وضعیت های مختلفی که برای یک نماد معاملاتی پیش می آید

شرکت هایی که در سازمان بورس به ثبت می رسند و شروع به فعالیت می کنند در واقع مجوز اصلی را از سازمان بورس برای خرید و فروش دریافت کرده اند.

به دلایل مختلف این امکان وجود دارد که یک نماد معاملاتی شرایطی برخلاف معامله باز، عادی و بدون محدودیت داشته باشد.

یک نماد معاملاتی در سازمان بورس می تواند دارای وضعیت مجاز، ممنوع، مجاز محفوظ و یا مجاز متوقف، ممنوع متوقف باشد.

وضعیت مجاز در حالتی است که یک نماد بدون محدودیت خاصی و به صورت عادی خرید و فروش می شود و سهامداران می توانند در آن نماد اقدام به معامله کنند.

وضعیت مجاز محفوظ: به این معنا است که سهامداران و سرمایه گذاران می توانند سفارشات خود را برای آن نماد معاملاتی ثبت کنند اما در این وضعیت هیچ گونه معامله ای انجام نمی شود. به محض مجاز شدن نماد همه سفارشاتی که در حالت مجاز محفوظ ثبت شده اند قابل معامله می شوند.

وضعیت مجاز متوقف: در این حالت حتی امکان ثبت سفارش نیز وجود ندارد و نماد به طور کل قابل معامله نیست.

وضعیت ممنوع: در این حالت نیز نماد معمولا برای یک روز کاری ممنوع می شود و پس از آن بازگشایی می شود.

وضعیت ممنوع متوقف: معمولا برای توقف های طولانی مدت است و حداقل زمان توقف یک روز است و ممکن است تا چندین ماه این توقف ادامه داشته باشد.

وضعیت یک نماد معاملاتی زمانی که تغییر پیدا می کند سهامداران از این موضوع آگاهی می یابند و معمولا در حساب کاربری سهامداران اعلام می شود که به چه دلیل وضعیت نماد تغییر پیدا کرده است.

وضعیت های مختلف نماد معاملاتی

علت های تغییر وضعیت یک نماد بدون شک باید مورد بررسی تحلیل گران قرار بگیرد و بررسی شود که این تغییر وضعیت در میزان سوددهی شرکت و روند تغییرات قیمتی سهام چه تاثیری خواهد گذاشت.

یکی از روش های بررسی وضعیت یک نماد استفاده از سایت TSETMC است. در این سایت با جست و جوی هر نماد در صفحه آن وضعیت نماد ذکر می شود.

همچنین اگر سربرگ تغییر وضعیت زده شود تمام تغییر وضعیت هایی که برای نماد اتفاق افتاده است به همراه تاریخ و حتی زمان دقیق و نوع تغییر وضعیت قرار داده شده است.

به طور مثال در نماد فولاد و با رفتن به سربرگ تغییر وضعیت با تصویر زیر مواجه می شویم:

تغییر وضعیت یک نماد معاملاتی

در سایت TSETMC سربرگی با عنوان پیام ناظر وجود دارد که در آن سربرگ می توان علت های تغییر وضعیت هر نمادی را جویا شد. این پیام ها از طرف ناظران بورس برای سهامداران ارسال می شود و دلایل تغییر وضعیت نیز ذکر می شود.

توقف نماد معاملاتی چه زمانی رخ می دهد؟

وقتی که برای برگزاری مجمع عمومی نماد بسته می شود، حداکثر دو روز قبل از برگزاری مجمع و حداکثر پنج روز پس از برگزاری نماد متوقف می شود و قابل معامله نیست.

برای برگزاری جلسه هیئت مدیره آن نماد در صورتی که قرار باشد تغییر سرمایه رخ دهد حداکثر دو روز قبل و حداکثر پنج روز پس از برگزاری جلسه نماد متوقف می شود.

افشای اطلاعاتی گروه الف و ب نیز می تواند از دلایل توقف یک نماد معاملاتی باشد.

در مورد تخصیص و یا پرداخت سود نیز حداکثر دو روز قبل و پنج روز پس از آن نماد متوقف می شود و قابل معامله نیست.

نکته قابل توجه اینکه اگر سازمان بورس به هر شکلی متوجه شود که روی قیمت گذاری یک نماد دستکاری هایی انجام گرفته است و یا به عبارت دیگر یک رانت اطلاعاتی رخ داده و به دنبال آن باعث شده است که روند قیمتی آن نماد بیش از اندازه رشد کند، نماد مربوطه توسط سازمان بورس حداکثر تا ۷۲ ساعت متوقف می شود.

هنگامی که یک شرکت به سازمان بورس اعلام کند که در خصوص تغییر سود شرکت قصد دادن اطلاعاتی را دارد که این اطلاعات بسیار مهم هستند، سازمان بورس نماد مورد نظر را متوقف می کند و پس از بررسی شرایط مجددا باز می شود.

یکی دیگر از مهم ترین دلایلی که ممکن است یک نماد  معاملاتی متوقف شود تغییرات قیمتی پیوسته آن سهام است. در صورتی که روند تغییرات قیمتی یک سهم در پنج روز متوالی بیش از بیست درصد کاهش و یا افزایش داشته باشد وضعیت نماد برای یک مدت مشخصی متوقف می شود و مجددا تغییر وضعیت صورت می گیرد.

همین موضوع برای پنجاه درصد نیز برقرار است، به این صورت که اگر تغییرات قیمتی یک سهم در ۱۵ روز متوالی بیش از پنجاه درصد افزایش و یا کاهش داشته باشد، نماد برای یک بازه زمانی مشخصی متوقف می شود و امکان معامله برای سهامداران وجود ندارد.

تمامی این گزارشات و علت های تغییر وضعیت در پیام ناظر، حساب کاربری سهامداران، سایت کارگزاری ها و یا سایت کدال منتشر می شوند.

برخی از روزها در سازمان بورس به شکلی پیش می رود که نمودارهای قیمتی نوسان بسیار زیادی را تجربه می کنند.

این نوسان قیمتی می تواند موجب تشویش سهامداران آن نماد شود و بهتر است که سرمایه گذاران آگاه باشند که در چه روزهایی نوسان قیمتی برای یک نماد معاملاتی رخ می دهد:

اولین روز معامله پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه

اولین روز معامله پس از تصویب افزایش سرمایه

اولین روز معامله پس از انتشار اطلاعیه تعدیل eps  شرکت با بیش از ده درصد تغییر

نوسان نماد معاملاتی

در حالت کلی دو دسته افشای اطلاعات در سازمان بورس ممکن است رخ دهد: افشای اطلاعات گروه الف و افشای اطلاعات گروه ب

هنگامی که افشای اطلاعات گروه الف رخ می دهد و یک سری اطلاعات از شرکت به سهامداران می رسد، تمام نوسانات قیمتی سهم در آن روز در نظر گرفته نمی شود و تا زمانی که قیمت جدید کشف نشود دامنه نوسان برای آن نماد معاملاتی در نظر گرفته نمی شود و ممکن است در یک روز تا سی یا چهل درصد تغییرات قیمتی داشته باشد.

پس از یک بازه کوتاه مدت که ناظر بازار در نظر می گیرد ( ۳۰ دقیقه یا شصت دقیقه) قیمت جدید کشف می شود و این قیمت جدید مبنایی برای ادامه معاملات و خرید و فروش است.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.