موفقیت و هوش مالی از راه یک نیاز دائمی

چگونه می‌توانیم یک نیاز دائمی ایجاد کنیم و خودمان تا مدت‌ها تنها تأمین‌کننده آن باشیم؟

این اصلی‌ترین سؤالی است که می‌خواهیم در این بخش از داستان موفقیت و هوش مالی موردبررسی قرار بدهیم.

ما در مقاله ” موفقیت در کسب‌وکار آرزوی من و شما ” با لزوم ایجاد نیاز و رابطه آن با موفقیت و هوش مالی آشنا شدیم و در مقاله ” از بازآفرینی یک نیاز تا داستان موفقیت و هوش مالی ” سعی کردیم انواع بازآفرینی نیاز را توضیح دهیم.

در این سری توضیحات به این نتیجه رسیدیم که پرسودترین و بهترین نوع بازآفرینی نیاز در موفقیت و هوش مالی ایجاد یک نیاز دائمی هست.

داستان موفقیت

همان‌طور که در مقاله پیشین گفتیم، نیاز دائمی ساختن هرچه یونیک تر و جذاب‌تر باشد می‌تواند سودمندتر و به همان اندازه می‌تواند سخت و البته شاید غیرقابل اجراتر باشد.

در این مقاله ما می‌خواهیم سراغ موضوع برویم که چگونه می‌توانیم یک نیاز دائمی مناسب به‌عنوان هوش مالی ایجاد کنیم.

قبل از شروع بحث بهتر است به‌عنوان یک پیشگفتار و نگاه به گذشته، تعریفی از نیاز داشته باشیم تا بدانیم دقیقاً دنبال چه چیزی هستیم.

نیاز در واقع عامل اصلی است که یک فرد را وادار به انجام کاری می‌کند. نیاز یک نوع چالش است و رفع چالش یک نوع موفقیت محسوب می‌شود.

حال با گسترش دنیا وزندگی نوین، نیازها نیز گسترش پیداکرده است و این نیازها رو به تخصصی شدن پیشرفته‌اند. ازاین‌رو هیچ‌کس نمی‌تواند تمام نیازهای خود را به‌تنهایی برطرف کند.

ازاین‌رو حتماً به کسی احتیاج خواهد داشت که این نیاز را بتواند برطرف کند. اما برای برطرف کردن این نیاز پول یا سرمایه‌ای دریافت خواهد کرد. این تعریفی دیگر از دنیای اقتصاد و تجارت نیز محسوب می‌شود.

اما دنیای امروز یک نوع پارادوکس در باب  نیاز با خود دارد. از طرفی نیازهای انسان روزبه‌روز گسترش پیدا می‌کند و به هر چیزی نیازمند می‌شود.

حتی به چیزهایی که فکرش را نمی‌کرد. اما وقتی به‌عنوان یک تولیدکننده و یک کارآفرین به داستان می‌خواهیم نگاه کنیم هیچ نیاز خاصی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که به‌عنوان نیاز جدید معرفی کنیم. بنابراین چه باید کرد؟

موفقیت و هوش مالی

اما اگر بخواهیم با دقت بیشتری به تاریخ پیشرفت انسان نگاهی بی اندازیم. متوجه می‌شویم که پیشرفت بشریت ناشی از چند مورد کلی بوده است.

اولین مورد را می‌توان شانس یا همان الطاف طبیعت دانست که هرازگاهی بر سر انسان‌ها قرار می‌گیرند. نمونه‌های بسیاری را می‌توان از این دسته نام برد.

کشف آتش، فروافتادن سیب بر سر نیوتون، کشف آهنربا، پیدا کردن میدان مغناطیسی و بسیاری از این موارد، نمونه‌هایی از الطاف طبیعت برای پیشرفت انسان بوده است.

اما اگر تنها به پیشرفت با اهرم طبیعی اکتفا می‌کردیم احتمالاً امروزه در دوران اختراع خط باقی‌مانده بودیم. انسان ذاتی فراتر از الطاف طبیعی دارد و نمی‌تواند زمان زیادی را منتظر پیشرفت و تغییر بماند.

ازاین‌رو  دست‌به‌کار شد و شروع به ساختن آینده خود کرد. این مسیر از مفهومی به نام نیاز می‌گذشت.

مسئول اصلی پیشرفت

ابتدا انسان‌ها از طریق کشف چالش‌ها و نیازها سعی کردند از طریق موفقیت و هوش مالی بر چالش فائق بیایند. اما در عصر جدید دنیا دچار یک تحول شد.

احتمالاً پایه‌ای‌ترین علت اصلی تغییر زندگی بشر را همین تحول بتوان دانست. این تحول این‌گونه رخ داد که از جایی به بعد انسان‌ها فهمیدند نیاز چندانی را دیگر نمی‌توانند کشف کنند. ازاین‌رو شروع به ساختن چالش کردند. این چالش از مسیر یک سری سؤالات می‌گذشت.

بنابراین اولین گام برای ایجاد یک نیاز اساسی به‌عنوان موفقیت و هوش مالی این است که بتوانیم سؤال درست مطرح کنیم. در کلام بهتر باید گفت که دنیای امروز دنیای بازی‌های برعکس است.

در این دنیا پیدا کردن سؤال درست خیلی بیشتر می‌تواند شمارا در مسیر موفقیت و هوش مالی قرار دهد تا پیدا کردن جواب.

در اصل همه می‌توانند پاسخ صحیح را پیدا کنند اما کمتر کسی توانایی این را دارد که بتواند یک سؤال صحیح و درست مطرح کند. وقتی شما بتوانید سؤال درست را پیدا کنید می‌توانید از جواب آن بیشترین سود ممکن را ببرید.

باید قبول کرد پاسخ دادن به سؤالات گذشته کار علم فلسفه هست. بگذارید این علم به تخصص خود بپردازد. شما به دنبال رسیدن به موفقیت و هوش مالی هستید. بنابراین ” سؤال ” را به‌عنوان یکی از رازهای موفقیت می‌توانید در نظر بگیرد.

هوش مالی

ما همیشه عادت داریم که سوالاتی به ما داده شود و ما به دنبال پاسخ آن باشیم. ازاین‌رو نحوه پرسیدن سؤال را از یاد برده‌ایم. یک کارآفرین خوب و یک تولیدکننده موفق همیشه می‌تواند سؤالات درست و خوبی بپرسد و تا زمانی که سؤال درست بتواند طرح کند موفق خواهد بود.

بنابراین برای رسیدن به موفقیت و هوش مالی باید بتوان سؤال طرح کرد. اما چگونه ؟

در اصل ما باید روند را برعکس کنیم. باید یاد بگیرم برعکس جهت آب شنا کنیم. این را ما بازی برعکس دنیا می‌نامیم.

راستش را بخواهید یادگرفتن این ترفند مانند یادگرفتن برعکس راه  رفتن می‌تواند سخت و دشوار و شاید غیرممکن باشد. برای این منظور ما یک‌راه حل عملی برای شما داریم.

در شطرنج برعکس بازی کنید. این بازی که در دنیای شطرنج به آنتی چس ( ضد شطرنج ) معروف است. در حقیقت یک بازی معکوس هست. شما باید در این بازی تا می‌توانید مهره‌های خود را از دست بدهید و هرکدام از طرفین که مهره‌هایش باقی بماند، آن‌طرف بازنده است.

موفقیت

در این مسیر شما مجبورید قوانین را زیر پا بگذارید و دنبال قوانین جدید بگردید. یاد می‌گیرد که سؤال کنید، چگونه باید ببازم؟

وقتی به این سؤال می‌رسید متوجه می‌شوید که باختن می‌تواند بسیار سخت‌تر از بردن باشد.

اما باید قبول کنید که تا وقتی نتوانید درست ببازید، نخواهید توانست که پیروز شوید. مسیر موفقیت و هوش مالی از راه باختن و آموزش باختن می‌گذرد.

بنابراین در این مرحله پیشنهاد ما به شما این است که برنامه بازی شطرنج را دانلود و نصب کنید. برخی از این برنامه‌ها دارای بازی آنتی چس می‌باشند.

سعی کنید روزی یک‌بار این بازی را انجام دهید. کم‌کم یاد می‌گیرید که چگونه ببازید. وقتی این بازی را تا حد خوبی یاد گرفتید و در آن پیشرفت کردید، یک‌بار بازی معمولی شطرنج را انجام بدهید.

از هجوم سؤالات منطقی و درست در این بازی تعجب خواهید کرد. اما این اتفاق تنها در بازی رخ نمی‌دهد کم‌کم در زندگی نیز شاهد این خواهید بود که در  مواقع مختلف سؤالات بسیاری به ذهنتان خطور خواهد کرد.

بنابراین اگر اهل بازی کردن هستید، هدفمند بازی کنید و سعی کنید از بازی چیزی یاد بگیرد. البته این را به ذهنتان دستور ندهید بگذارید، ذهنتان خودش راه را پیدا کند. آنتی چس یک مورد خوب برای موفقیت و هوش مالی محسوب می‌شود.

در شطرنج برعکس بازی کنید

اما وقتی ذهن ما در مسیر موفقیت و هوش مالی وقتی یاد گرفت که چگونه سؤال بپرسد مرحله بعدی موفقیت و هوش مالی این است که بداند چه بپرسد و در چه زمینه‌ای این سؤال را مطرح کند. در اصل پاسخ این سؤال را ما پیش‌تر در ” موفقیت در کسب‌وکار آرزوی من و شما ” مطرح کردیم.

در این مقاله از مقوله‌ای تحت عنوان علاقه پرده برداشتیم و گفتیم که علاقه می‌تواند در انتخاب مسیر زندگی شما یک عامل تعیین‌کننده محسوب شود.

ازاین‌رو وقتی چشمه سؤالات شما شروع به جوشیدن کرد خودبه‌خود متوجه خواهید شد که بر مسیری که قبلاً  آن را در سیر مقالات از ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” آموزش دادیم، گذر خواهد کرد و باعث می‌شود شما به موفقیت و هوش مالی درستی برسید.

بنابراین  تا اینجای کار ما یاد گرفتیم که باید سؤال بپرسیم و این‌که چطور سؤال بپرسیم را باید به مغز خود واگذار کنیم. تنها ذهنتان را با بازی‌های برعکس آموزش دهید.

سعی کنید معنی دیگری از کلمات را پیدا کنید و سعی کنید راهی دیگر بروید. حتی در مواقعی که خطری شمارا تهدید نمی‌کند، سعی کنید بدترین برعکس‌ترین راه را انتخاب کنید. این‌گونه مسلماً شما موفق خواهید شد و موفقیت و هوش مالی کم‌کم به شما نزدیک خواهد شد.

هوش مالی و پرسیدن سؤال

ما در این مقاله سعی داشتیم به این سؤال پاسخ بدهیم که چگونه می‌توانیم به موفقیت و هوش مالی از راه نیاز برسیم. نیاز واقعی را دانستیم باید با پرسیدن پیدا کردن.

بنابراین سعی کردیم راه چگونه پرسیدن را با یکدیگر یاد بگیریم. در این آموزش به مفهومی به نام بازی برعکس ( با مثال آنتی چس) رسیدیم و در آخر دانستیم نباید جلوی راه سؤال سدهای منطقی قرارداد.

باید گذاشت خود ذهن راه را پیدا کند و آزاد باشد تا قسمتی از مسیر را به سمت موفقیت و هوش مالی رهنمود شود.

اما مسلماً این پایان مسیر نخواهد بود. درست است که در دنیای امروز پرسیدن سؤال مهم‌تر از پاسخ دادن به آن است. اما این به‌تنهایی برای رسیدن به موفقیت و هوش مالی کافی نیست.

هر سؤالی پرسیده می‌شود، هرچند که خوب و درست و منطقی باشد باید به آن پاسخ درست و منطقی داد.

موفقیت در زندگی

بنابراین پاسخ درست قطعه‌ای از جورچین رسیدن به موفقیت و هوش مالی محسوب می‌شود که قرار است در ادامه این مباحث در مقاله ” موفقیت و هوش مالی، توانایی پاسخ دادن ” خواهیم پرداخت.

در این مقاله خواهیم آموخت که هر پاسخی را به‌عنوان پاسخ صحیح و درست نباید در نظر گرفت و با شاخص‌هایی آشنا خواهیم شد که به‌واسطه آن قادر خواهیم بود پاسخ خود را بسنجیم و در انتخاب یا رد آن تصمیم بگیریم.

بنابراین این مسیر را با ما ادامه بدهید. قرار است با یکدیگر به‌جاهای خوبی برسیم. به این موضوع باور داشته باشید.

+3
2 نظرات
 1. محمد عارف عبداللهی می گوید

  حالا ما چه سٸوالاتی در خصوص کارآفرینی بپرسیم؟؟؟

  0
  1. گروه آموزشی رضا کلاهی می گوید

   عرض ادب و احترام خدمت شما دوست گرامی
   هر سوالی که به مباحث مربوط هست

   0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.