نقش فیلتر نویسی در تحلیل سهام

بسیاری از افرادی که در وارد بازار سرمایه می شوند با اصطلاحی به نام فیلتر نویسی مواجه می شوند و بسیاری از افراد هستند که همچنان پس از به دست آوردن تجارب بسیار در زمینه تحلیل تکنیکال و بنیادی موفق با نوشتن فیلتر نویسی نشده اند.

سوالاتی که برای اغلب این افراد پیش می آید این است که فیلتر نویسی به چه معناست؟ آیا برای آن که یک سرمایه گذار موفق و خبره در بازار سرمایه باشیم لازم است که فیلترنویسی را آموزش ببینیم؟ آیا اهمیتی که سایر روش های تحلیل در بازار بورس دارند می توان از فیلتر نویسی چشم پوشی کرد؟ و سوالاتی از این قبیل.

فیلتر نویسی یکی از جالب ترین و مجهزترین امکاناتی است که در سال های اخیر و پس از سایر روش های دیگر تحلیل تکنیکال در اختیار سهامداران قرار گرفت.

توسط این روش معامله گران قادر هستند که نمادها را بر اساس مشخصات و ویژگی های مشابهی که دارند دسته بندی کنند و این دسته بندی به آن ها کمک می کند که هنگام تصمیم گیری در مورد یک نماد راحت تر اقدام به معامله کنند.

فیلتر نویسی به معنای کامل و ساده آن به معنای ایجاد فیلتر جهت دسته بندی نمادها است. در واقع هنگامی که معامله گران قصد دارند تمام نماد های بازار سرمایه را با مشخصات مشابهی مشاهده کنند ( به طور مثال می خواهند تمام نمادهایی را مشاهده کنند که حجم معامله در آن ها از یک عدد مشخص بالا تر یا پایین تر است) از فیلتر نویسی استفاده می کنند.

حال برای استفاده از فیلترنویسی از سایت سازمان بورس کمک می گیریم. در ابتدا پس از وارد شدن به صفحه سایت tsetmc.com وارد سربرگ دیده بان بازار می شویم.

پس از آن که وارد سربرگ دیده بان بازار در سایت شدیم، لازم است که تنظیماتی روی این بخش جهت شروع کار فیلتر نویسی انجام دهیم.

پس از آن که وارد بخش تنظیمات شدیم لازم است که چند گزینه را جهت فیلتر نویسی فعال کنیم، این گزینه ها شامل موارد زیر هستند:

در بخش اطلاعات تکمیلی این سه گزینه لازم است که فعال باشند: اطلاعات حقیقی و حقوقی، آمارهای کلیدی و تاریخچه قیمت ها

این سه گزینه را فعال می کنیم و دقت داشته باشید که همه نماد ها جهت قرار گرفتن در فیلتر مربوطه فعال باشند.

صفحه دیده بان بازار در سایت TSETMC

صفحه دیده بان بازار در سایت TSETMC

در بخش نوع اوراق نیز گزینه های سهام، فرابورس_ بازار پایه و حق تقدم را فعال می کنیم.

لازم به ذکر است که پس از فعال کردن همه گزینه ها ” ذخیره تنظیم ها” باید زده شود که گزینه های فعال شده ذخیره شوند.

پس از این گام می توان فرایند فیلتر نویسی را آغاز کرد. برای شروع این کار از گزینه ای دقیقا با همین اسم در صفحه دیده بان بازار کار را شروع می کنیم.

گزینه فیلتر در سایت TSETMC

گزینه فیلتر در سایت TSETMC

همان گونه که در تصویر بالا نیز ارائه شده است، گزینه فیلتر مشابه با یک مربع مشبکی است که برای شروع کار تنها لازم است که روی آن کلیک کنیم.

پس از کلیک کردن روی گزینه فیلتر در صورتی که تا پیش از آن از این بخش در سایت استفاده نکرده باشید و هیچ گونه فیلتری از قبل ننوشته باشد تصویری مشابه با تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود.

ایجاد صفحه فیلتر در دیده بان بازار

ایجاد صفحه فیلتر در دیده بان بازار

برای شروع کار فیلترنویسی لازم است که روی گزینه فیلتر جدید کلیک کنید، با این کار امکان شروع فیلتر نویسی برای شما فراهم می شود.

شروع کار با فیلتر در دیده بان بازار

شروع کار با فیلتر در دیده بان بازار

هم اکنون شما در سربرگ دیده بان بازار در سایت سازمان بورس تمام شرایط لازم برای فیلتر نویسی را فراهم کرده اید.

برای آن که با اهمیت فیلتر نویسی و نقش موثر آن آشنا شویم بهتر است که با یک مثال ساده شروع کنیم.

به طور مثال فرض کنید که در میان همه نمادهای فعالی که در بازار بورس به ثبت رسیده اند، شما قصد دارید نمادهایی را پیدا کنید که بیش از حجم مبنا معامله شده اند ( معامله شدن نمادها بیش از حد مبنا یک امتیاز مثبت و قابل توجه برای سرمایه گذاران است).

 اگر هنوز تکنولوژی فیلتر نویسی وارد بازار نشده بود شما ناچار بودید که به صورت تک به تک در سایت سازمان بورس نمادها را بررسی کنید و اسم نمادهایی که بیش از حجم مبنا معامله شده اند را یادداشت کنید.

با ظهور فیلتر نویسی تمامی این معضلات از میان برداشته شده است و شما به راحتی می توانید نمادها را بر اساس مشخصه ها و ویژگی های خاصی که مد نظر شما است جدا کنید.

نمادهایی که بیش از یک عدد مشخص معامله شده اند، نماد هایی که بیشتر یا کمتر از حجم مبنا خرید و فروش شده اند، نمادهایی که در صف خرید یا صف فروش هستند و …. همگی از جمله مثال هایی هستند که به راحتی و توسط فیلترنویسی قابل دسترس است.

به عبارت دیگر تمام اعداد و مشخصه هایی که سایت سازمان بورس در سربرگ در یک نگاه به یک نماد اختصاص داده است را می توان به روش فیلتر نویسی آن ها را از سایر نمادها جدا کرد.

برای نوشتن فیلتر و استفاده از آن دو روش به طور کلی وجود دارد:

روش اول که یک روش عمومی است و اغلب تحلیل گران از آن استفاده می کنند قالب ساده است.

روش دوم که یک روش کد نویسی است و معمولا تحلیل گران خبره در حالت های پیشرفته تر از آن استفاده می کنند و تا حدودی آشنایی با فرایند کد نویسی به شما کمک می کند که ساده تر از روش قالب کد نویسی استفاده کنید.

قالب های فیلتر نویسی

قالب هایی که در فیلتر نویسی از آن استفاده می شود

اما در روشی که از قالب ساده جهت کد نویسی استفاده می شود در واقع توسط عملگرهای ریاضی و به راحتی می توان فیلتر مورد نظر را نوشت.

عملگرهای مورد استفاده در فیلترنویسی

عملگرهای مورد استفاده در فیلترنویسی

به طور مثال عملگرهایی که در قالب ساده جهت کد نویسی استفاده می شوند، عمل های ساده ریاضی ضرب، جمع، تفریق، بزرگتر، کوچکتر و موضوعاتی از این قبیل هستند.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.