خلاقیت کاربردی و هدفمند از راه‌های موفقیت در زندگی

خلاقیت کاربردی به چه معنی است؟

چگونه می‌توانیم یک خلاقیت هدفمند داشته باشیم؟

چه تفاوت‌هایی میان خلاقیت کاربردی و خلاقیت وجود دارد؟

چگونه می‌توانیم از خلاقیت کاربردی به‌عنوان یکی از  راه‌های موفقیت در زندگی استفاده کرد؟

این سری از سؤالاتی است که قرار است در این مقاله مورد بحث و گفت‌وگو قرار بگیرد. ویژگی این سؤالات در این است که کمتری کسی حتی به آن‌ها فکر کرده و کمتر انسانی می‌داند که همچنین مفهومی در دنیا وجود دارد.

ازاین‌رو می‌توانیم بگوییم به یکی از مخفی‌ترین راه‌های موفقیت در زندگی خوش‌آمدید!

خلاقیت کاربردی و هدفمند

ما در مقاله ” از خلاقیت تا موفقیت ” سعی کردیم با خود مفهوم خلاقیت آشنا شویم و البته چند روش برای خلاق شدن نیز گفتیم. اما قطعه آخر جورچین خلاقیت، این است که بدانیم چگونه از خلاقیت به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در زندگی استفاده کنیم.

” خلاقیت کاربردی ” اصطلاحی که ما در این مقاله استفاده می‌کنیم، برخلاف تصور، یک اصطلاح پرکاربرد محسوب می‌شود.

کافی است یک جست‌وجو در گوگل یا سایر موتورهای جست‌وجو کننده درباره همین عبارت داشته باشید. خواهید دید که این اصطلاح در موارد بسیاری اطلاق می‌شود.

از طرفی این تنها دیدن نتایج جست‌وجو به شما این پیش‌زمینه ذهنی را خواهد داد که ما قرار است از چه طریقی خلاقیت کاربردی را به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در زندگی معرفی کنیم.

در این مقاله برای کشف خلاقیت کاربردی ابتدا باید با خود مفهوم کاربردی آشنا شویم. بعدازآن سعی می‌کنیم آن را در قالب و چارچوب خلاقیت معنی کنیم. اما این را بدانید، همان‌طور که گفتیم خلاقیت کاربردی از کوره‌راه‌ها و مخفی‌ترین راه‌های موفقیت در زندگی محسوب می‌شود. بنابراین انتظار نداشته باشید که بحث کاملاً همه‌جانبه باشد و هیچ ابهامی در آن وجود نداشته باشد.

خاصیت راه‌های مخفی همین است که کمی ابهام‌انگیز باشد. ما راه ورد این کوره‌راه از راه‌های موفقیت در زندگی را به شما نشان می‌دهیم.

اینجا یکی از فیلترهایی است که بسیاری از کاروان انسان‌های موفق جدا می‌شوند و تعداد انگشت‌شمار است که می‌تواند وارد این راه مخفی شوند. ازاین‌رو این مقاله را از دست ندهید.

کاربردی بودن خلاقیت

مسلماً همه ما به‌نوعی با مفهوم و معنی کاربردی آشنایی داریم و می‌دانیم منظور از این واژه این است که یک شی یا یک اتفاق و مفهوم بازدهی داشته باشد و به یک یا چند نفر منفعتی برساند. این منفعت می‌تواند به شکل مادی یا معنوی باشد.

در اصل وقتی ما از مفهوم کاربردی چه در خلاقیت به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در زندگی و چه بر عنوان دیگر، ناخودآگاه در ذهن ما نظیری چون ابزارآلات زنده می‌شود.

در واقعیت نیز همین است. کاربردی بودن یک مفهوم و یک اتفاق به معنی ابزاری بودن آن است و ما باید یاد بگیریم چگونه از این ابزار استفاده کنیم.

راه‌های موفقیت در زندگی

به بیان درست‌تر، کاربردی بودن یعنی ابزاری بودن. این مفهوم به‌نوعی یک صفت محسوب می‌شود و هر صفتی دو ویژگی دارد. اولین ویژگی این است که هر صفتی بر اساس موصوف خود است که می‌تواند معنی کاملی داشته باشد.

دومین ویژگی نیز این است که هر صفتی به‌نوعی امکان مقایسه را برای موصوف‌ها و اسم‌ها فراهم می‌آورد و به‌عنوان یک شاخص مقایسه‌ای استفاده می‌شود.

حال موصوف کاربردی در این مقاله خلاقیت هست. بنابراین می‌توان دو مفهوم را از آن خارج کرد. اول این‌که خلاقیت می‌تواند یک ابزار باشد و دوم این‌که خلاقیت انواع مختلف خواهد داشت و بین این انواع می‌توان مقایسه‌هایی بر اساس کاربردی بودن آن‌ها انجام داد.

نکته جالب اینجاست که ما خلاقیت را معمولاً یکتا می‌دانیم و انواع خاصی برای آن قائل نمی‌شویم اما همان‌طور که می‌بینیم مفهوم خلاقیت گسترده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردیم.  بنابراین به نظر باید انواع خلاقیت را ازنظر کاربرد نیز بررسی کنیم.

به‌جز در مقاله پیشین دیدیم که خلاقیت به چه معنی است و تقریباً توانستیم راه به دست آوردن خلاقیت پیدا کنیم. اما هنوز نمی‌دانیم چگونه از آن به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در زندگی استفاده کنیم.

وقتی به این موضوع می‌رسیم متوجه می‌شویم که خلاقیت یک ابزار می‌تواند باشد و ما باید از خلاقیتی که به دست آوردیم استفاده کنیم. اما چگونه؟ در این مقاله هنوز نیمی از راه باقی‌مانده است. بیایید با یکدیگر به این سؤالات پاسخ بدهیم.

انواع کاربردهای خلاقیت به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی

در بالا متوجه شدیم که وقتی کاربردی در کنار خلاقیت قرار می‌گیرد می‌تواند انواع مفاهیم مختلف برای خلاقیت به‌عنوان  راه‌های موفقیت در زندگی ایجاد کند.

ازاین‌رو یکی از مخفی‌ترین راه‌های موفقیت در زندگی خود به انواع راه‌های مختلف تقسیم می‌شود که مسلماً شما نمی‌توانید از همه آن‌ها هم‌زمان عبور کنید.

خلاقیت در حالت کلی به معنی نگاهی دیگر داشتن به انواع موضوعات مختلف است. بنابراین در هر نوع از خلاقیت که پای بگذارید همین پایه و اساس در آن خواهد بود.

آن چیزی که می‌تواند بین خلاقیت‌ها تفاوت ایجاد کند و باعث شود یکی از این راه‌های موفقیت در زندگی را بپیمایید، هدف شما و در بیان بهتر نوع چالش شما است.

در اصل نوع چالش و نکته منفی که در پیش روی شما قرار دارد مشخص‌کننده نوع کاربرد خلاقیت به‌عنوان یکی از راه‌های موفقیت در زندگی هست.

ازاین‌رو باید شما در ابتدا بتوانید نوع نکته منفی و نوع چالش را تشخیص بدهید. برای این کار به مقاله ”  استفاده از نکات منفی، نه بادید منفی در جهت موفقیت ” استفاده کنید.

استفاده از نکات منفی، نه با دید منفی در جهت موفقیت

به شکل کلی می‌توانیم کاربردهای خلاقیت به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی را به انواع زیر دسته‌بندی کنیم:

  1. خلاقیت‌هایی که ما را به شکل مستقیم در مسیر حل مسئله قرار می‌دهند. این نوع از خلاقیت‌ها اصولاً رایج‌ترین این انواع می‌باشند واصلی‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شوند.
  2. خلاقیت‌هایی که هیچ ارتباطی با چالش و حل آن ندارد. این نوع از انواع خلاقیت‌ها در حقیقت محصول جانبی خلاقیت اصلی هست. این اتفاق درواقع موهبت و جایزه استفاده از خلاقیت هست که می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار اضافی و یکی از انواع راه‌های موفقیت در زندگی استفاده کرد.
  3. خلاقیت‌هایی که ظاهراً به هیچ دردی نمی‌خورند. این نوع از خلاقیت محبوب کسانی است که دوست دارند با ذهنشان بازی کنند و به‌عنوان تمرین از این ابزارها به‌عنوان اسباب‌بازی استفاده می‌کنند.

در ادامه سعی می‌کنیم این سه دسته از خلاقیت‌های کاربردی را به‌عنوان راه‌های موفقیت در زندگی توضیح دهیم و بدانیم هرکدام چگونه می‌تواند به ما کمک کند.

راه‌های موفقیت

ما در بالا توانستیم با سه دسته کلی و اساسی انواع خلاقیت‌ها آشنا شویم. در ادامه هرکدام از این دسته‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد و با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

این آشنایی به شکل عملیاتی خواهد بود و شما می‌توانید از آن در جهت رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

  • خلاقیت‌های اصلی : این سری از خلاقیت‌ها طبق تعریف همان چیزی است که ما باید در جهت حل چالش از آن استفاده کنیم. ازاین‌رو شاخص اصلی برای تشخیص این‌که خلاقیت و ابزار کاربردی شما آیا اصلی است یا فرعی، کافی است ببینید که چند در درصد از مشکل شمارا می‌تواند حل کند. اگر بتواند بالغ‌بر ۵۰ درصد مشکل را حل کند. مسلماً خلاقیت شما در گروه خلاقیت‌های کاربردی اصلی قرار دارد. این را نیز بدانید لزوماً در حل یک مسئله یک خلاقیت اصلی نخواهیم داشت. ممکن است چند خلاقیت در کنار یکدیگر بتوانند مشکل را حل کنند. در این حالت ما یک سیستم خلاقیت خواهیم داشت.

موفقیت

  • خلاقیت‌های جانبی: این خلاقیت‌ها اصولاً در دست منطق و تفکر ما نیست و ما در انتخاب آن‌ها هیچ نقشی نداریم. ممکن است در یک مشکل برای ما پیش بیاید که در باب یک اتفاق دیگر می‌توان همچنین خلاقیتی رقم زد و در مشکل دیگر همچنین موقعیتی ایجاد نشود. آن چیزی که مهم است این است که اگر طبیعت همچنین موهبتی به ما کرد آن را قدر بدانیم. بهترین کار این است که موضوع آن خلاقیت را جایی یادداشت کنیم. به طبیعت ایمان داشته باشید. مسلماً چیزی را که سر راه شما قرار داده بعدها از شما خواهد خواست. پس از موقعیت ایجادشده نهایت استفاده را بکنید.
  • خلاقیت‌های بیکار: این سری از خلاقیت‌ها که به سبب نیاز مغز به ایجاد یک دغدغه برای خود ایجاد می‌شود و این زمان‌هایی اتفاق می‌افتد که معمولاً ذهن دغدغه خاصی نداشته باشد. گرچه ذاتاً این نوع خلاقیت‌ها فایده چندانی ندارد. اما می‌توان از آن‌ها هدفمندتر استفاده کرد. به این صورت که خودمان چالشی را در اختیار مغز بگذاریم. مانند انواع معماها و بازی‌ها و …

خلاقیت‌های کاربردی

ما در این مقاله سعی کردیم به خلاقیت به دید یک ابزار برای رسیدن به موفقیت نگاه کنیم اما این ابزارها به‌نوعی کوره‌راه‌های موفقیت در زندگی محسوب می‌شوند.

چراکه اولاً کاملاً به چالش  و ذات شخص بستگی دارد. ثانیاً تفکر عموم که دانستن راه‌های رسیدن به خلاقیت را کافی می‌دانند باعث شده است که کمتر کسی از این راه‌های موفقیت در زندگی عبور کند.

ازاین‌رو انواع کاربردهای خلاقیت به‌نوعی یک صافی و یک فیلتر قوی است که بسیاری از انسان‌های مسیر موفقیت را از گردونه خارج می‌کند و مقصد اصلی برای کسانی که در این راه‌های موفقیت در زندگی قدم می‌زنند خلوت‌تر می‌شوند.

این مقاله آخرین حلقه از دسته زنجیر دوم رسیدن به موفقیت را کامل کرد. با داشتن دودسته زنجیر موفقیت که تاکنون گفتیم  تقریباً توضیح راه‌های موفقیت در زندگی تمام‌شده است. اما هنوز یک دسته زنجیر دیگر باقی‌مانده است.

در این دسته قرار است کمک‌کننده‌ها به ما برای پیمودن راه‌های موفقیت در زندگی را بشناسیم و از آن‌ها درراه رسیدن به موفقیت استفاده کنیم.

شاید بتوان بدون دسته سوم به موفقیت رسید اما مسلماً حضور کمک‌کننده‌ها و کاتالیزورها مسیر را برای ما راحت‌تر خواهند کرد. بنابراین با ما در ادامه مسیر همراه باشید.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.