کتاب راز موفقیت چه بود و چه کرد؟

احتمالاً شما هم در این سال‌ها با موارد مختلفی چون فیلم راز، کتاب راز موفقیت و … برخورد  داشته‌اید. در برخورد با این موارد چه واکنشی از خود نشان داده‌اید؟

بگذارید حدس بزنیم. نوع برخورد شما با این مواردی چون کتاب راز موفقیت و فیلم موفقیت و راز و … از دو حالت خارج نیست.

یا با قاطعیت این موارد را رد می‌کنید و معتقدید که این‌ها چیزی جز دام‌هایی برای ساده‌لوحان نیستند و یا معتقدید که حداقل یکی از این موارد می‌تواند زندگی شما را زیرورو کند و مدام دنبال آن‌یک مورد می‌گردید.

اما اگر حالت شما در برخورد با مفاهیمی مانند  کتاب راز موفقیت جز هیچ‌کدام از این‌ها نباشد، احتمالاً نیازی به خواندن این مقاله ندارید.

چرا که ما در اینجا قصد داریم دیدی جدید به این دسته جذاب بیندازیم. پس با ما همراه باشید. این مقاله می‌خواهد به تمام سؤالات ذهن شما در باب فیلم راز و کتاب راز موفقیت پاسخ دهد.

کتاب راز موفقیت چه بود و چه کرد؟

ما تا اینجا در سری مقالات موفقیت توانستیم با یکدیگر دو حلقه از زنجیر موفقیت را تکمیل کنیم.

اولین حلقه موفقیت، پیدا کردن یک تعریف از موفقیت و حل مفهوم موفقیت در ذهن و قلب ما بود که به‌واسطه این تعاریف ابزارهای درونی خودمان را کشف کردیم. این حلقه با عنوان ” چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” شروع شد.

در حلقه دوم هدف ما این بود که راه موفقیت را به شکل عملی پیدا کنیم. در این مسیر روش‌های مختلفی را بررسی کردیم که هرکدام از آن‌ها به‌راحتی می‌تواند به‌عنوان یکی از رازهای موفقیت در نظر گرفت.

این حلقه از زنجیر موفقیت با عنوان ” راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت ” شروع شد و مقاله ” خلاقیت کاربردی و هدفمند از راه‌های موفقیت در زندگی ” به این حلقه پایان داد.

در مقاله ” موفقیت و رؤیا، خواهران ناتنی ” که بحثی خارج از حلقه‌های سه‌گانه زنجیر بود، با یک روان کننده و یک شمشیر دو لبه آشنا شدیم. که هم می‌تواند برای ما یک موتور کمک‌کننده باشد و هم یک عامل بازدارنده اساسی. بنابراین لازم بود که آن را به‌خوبی بشناسیم.

کتاب راز موفقیت و حلقه سوم

شما با داشتن دو حلقه قبلی از زنجیره موفقیت می‌توانید به سمت موفقیت حرکت کنید و نباید فرصت دیگری از دست بدهید.

اما همانند ورزشکاران که وقتی پا به مرحله حرفه‌ای شدن می‌گذارند نیاز به انواع تمرینات اضافی و مکمل‌ها و … دارند. در این مسیر نیز وقتی کم‌کم توانستید دستورات دو حلقه قبل را پیاده کنید ناخودآگاه متوجه خواهید شد که به یک سری مکمل در مسیر نیاز دارید.

این مکمل‌ها درواقع تکمیل‌کننده و کمک‌کننده مسیر موفقیت شما خواهد بود. و باعث می‌شود شما راحت‌تر و بهتر به موفقیت و هدف خود برسید.

احتمالاً منظور ما را از کلمه مکمل به‌خوبی درک می‌کنید. مکمل مفهومی است که به ما می‌گوید، چیزی غیر اصل و غیرضروری که نقش کمک‌کنندگی دارد و باعث می‌شود در آن مسیر راحت‌تر قدم برداریم.

کتاب راز موفقیت

به بیان بهتر وقتی کتاب راز موفقیت یا هر عنوان دیگر را به‌عنوان یک مکمل معرفی می‌کنیم درواقع منظور ما این است که نباید به آن‌ها دیدگاه اساسی واصلی داشت.

این سری از موارد تنها کمک‌کننده هستند و نمی‌توان بر اساس آن تمام‌مسیر را پیش رفت.

بسیاری از خوانندگان این مطلب و بسیاری از کسانی که دنبال موفقیت هستند عموماً به این کتاب راز موفقیت و فیلم راز و هزار عنوان دیگر به دید منجی نگاه می‌کنند و احساس می‌کنند با دیدن یک فیلم و خواندن یک کتاب، موفقیت را لمس خواهند کرد یا تغییر عمده‌ای در سبک زندگی‌شان رقم خواهد خورد.

اما به‌خوبی می‌دانیم که این اتفاق به‌هیچ‌عنوان نمی‌افتد. زیرا هیچ انسانی نمی‌تواند بدون باشگاه بدن‌سازی رفتن و تنها با خوردن مکمل‌ها بدنی قوی و خوش‌فرم داشته باشد.

اما این سخنان به این معنی نیست که در حالت کلی کتاب راز موفقیت و هزاران مکمل دیگر بی‌فایده هستند و باید همه آن‌ها را آتش زد. که این نوع برخورد بازهم شمارا از موفقیت بازمی‌دارد. شما باید این حلقه را بتوانید به‌درستی در کنار دو حلقه قبل قرار دهید. 

به بیان بهتر باید قبول کنید که در مسیر موفقیت به مکمل‌هایی چون کتاب راز موفقیت احتیاج دارید اما این مکمل وقتی کاربردی خواهد بود که شما در مسیر موفقیت قرارگرفته باشید و منتظر این نباشید که این سری از کتاب‌ها و مکمل‌ها به شما امید و حرکت و … را القا کنند.

کتاب راز موفقیت و نفعی که سودجویان می‌برند

بنابراین تا اینجای داستان متوجه شدیم که کتاب راز موفقیت و فیلم راز و سایر چیزهایی که در کنار این مفاهیم قرار می‌گیرند اصل نیستند. بلکه می‌توانند یک مکمل محسوب شوند.

از طرف دیگر به این منظور نیز رسیدیم که استفاده از این مکمل‌ها درراه موفقیت می‌تواند تأثیری مثبت داشته باشد، به شرطی که بدانیم دقیقاً کجا و چطور از آن‌ها استفاده کنیم.

در واقع حلقه آخر موفقیت حلقه پول‌ساز برای سودجویان مختلف هست. داشتن یک باشگاه بدن‌سازی نیاز به سرمایه اولیه بالا و تخصص عملی قوی است اما در فروختن قرص‌های مکمل، داشتن کمی روابط عمومی قوی و بازاریابی خوب می‌تواند کافی باشد.

درواقع حلقه سوم اصلی‌ترین دامی است که سودجویان برای کسانی که به دنبال موفقیت هستند پهن می‌کنند.

مکمل‌هایی چون کتاب راز موفقیت

دام یا تله به این معنی است که شما با گرفتن نتیجه بسیار کم‌هزینه گزافی را تحمل می‌کنید. خاصیت مکمل‌ها نیز همین است. از مکمل نمی‌توان انتظار انجام دهنده کار را داشت، اما سودجویان دوست ندارند که این معنی در بین مردم به وجود بیاید.

نفع مالی آن‌ها در این است که شما باور کنید تنها راه موفقیت از خواندن کتاب راز موفقیت و دیدن فیلم و … می‌گذرد.

با این حساب سؤال اصلی این است که چه زمان سراغ این حلقه سوم برویم و برای ساختن آن تلاش کنیم و به‌نوعی از آن در جهت رسیدن به اهداف خودمان استفاده کنیم؟

پاسخ این سؤال بیش‌تر از هر چیزی به خود شما بستگی دارد. اما به شکل کلی می‌توان گفت که وقتی شما به شکل کامل توانستید دو مرحله قبل را سپری کنید و از آن‌ها در جهت رسیدن به موفقیت استفاده عملی کنید. آماده هستید که از مرحله سوم یا همان مکمل‌هایی چون کتاب راز موفقیت استفاده کنید.

بنابراین برای درک این موضوع و مشخص شدن این‌که چه زمانی سراغ کتاب راز موفقیت بروید. در ادامه می‌خواهیم رابطه‌های بین دو حلقه قبلی و این حلقه را بیان کنیم.

این رابطه ازاین‌جهت مهم است که داشتن حلقه آخر سخت‌تر از ساختن آن است. بنابراین کشف رابطه بین آن‌ها نیز بسیار مهم است. 

رابطه کتاب راز موفقیت و دو مرحله قبل

ما برای درک راحت‌تر موضوع از مثال زنجیر و حلقه‌های آن استفاده کردیم تا سعی کنیم این توالی را به‌خوبی نشان دهیم. اما این مثال کمی در مورد مکمل‌ها خوب نمی‌تواند مفهوم را منتقل کند.

فرض کنید در خیابان انقلاب تهران قدم می‌زنید. خواه‌ناخواه کتاب راز موفقیت و انواع مختلف کتاب‌های موفقیت و … را می‌بینید.

احتمالاً دچار این حس می‌شوید که برای رسیدن به موفقیت نیاز به این کتاب‌ها دارید. اما مسئله اصلی اینجاست که شما راه خود را برای موفقیت شروع کردید و این کتاب‌ها ممکن است شما را از راه شما منحرف کنند و مسائل جدیدی را پیش روی شما بگذارند. حال تکلیف چیست؟

آن چیزی که در این مثال می‌بینیم همان مسئله نوع نگاه هست. شما اگر دو مرحله قبل را به‌خوبی گذرانده باشید و توانسته باشید راه خود را پیدا کنید اما اگر همچنان نگاه بنیادی به مسئله مکمل‌ها داشته باشید. ممکن است همه زحمت‌های شما به هدر برود.

کتاب راز موفقیت را بیشتر بفهمیم

معنی مکمل این است که شمارا در مسیر راه شما همراهی و کمک می‌کند. بنابراین دید شما در خواندن  کتاب راز موفقیت و … باید به‌گونه‌ای باشد که مطالب کتاب را در جهت تصحیح راه خود استفاده کنید و نه ساختن یک‌راه جدید.

در بیان بهتر، کتاب راز موفقیت و … همه توسط افراد دیگر نوشته و تدوین‌شده‌اند. اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده باشید خواهید فهمید که موفقیت یک مفهومی است که باید فرد خودش به آن برسد.

بنابراین استفاده از سخنان دیگران و دستورات دیگران به‌نوعی ساختن یک پل بدون هیچ پایه بر روی آب است. اما این تمام راه نیست.

شما خودتان نمی‌توانید به‌تنهایی همه دنیا را بشناسید و همه ویژگی جهان هستی را بدانید. این‌که یک فرد از دیدگاه خود موفقیت را تعریف می‌کند و سعی می‌کند راه خود را به شما نشان بدهد، در واقع به شما یک دید جدید ارائه می‌دهد که می‌توانید از این دید در جهت رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

کتاب راز موفقیت چیست

ما در این مقاله به‌نوعی مقدمه‌ای برای ساخت حلقه سوم از زنجیر موفقیت ارائه دادیم. مقدمه‌ای که در آن محوریت اصلی بر این بحث بود که فکر نکنید کتاب راز موفقیت و هزاران مکمل دیگر یک اصل واحد هستند. بلکه این مفهوم در واقع یک کمک‌کننده است.

همچنین مشخص شد که برای استفاده از این مکمل‌ها و کتاب راز موفقیت باید دیدگاه خودمان را تغییر دهیم. حال این‌که چگونه این دیدگاه را تغییر بدهیم و چگونه از کتاب راز موفقیت در جهت موفقیت خود با توجه به شرایط گفته‌شده در بالا استفاده کنیم.

بهتر است ادامه این مقالات را در پله بعدی ” بیایید کتاب راز موفقیت را بیشتر بفهمیم ”  دنبال کنید. خسته نشوید. چیزی به پایان راه نمانده است. بیایید حلقه آخر موفقیت را با یکدیگر بسازیم.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.