راز موفقیت چیست؟

ذهن انسان عاشق مفهوم‌سازی است. با اینکه در مقاله ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” مفهوم اساسی و اصلی موفقیت را بیان کردیم اما به نظر لازم است که این مفهوم را به نحوی دیگر مورد مطالعه و بحث و بررسی قرار داد.

در اصل در آن مقاله ما موفقیت را یک جعبه‌ای سربسته بیان کردیم که چیز زیادی از آن نمی‌دانیم، و هر چیز که سربسته و مبهم باشد برای انسان جذابیت بیشتری دارد.

از طرف دیگر این جذابیت همیشه یک سؤال به همراه دارد، راز آن چیست؟ یا در مورد جعبه مبهم موفقیت سؤال درست‌تر این است که ،  راز موفقیت چیست؟

بنابراین به نظر می‌رسد برای موفقیت باید رازی داشته باشیم. در مقاله ” پلی به نام ذهنیت موفق ” این راز را تا حدودی بیان کردیم و مشخص کردیم که قرار است در چه حوزه‌ای صحبت کنیم.

اما برای روشن شدن موضوع بهتر است کمی از عقب‌تر صحبت کنیم تا باهم قدم‌به‌قدم به پاسخ سؤال راز موفقیت چیست برسیم.

راز موفقیت چیست؟

در اصل بسیاری در دنیا سعی کردند که این سؤال راز موفقیت چیست را پاسخ بدهند. به شیوه‌های مختلفی نیز پاسخ‌هایی پیدا شده است و حتی ادیان نیز سعی داشتند به روش‌های مختلفی این سؤال راز موفقیت چیست را پوشش بدهند.

هرکدام چیزی را عنوان کرده‌اند. احتمالاً شما هم یک یا چند نمونه از ای پاسخ‌های مختلف به پرسش راز موفقیت چیست را شنیده باشید.

ولی بالاخره کدام پاسخ برای ما می‌تواند مفید باشد؟ کدام‌یک را می‌توانیم استفاده کنیم؟ کدام‌یک راهنمای دقیق‌تری می‌تواند برای ما باشد؟ پاسخ این سؤالات مشخص است، همه این پاسخ‌ها می‌تواند برای شما مفید باشند و شاید هیچ‌کدام از آن‌ها هم برای شما کارآمد نباشد.

در ادامه بیشتر می‌خواهیم این مفهوم و سؤال راز موفقیت چیست را برای شما واکاوی کنیم.

تفاوت پاسخی که ما به سؤال راز موفقیت چیست؟

نسبت به بقیه می‌دهیم این است که  باهم قرار است به پاسخ برسیم. بنابراین راز موفقیت منتظر ماست که باهم آن را کشف کنیم.

راز موفقیت

برای کشف پاسخ سؤال راز موفقیت چیست ابتدا باید بتوانیم خود مفهوم راز را موردبحث و بررسی قرار دهیم. باور کنید از این بحث به چیزهای جالبی می‌رسیم.

راز برای ما به چه معنی است؟ مسلماً راز مفهومی است که در عمق و ذات آن مخفی بودن می‌باشد. ازاین‌رو هر مفهومی که برای خود شخص باشد و او از گفتن یا نشان دادن آن به دیگران خودداری کند، راز محسوب می‌شود.

مباحثی دیگر چون راز دونفری و سه‌نفری و … همه‌چیزهایی است که به‌نوعی می‌خواهیم وجدان خودمان را از عدم توانایی تحمل راز راحت کنیم. بنابراین راز نهایتاً باید بر دوش یک نفر باشد و نمی‌تواند تقسیم شود.

ازاین‌رو برای پاسخ به سؤال راز موفقیت چیست کمی به مشکل می‌خوریم. اگر راز مفهومی است یک‌نفره بنابراین این‌همه پاسخ به این سؤال راز موفقیت چیست، چگونه داده‌شده است؟

دقیقاً به خاطر همین تناقض است که می‌گوییم، ممکن است این پاسخ‌ها به درد شما بخورد یا نخورد، چراکه این پاسخ‌ها دیگر راز نیستند بلکه در زمره حدسیات و احتمالات قرار می‌گیرد.

بگذارید مطلب را این‌گونه برای شما بیان کنیم. راز یک مفهوم فردی است، و موفقیتی که ما می‌خواهیم یک موفقیت فردی است ( با شرایط و ویژگی‌هایی که در ” شخصیت فردی، موفقیت فردی ” بیان کردیم).

بنابراین هر چیزی که به‌عنوان پاسخ به سؤال راز موفقیت چیست گفته می‌شود تنها و تنها یک راز شخصی است که می‌تواند تنها به کار خود گویند آن بیاید و نمی‌تواند جنبه عام داشته باشد.

بنابراین عملاً تناقض ما تبدیل به بن‌بست شد. پس ذهنیت خود را از این موضوع که خودتان را راحت کنید و از رازهای کشف‌شده توسط دیگران استفاده کنید پاک‌کنید و این نکته را بدانید که به تعداد انسان‌های روی کره زمین می‌توان پاسخ برای سؤال راز موفقیت چیست پیدا کرد.

الآن شاید حس کسی را داشته باشید که به دنبال سوزن در انبار کاه می‌گردد. زیرا ممکن است این راز در هرجایی از مسیر موفقیت پنهان‌شده باشد. اما اگر مقاله “ پلی به نام ذهنیت موفق ” را خوانده باشید خواهید فهمید باید کجا پاسخ سؤال راز موفقیت چیست را بیابید.

موفقیت

ما در سیر مسیری که برای رسیدن به موفقیت پیمودیم در مقاله ” شخصیت فردی، موفقیت فردی”  به این موضوع رسیدیم که باید بتوانیم بین محیط بیرون و ذات درونی ارتباط برقرار کنیم.

این ارتباط را در ” پلی به نام ذهنیت موفق ” پیامی عنوان کردیم که تحت آنتن ذهنی و انسانی قرار است از درون به بیرون منتقل شود و توانستیم یاد بگیریم که چگونه این پیام را بسازیم. این‌که چه طور این آنتن را فعال کنیم، در مقاله‌ای دیگر بحثش را خواهیم کرد.

اما سؤال اصلی که به‌نوعی خودپاسخ سؤال راز موفقیت چیست، می‌تواند مطرح شود، این است که چه پیامی را باید به بیرون منتقل کنیم. یا در صورت بهتر آن، ویژگی‌های اصلی پیامی که می‌خواهیم منتقل کنیم چیست.

در حقیقت در مقاله ”  شخصیت فردی، موفقیت فردی ” گفتیم که ذات انسانی مانند m در فرمول انرژی است و از طرفی دیگر هیچ ذات برابری را نمی‌توان در این دنیا پیدا کرد. نتیجه  این‌که پیام‌های تولیدشده برای هرکسی با فرد دیگر متفاوت است. اما ما می‌دانیم که در کجا باید به دنبال پاسخ سؤال راز موفقیت چیست بگردیم.

بنابراین به‌نوعی یک‌راه فضایی برای بیرون رفت از بن‌بست ایجادشده پیدا کردیم که هم فردیت راز حفظ شود و هم این‌که از سردرگمی برای پیدا کردن سوزن در انبار کاه بیرون آمدیم.

حال دانستیم که پاسخ اصلی و واحد به راز موفقیت چیست ؟ چه می‌تواند باشد. بنابراین ما برای رسیدن به این راز باید یاد بگیریم که چه پیامی را به‌عنوان حرف ذات درونی به بیرون منتقل کنیم. به بیان عامیانه‌تر هر چیزی را نگذاریم به ذهن ذاتمان بیاید و آن را بیان کند.

این‌که چه چیزهایی را ذات ما بیان کند یا نکند مواردی است که قرار است در ادامه این مقاله به آن بپردازیم. درواقع این‌همه سخن گفتیم تا به این جای مطلب برسیم. شاید تصور کنید که کمی بحث را بی‌خودی کش‌دار کردیم. اما باور کنید اگر شما با عمق جان این مباحث را متوجه نمی‌شدید، مسلماً حرف‌های ما نیز چیزی جر باد هوا محسوب نمی‌شد.

راز موفقیت چیست

بنابراین پاسخ راز موفقیت چیست همان قوانینی است که باید یاد بگیریم که چه‌حرفهایی را به‌عنوان پیام منتقل کنیم. این پیام‌ها باید مشمول قوانین زیر باشد:

  1. به‌هیچ‌عنوان، با تأکید بیشتری می‌گوییم، به‌هیچ‌عنوان از افعال و کلمات منفی استفاده نکنید. به‌طور مثال شما می‌خواهید به آرامش برسید. ازاین‌رو اگر ازجمله : من عصبانی نیستم. استفاده کنید، کاملاً نتیجه عکسی خواهید دید. علتش کاملاً واضح است. ذات انسان از منطق پیروی نمی‌کند و نمی‌تواند “عصبانی ” را کنار ” نیستم ” قرار دهد. ازاین‌رو عصبانی و نیستم را جداجدا به دنیای بیرون منتقل می‌کند و چیزی که شما شاهد آن خواهید بود، عصبانیت بیش‌ازپیش است.
  2. کوتاه و مفید: همان‌طور که در قانون بالا گفتیم، ذات انسان توانایی جمله‌سازی ندارد، بنابراین بهتر است بجای استفاده از جملات مختلف و بلند و طولانی از کلمات استفاده کنیم. ذات ما کلمات را بهتر و راحت‌تر می‌تواند درک کند . بار کمتری را به‌عنوان پیام منتقل می‌کند. ازاین‌رو استفاده از کلماتی مانند: عشق، دوستی، پول، ثروت و … می‌تواند به شما دررسیدن به اهدافتان کمک کند.
  3. هدفتان را گم نکنید: یادتان نرود، قرار ما این بود که محیط بیرون شمارا با ذاتتان هماهنگ کنیم. بنابراین چیزی را از ذاتتان نخواهید منتقل کند که برخلاف خودش باشد. این قانون بسیار می‌تواند مهم و حیاتی باشد. زیرا در این مرحله بسیاری از ما نسبت به موارد قبلی و علایق ذاتی خود بی‌توجه می‌شویم و بر اساس شرایط محیطی و خواست جامعه اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنیم. که این کاملاً یک داستان برعکس است. محیط باید خود را با ذات شما وفق دهد.

راز موفقیت

بنابراین عنصر اصلی در سؤال راز موفقیت چیست که باعث شده پاسخ آن کاملاً شخصی باشد این است که ذات هر فرد با فرد دیگر فرق می‌کند. و بر اساس قوانین گفته‌شده هرکسی پاسخی مشخص و جدا نسبت به کسی دیگر به این پرسش می‌دهد.

حال ما یاد گرفتیم که چگونه یک پیام بسازیم و چه چیزهایی را درون آن قرار دهیم، قسمت بعدی این است که چگونه آنتن ذهنمان را فعال کنیم تا این پیام را به بیرون منتقل کنیم. بحثی که قرار است در مقاله ” موفقیت و قانون جذب، از ابتدا تا آخر ” مورد بحث قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.