راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت

احساس کنید که هم‌اکنون در برنامه دورهمی به‌عنوان مهمان دعوت‌شده‌اید و آقای مدیری از شما سوالاتی می‌کند.

سؤالاتی مانند، آیا احساس خوشبختی می‌کنید؟ در زندگی موفق هستید؟ عاشق شدید؟ همه ما به‌عنوان بیننده فکر می‌کنیم که این سؤالات ساده هستند و هرکسی می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد؛ اما وقتی در مقام مهمان خودمان را می‌گذاریم کمی داستان فرق می‌کند. اصلاً چگونه باید بشود که ما خودمان را موفق بدانیم؟

واقعیت امر اینجاست که ما اصلاً خودمان نمی‌دانیم موفقیت در زندگی چه می‌تواند باشد اما در حال تلاش برای رسیدن به آن هستیم! راه‌های موفقیت در زندگی زمانی می‌تواند برای ما معنی داشته باشد که بتوانیم خود موفقیت در زندگی را پیدا کنیم. آیا شما این نقطه را در زندگی‌تان دارید؟

راه‌های موفقیت در زندگی

ما از مقاله “چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟” تا مقاله “چشمان بسته، عامل موفقیت در زندگی” سعی کردیم به موفقیت به دید ابزاری نگاه کنیم و روش‌هایی را برای به ایجاد و به کار بردن این ابزار نیز بیان کردیم. در این مقالات ما به یک چرخه و حلقه بسته رسیدیم که انتهای آموزش ما متصل به ابتدای آموزش ما شد.

این حلقه که می‌توان آن را حلقه طلایی نامید، می‌تواند به‌عنوان زینت بر روی طاقچه قرار بگیرد و یا این‌که به شکل عملی به کار ما بیاید. وقتی می‌تواند برای ما کارآمد باشد که آن را درراه‌های موفقیت در زندگی قرارش دهیم و از آن استفاده کنیم.

ما در این مقاله قصد داریم، به‌نوعی راه‌های موفقیت در زندگی را برای شما شرح دهیم اما قبل از آن باید خود موفقیت در زندگی را پیدا کنیم. ما بدون داشتن هدف نمی‌توانیم سراغ این راه‌های موفقیت در زندگی برویم. فرض کنید می‌خواهید از تهران به نمی‌دانید کجا بروید.

برای رفتن به نقطه نامعلوم از کدام راه باید بروید؟ مسیر شما چگونه خواهد بود؟ مسلما نمی دانید. چراکه مسیر انتخابی شما و شرایطی که پیش خواهد آمد همه بسته به هدف و مقصد شما دارد. ازاین‌رو بیایید باهم ابتدا این هدف را پیدا و تعریف کنیم.

موفقیت در زندگی

زندگی چه معنی دارد؟ در کلام بهتر مفهوم زندگی چیست؟ به‌نوعی این سؤال یکی از پایه‌ترین و اساسی‌ترین سؤال انسانی می‌باشد که در طول تاریخ بشر می‌توان آن را پرسید.

پاسخ به این سؤال نیز معمولاً یکی از اساس‌های آیین‌ها و دین‌ها و گروه‌های مختلف را تشکیل داده است؛ بنابراین با سؤالی ساده روبرو نیستیم.

از طرف دیگر برخی از مفاهیم در زندگی ما هستند که دانستن و نداشتن آن‌ها چندان فرقی به حال ما نمی‌کند. به‌نوعی دانستن آن‌ها تنها دانشی اضافی برای ما محسوب می‌شود که چندان کاربردی برای ما نخواهد داشت.

مقصود ما این نیست که بگوییم مفهوم زندگی نیز از این دسته دانش‌ها هست؛ اما به سبب گستردگی زندگی نمی‌توان تمام جنبه‌های آن را در کنار یکدیگر به‌راحتی قرارداد، ازاین‌رو ممکن است برخی از جنبه‌های زندگی را بشناسیم و بخوانیم که بدون سایر جنبه‌ها چندان به درد نمی‌خورد، ازاین‌رو درگیر یک مفهوم غیرقابل استفاده می‌شویم.

در اینجا ما به دنبال مفهوم زندگی از جنبه‌ای هستیم که بتواند ما را در راه‌های موفقیت در زندگی همراهی کند. ازاین‌رو می‌توان زندگی را یک مفهوم مختلط از دو جنبه شخصی و گروهی در نظر گرفت.

زندگی انسان می‌تواند دو جنبه بسیار کلی داشته باشد. این دو جنبه شامل جنبه فردی و جنبه گروهی و اجتماعی هست.

این دو جنبه گرچه کاملاً مستقل و جدا از یکدیگر محسوب می‌شوند اما به‌شدت با یکدیگر در ارتباط هستند و می‌توانند بر هم تأثیر بگذارند؛ یعنی یک تعریف متناقض داریم. این دو جنبه هم مستقل و هم تأثیرپذیر هستند.

 بنابراین در تعریف ما زندگی این‌گونه متشکل از دو جنبه فردی و اجتماعی شد که پلی قوی میان آن‌ها وجود دارد. به‌نوعی زندگی چارچوب این مجموعه هست.

این تعریف به نظر می‌تواند برای ادامه مسیر را به‌عنوان تعریف راه‌های موفقیت در زندگی مؤثر و کافی باشد. ازاین‌رو عجالتاً از تعریف جزئیات پرهیز می‌کنیم تا بتوانیم با تمرکز بیشتر به راه‌های موفقیت در زندگی بپردازیم.

راه‌های موفقیت

بنا بر آنچه گفته شد زندگی دو جنبه اساسی دارد. فردی و گروهی که بین آن‌ها یک رابطه عمیق نیز وجود دارد. حال ازاین‌رو می‌توان حدس که ما باید دو راه کاملاً مجزا به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی داشته باشیم.

موفقیت در زندگی شخصی و موفقیت در زندگی اجتماعی که کسب‌وکار می‌تواند جزئی از آن باشد.

این سخن می‌تواند چندین معنی مختلف داشته باشد. اول اینکه برای موفقیت در زندگی تنها یک‌راه به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی نداریم. دوم این‌که مسلماً قرار نیست راه‌های موفقیت در زندگی، در هر دو جنبه آن همسو و هم‌راستای یکدیگر باشند.

ازاین‌رو ممکن است راه‌های موفقیت در زندگی شخصی کاملاً متناقض با راه‌های موفقیت در زندگی کاری و اجتماعی شما باشد. اتفاقاً برای هرکدام از ما نیز احتمالاً این اتفاق افتاده است که اگر بخواهیم در شغل خود موفق باشیم زندگی شخصی ما به خطر می‌افتد و اگر بخواهیم در زندگی شخصی خود بسیار موفق عمل کنیم در کار و اجتماع به مشکل می‌خوریم.

ما نمی‌توانیم هم‌زمان به شمال و جنوب سفر کنیم. یا باید یکی را انتخاب کنیم یا راه سومی به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی برای خود پیدا کنیم.

موفقیت

دکتر حسابی، دانشمند بزرگ ایرانی درجایی می‌گوید: جهان سوم جایی است که در آن اگر بخواهی کشورت را آباد کنی، خانه‌ات ویران می‌شود و اگر بخواهی خانه‌ات را آباد کنی، کشورت ویران می‌شود.

در حقیقت منظور از جهان سوم یک بینش و جهان‌بینی است. در جهان سوم هنوز راه‌های موفقیت در زندگی، به این دودسته بزرگ تقسیم می‌شود؛ اما همان‌طور که گفتیم زندگی متشکل از زندگی فردی و اجتماعی و راه ارتباطی بین آن‌ها هست.

جهان اول به این نتیجه رسیده است که این راه ارتباطی و به‌نوعی تناسب میان زندگی فردی و اجتماعی است که می‌تواند موفقیت اصلی در زندگی را مشخص کند؛ بنابراین موفقیت در زندگی و کار زمانی هم‌زمان به دست می‌آید که ما راه‌های موفقیت در زندگی را برای ایجاد تناسب میان این دو استفاده کنیم. در ادامه بیشتر از این داستان توضیح خواهیم داد.

تناسب زندگی

ما در سری مقالات موفقیت و توضیحات آن به‌طور کاملاً آشکارا گفتیم که باید محیط بیرون توسط ذات انسان تعیین شود و این مسیر را آموزش دادیم؛ اما هنوز یک سؤال از آن دوره بی‌پاسخ‌مانده است و این‌که بر اساس چه چیزی این تغییرات را اعمال کنیم؟

در کلام بهتر ذات انسان بسیاری از تمایلات دارد اما برخی از این تمایلات در کمال ناباوری با یکدیگر متناقض هستند. البته این اتفاق نیز کاملاً طبیعی است. چراکه ذات انسان نمی‌تواند ازنظر منطقی به این داستان نگاه کند.

به‌طور مثال من دوست دارم تمام‌روز بنویسم و بنویسم، از طرف دیگر می‌خواهم برای خانواده و پدر و مادر و همسرم وقت بگذارم. دلم می‌خواهد فیلم‌های به‌روز دنیا را هم نگاه کنم و همیشه دوست داشتم به معلوماتم اضافه کنم.

اما همه این‌ها مسلماً هم‌زمان نمی‌تواند اتفاق بیفتد. چون به‌راحتی با مفهوم زمان تناقض دارند.

اینجاست که معنی تناسب بین زندگی فردی و اجتماعی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین راه‌های موفقیت در زندگی محسوب شود.

بنابراین ما دو بحث اساسی داریم. اولین بحث این‌که بتوانیم بین محیط بیرون و درون ارتباط برقرار کنیم (مقاله “پلی به نام ذهنیت موفق”) و بحث دوم این است که این ارتباط را باید با تناسب میان زندگی فردی و اجتماعی هماهنگ کنیم.

بنابراین ما برای کشف راه‌های موفقیت در زندگی باید یاد بگیریم که چگونه میان دو عامل اساسی زندگی اجتماعی و فردی تناسب برقرار کنیم. این مبحث و این تناسب بحثی است که در مقاله‌ای تحت عنوان “موفقیت در زندگی و کار از مسیر تناسب” عنوان خواهد شد.

راه‌های موفقیت

ما در این مقاله به‌نوعی دوره‌ای جدید از مفهوم موفقیت را شروع کردیم. در این دوره هدف اصلی پیدا کردن راه‌های موفقیت در زندگی هست. برای این منظور به این معنی رسیدیم که باید ابتدا هدف و موفقیت را در زندگی مشخص کنم سپس راه‌های آن را پیدا کنیم. از این گذر به‌تناسب میان زندگی فردی و اجتماعی رسیدیم.

بنابراین راه‌های موفقیت در زندگی قرار است به‌نوعی ما را به‌تناسب میان زندگی فردی و اجتماعی ما برساند. این خود می‌تواند یک هدف اساسی برای هرکسی به شمار بیاید؛ اما حال سؤال اصلی اینجاست که چگونه این تناسب را ایجاد کنیم و آن را ثابت نگه‌داریم؟

ما در ادامه این مقالات قصد داریم سراغ این سؤال برویم و در ادامه آن کم‌کم یاد بگیریم که چگونه هدف زندگی خود را به‌درستی انتخاب کنیم.

به بیان بهتر هدف‌گذاری در زندگی یکی از اصول اصلی و اساسی محسوب می‌شود و این هدف‌گذاری است که می‌تواند مشخص کند که موفقیت چقدر برای ما یک رؤیا است و چقدر می‌تواند یک واقعیت باشد.

این نکته همیشه یادتان باشد که زندگی شخصی وزندگی اجتماعی در کنار یکدیگر می‌توانند معنی و مفهوم زندگی را برای شما ایجاد کنند. ازاین‌رو هر دو آن‌ها را باید کنار یکدیگر داشته باشید.

گاهی دیده‌شده است که بسیاری از ما کار و شغل خود را دوست نداریم و به‌نوعی به‌صورت اجباری سرکار می‌رویم. این حس به معنی تباهی نصف زندگی شما هست. نصف زندگی اگر تباه شود. در حقیقت همه زندگی شما از بین می‌رود.

بنابراین بیایید یاد بگیریم چطور همه زندگی را، با تمام ویژگی خوب و بد آن برای خود حفظ کنیم و یاد بگیریم در همه جنبه‌های آن موفق باشیم.

2 نظرات
 1. زهرا می گوید

  چگونه شکرگذاری کنیم؟

  ۰
  1. گروه آموزشی رضا کلاهی می گوید

   عرض ادب و احترام خدمت شما دوست گرامی
   در ابتدا باید بدانید که شکر گذاری یک فعل نیست بلکه یک احساس است، احساسی که نزدیک ترین فرکانس و ارتعاش به خداوند است. حال اینکه چگونه شکرگذاری کنیم؟با توجه و تمرکز کردن به داشته ها و خواسته ها و داشتن یک حس عالی. با توجه به اینکه این موضوع بسیار گسترده است پیشنهاد میکنم در اولین فرصت کتاب معجزه سپاس گذاری (اثر رندا برن) را بخوانید.

   ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.