواب برسید و خود را به موفقیت و هوش مالی بیشتر از گذشته نزدیک کنید.

البته این را هم بدانید که حتی می‌تواند در تعیین اهداف زندگی نیز از این پنج سؤال طلایی استفاده کنید. اما بیایید کمی در باب این سؤالات، صحبت کنیم.

مدت‌زمان رسیدن به اهداف

۱-      ” آیا دست‌یافتنی و ملموس است؟ ” در اصل این پرسش به این جهت ساخته‌وپرداخته شده است که ما را از دام بزرگ رؤیا و خیال جدا کند. در اصل ما ناخودآگاه به سبب ذات زیاده‌خواهی که داریم دچار یک توهم و خیال‌پردازی عجیب می‌شویم.

وقتی به این سؤال فکر کنیم که آیا اصلاً این سؤال ملموس و واقعی است. کمی می‌توانیم خود را از این دام خارج کنیم. اما مفهوم رؤیا و موفقیت یکی مفهوم گسترده‌ای است که پیشنهاد می‌کنیم آن را در این مقاله ” موفقیت و رؤیا، خواهران ناتنی ” دنبال کنید.

سؤالات شماره دو و سه به‌نوعی واضح‌ترین سؤالات به‌عنوان یک کالبدشکافی موفقیت و هوش مالی می‌تواند محسوب شوند. بنابراین نیازی به توضیح واضحات نیست. اما اصلی‌ترین سؤال این بخش در موفقیت و هوش مالی سؤال شماره چهار هست.

” هدف از این سؤال چیست؟ ” وقتی به این سؤال می‌رسیم باید کمی دقت عمل داشته باشیم. ما در مقاله ” راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت ” در باب هدف سعی کردیم صحبت کنیم و مشخص کنیم هدف باید واقعی و ملموس باشد.

اینجا نیست بحث همین است. در اینجا باید تا می‌توانید جزئی و واقعی هدف خودتان را چینش کنید. پاسخ این سؤال به‌نوعی به پاسخ سؤال اول وابسته است.

موفقیت در زندگی

سخن آخر در باب پاسخ در موفقیت و هوش مالی

ما در این مقاله سعی کردیم از اهمیت پاسخ و روش پاسخ دادن پرده‌برداری کنیم و به‌نوعی تأثیر آن را درروند موفقیت و هوش مالی بشناسیم.

در این مسیر توانستیم با استفاده از مفهوم کالبدشکافی سؤال، بتوانیم مسیر یک پاسخ را بسازیم. اما هنوز نتوانستیم مقصد واقعی را پیدا کنیم و بدانیم که چه پاسخی می‌تواند برای ما مناسب باشد یا نه.

هنوز ما با شاخص‌های یک پاسخ مناسب در چارچوب موفقیت و هوش مالی آشنا نشدیم. این‌ها مواردی است که قرار است در سری مقالات آینده به آن‌ها بپردازیم.

آن چیزی که در اینجا مهم است بدانید این است که ما هیچ پاسخ غلطی نخواهیم داشت، حداقل در موفقیت و هوش مالی هیچ پاسخ غلطی نداریم، به شرطی که بدانید چگونه از پاسخ استفاده کنیم. بنابراین در موفقیت و هوش مالی از پاسخ دادن هراسی نداشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.