ریسک خرید حق تقدم تا چه اندازه است؟

از دیگر موضوعاتی که در بازار سرمایه با آن مواجه می شویم موضوع خرید حق تقدم است، این موضوع علی الخصوص در گزارشاتی که در سامانه کدال منتشر می شود بسیار مورد توجه است.

حق تقدم به چه معناست؟ چه زمانی در مجامع و جلساتی که یک شرکت برگزار می شود موضوع حق تقدم به میان می آید؟ چگونه می توان از حق تقدم در جهت کسب سود بهره برد؟ آیا شرکت کردن در مجامع برای سهامداران همواره همراه با سود است؟

حق تقدم چیست؟

هنگامی که شرکت ها نیاز به منابع مالی جدیدی دارند و یا برای اصطلاح ساختارهای خود، راه اندازه خط جدید و یا توسعه صنعت خود نیازمند یک سرمایه جدید هستند برای رفع این نیاز مالی می توانند از روش های متفاوتی استفاده کنند.

اگر سود انباشته شرکت به اندازه ای باشد که این نیاز را رفع کند شرکت برای رفع نیاز مالی خود می تواند از محل سود انباشته بهره بگیرد.

در صورتی که سود انباشته و تجدید ارزیابی در کار نباشد راه حل دیگری که برای رفع این نیاز مالی برای شرکت ها وجود دارد استفاده از سرمایه ی سرمایه گذاران در بازار بورس است.

این وجوه نقدی که در جهت رفع نیاز مالی شرکت و جهت توسعه آن از طریق سرمایه گذاران رفع می شود افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران گفته می شود.

موضوع مهمی که در این میان رخ می دهد حق تقدم است. حق تقدم در واقع به سهامدارانی تعلق می گیرد که در مجمع افزایش سرمایه شرکت کرده اند.

در واقع سهامدارانی که دارای حق تقدم هستند دو راه حل در پیش دارند یا می توانند  در مجمع افزایش سرمایه شرکت کنند و یا حق تقدم خود را بفروشند.

خرید حق تقدم

خرید حق تقدم

حق تقدم همانند سهام هر شرکت قابل معامله ( خرید و فروش ) است و برخی از سهامداران به روش نوسان گیری از حق تقدم در جهت کسب سود استفاده می کنند.

در واقع در روش نوسان گیری در حق تقدم، سرمایه گذاران بدون آن که در فرایند افزایش سرمایه و ورود نقدینگی به شرکت دخالت کنند.

در حالت نوسان گیری از حق تقدم، سهامداران تنها در بازه ی زمانی ای که حق تقدم قابل معامله است اقدام به خرید و فروش حق تقدم می کنند و سود مورد نظر خود را این روش به دست می آورند.

یکی از روش های خرید حق تقدم، خریدن آن در یک بازه زمانی دو ماهه است.

در این روش سرمایه گذاران دو ماه برای خریدن حق تقدم مهلت دارند. افرادی که در مجمع افزایش سرمایه مشارکت داشته اند می توانند از مهلت دو ماهه برای خریدن استفاده کنند.

افرادی که به آن ها اجازه خرید حق تقدم داده می شود دو راه دارند: راه اول این است که به ازای هر حق تقدم صد تومان به حساب شرکت واریز کنند و در افزایش سرمایه شرکت سهیم شوند.

راه دوم برای خریداران حق تقدم این است که با بررسی جو بازار و قیمتی که در تابلو بورس درج شده است حق تقدم خود را بفروشند.

خرید حق تقدم در بازار سرمایه

خرید حق تقدم در بازار سرمایه

سرمایه گذاران به دو هدف متفاوت ممکن است اقدام به خرید حق تقدم کنند.

اول اینکه برخی از سهامداران به امید آن که نوسانات بازار بر قیمت حق تقدم نیز تاثیر خواهد گذاشت اقدام به خریدن حق تقدم می کنند و تا زمانی که بازار سرمایه اجازه معامله در آن را می دهد معاملات خود را انجام داده.

در نهایت با فروش حق تقدم و بدون آن که در افزایش نقدینگی سهام شرکت کرده باشند سود مناسبی دریافت می کنند.

دسته دوم از سرمایه گذاران افرادی هستند که به قصد شرکت در افزایش سرمایه اقدام به خرید می کنند و به ازای هر حق تقدمی که خریداری کرده اند صد تومان به حساب شرکت واریز می کنند.

حالت دیگری از حق تقدم این است که در نهایت و پس از به پایان رسیدن مهلت دو ماهه، هستند افرادی که نه حق تقدم خود را به فروش رسانده اند و نه در افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری کرده اند و هیچ پولی به حساب شرکت واریز نکرده اند.

شرکت مربوطه حق تقدم های معامله نشده ( اضافی ) را بر اساس قیمتی که تابلو اعلام می کند( به جای افرادی که حق تقدم ها را داشته اند اما هیچ اقدامی روی آن ها انجام نداده اند) به فروش می گذارد.

بنابراین سرمایه گذاران یا در مهلت دو ماه و یا پس از آن و به محض عرضه حق تقدم های معامله نشده اقدام به خرید کنند.

نکته قابل توجه و جنبه مثبت خرید حق تقدم در مهلت دو ماهه دامنه نوسان آن است.

دامنه نوسان حق تقدم در بازه ی زمانی دو ماهی که اعلام شده است ده درصد است و به همین علت مورد توجه بسیاری از سهامداران است.

در واقع علاوه بر نوسانی که روی حق تقدم اعلام می شود، تغییرات قیمتی که در سهم همان شرکت در دو ماه اعلام شده رخ می دهد بر قیمت حق تقدم تاثیر می گذارد.

برخی از شرکت ها جهت جلوگیری از افزایش قیمت های غیر قابل کنترل، قیمت خود سهم را کنترل می کنند و به تبعیت از آن نوسان حق تقدم نیز در بازه ی معقولی قرار می گیرد.

به همین علت است که نوسان گیری از حق تقدم در مهلت دو ماهه حساسیت های ویژه ای دارد و ریسک معامله در آن بازه ی زمانی بالا است.

حساسیت های خرید حق تقدم

حساسیت های خرید حق تقدم

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که برخی از افراد اقدام به خرید حق تقدم می کنند اما هیچ پولی به حساب شرکت واریز نمی کنند با این هدف که پس از پایان مهلت دو ماهه شرکت حق تقدم ها را تحت عنوان حق تقدم های استفاده نشده عرضه کند.

ریسک این موضوع در جایی مشخص می شود که ممکن است قیمت فروش حق تقدم توسط خود شرکت و پس از پایان مهلت دو ماهه بسیار پایین تر از قیمت حق تقدم در آن دو ماه بوده باشد.

به طور مثال اگر قیمت خرید حق تقدم در مهلت دو ماهه چهارصد تومان بوده است این امکان وجود دارد که شرکت حق تقدم های معامله نشده را با قیمتی کمتر از چهار صد تومان بفروشد.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.