از خلاقیت تا موفقیت

چگونه خلاق باشیم؟

چه اتفاقاتی باعث می‌شود که ما را یک انسان خلاق بنامند؟

خلاقیت به چه معنی است؟

برای رسیدن به موفقیت نیاز به خلاقیت است؟

آیا خلاقیت ذاتی است ؟

خلاقیت آموختنی است؟

و … همیشه از آن دسته سؤالاتی هستند که ذهن انسان را در موقعیت‌های مختلف به خود مشغول می‌کند. امروز می‌خواهیم در این مقاله به شکل کاملاً اختصاصی به این موضوع بپردازیم و با مفهوم خلاقیت به‌عنوان یک پله برای رسیدن به موفقیت آشنا شویم.

از خلاقیت تا موفقیت

ما در سری مقالاتی که از ”   چرا نمی‌خواهید موفقیت را تجربه کنید؟ ” شروع شد، به شکل زنجیروار مفاهیمی را شرح دادیم که هرکدام به‌تنهایی می‌توانند به‌عنوان یک عامل موفقیت در زندگی شناخته شوند.

این مقالات را تا اینجا به دو بخش درونی و بیرونی می‌توان تقسیم کرد. به‌نوعی ” چشمان بسته، عامل موفقیت در زندگی ” آخرین مقاله‌ای بود که اختصاصاً در باب عوامل درونی تمرکز داشت و بعدازآن عوامل بیرونی در مقاله ” راه‌های موفقیت در زندگی، از رؤیا تا واقعیت ” با تعریف ما از موفقیت در دیدگاه جهان بیرون شروع شد.

در این راه ما توانستیم به اهمیت نیاز و بازآفرینی نیاز برسیم و از آن سؤال کردن را یاد گرفتیم. اما برای سؤالی که می‌پرسیم باید یاد بگیریم بهترین جواب را پیدا کنیم و یکی از شرایط پیدا کردن بهترین پاسخ، داشتن یک تحلیل قوی از موقعیت بود.

در روش تحلیل موقعیت به شکل درست در مقاله ” استفاده از نکات منفی، نه با دید منفی در جهت موفقیت ” به مفهومی به نام نکات منفی رسیدیم.

در این مقاله با اشاره به این‌که یکی از کارکردهای نکات منفی بروز خلاقیت و استفاده از آن هست، نقطه تلاقی بین عوامل بیرونی و داخلی موفقیت ایجاد کرد.

بنابراین در این مقاله به‌نوعی ما نقطه تلاقی از عوامل خارجی و داخلی را شاهد خواهد بود. خلاقیت در موفقیت به‌عنوان یک عامل تمام داخلی، دلیلی کاملاً خارجی دارد و همین یک جمله می‌تواند ما را به این داستان سوق بدهد که خلاقیت یک مهارت خواهد بود.

اما مهارتی که ذات ما باید یاد بگیرد. در ادامه تعاریف بهتری را بیان خلاقیت بیان خواهیم کرد. به نظر شما خلاقیت چه معنی می‌تواند داشته باشد؟

یک معنی جامع از مفهوم خلاقیت در موفقیت

ما در مقالات پیشین به یک اصل همیشه پایبند بودیم و آن این بود که تعریف هر مفهومی را برای هرکسی جدا می‌دانستیم و معتقد بودیم که هرکسی بر اساس شخصیت خود باید این حق را داشته باشد که تعریف خود را از مفهوم گفته‌شده بیان کند.

اما خلاقیت از آن دسته مفاهیمی است که می‌توان به‌اتفاق به یک تعریف مشترک از آن رسید. چراکه اولاً یک عامل بیرونی دارد و ثانیاً یک مهارت است و مهارت چیزی است که طی آموزش به انسان منتقل می‌شود.

بسیاری از ما در ابتدا تصور می‌کنیم که خلاقیت یک ویژگی ذاتی است اما تا اینجای داستان فعلاً مشخص‌شده است این مفهوم برعکس آن چیزی که فکر می‌کردیم اصلاً ذاتی محسوب نمی‌شود.

بلکه یک توانایی است. توانایی درست مانند توانایی راه رفتن. انسان ابزار راه رفتن را دارد ولی باید این توانایی را آموزش ببیند و مدام آن را تکرار کند تا جزئی از توانایی‌های ذاتی او شود.

بنابراین با این حساب ما قصد داریم چیزی را یاد بگیریم که آن را به توانایی ذاتی خودمان بدل کنیم.

خلق به معنی آفریدن هست

خلاقیت کلمه‌ای عربی از فعل خلق هست. خلق به معنی آفریدن هست. بنابراین ما در خلاقیت با چیزی شبیه به یک آفرینش در طرف هستیم.

خلاقیت در حقیقت یک توانایی است که به فرد این قدرت را بدهد یک‌چیزی را خلق کند. به بیان بهتر خلاقیت، یعنی خلق و خلق یعنی آفرینش چیزی که نیست.

خدا را می‌توان خلاق نامید. زیرا چیزهایی را آفریده که قبلاً نبوده است و برای اولین بار رخ می‌داد. بنابراین شما هم به‌عنوان یک فرد خلاق باید به دنبال چیزی باشید که قبلاً وجود نداشته تا آن را به وجود بیاورید.

اما سؤال اصلی اینجاست که چه چیزی ؟

پاسخ به این سؤال کمی دشوار هست. تقریباً می‌توان گفت هر چیزی که برای اولین بار توسط شما به وجود بیاید ناشی از خلاقیت شما خواهد بود.

اما به شکل پایه‌ای و اساسی این دید و نگاه است که باید به شکل نو و جدیدی ظهور کند.

به‌طور خلاصه اگر بخواهیم تعریفی جامع از خلاقیت در مفهوم موفقیت ارائه بدهیم می‌توانیم بگوییم: خلاقیت یک توانایی و مهارتی است که به‌واسطه آن شما می‌توانید نگاهی جدید و نگاهی دیگر نسبت به مسائل داشته باشید.

"نگاهی دیگر" در خلاقیت

قبل از این‌که بخواهیم سراغ آموزش خلاقیت در موفقیت برویم بهتر است ابتدا یک مفهوم را در تعریفی که از خلاقیت ارائه دادیم بیشتر تعریف کنیم.

ما در تعریف خلاقیت از عبارت ” نگاه و دیدی ” دیگر صحبت کردیم. دید و نگاه در اینجا برای ما به معنی راه و روش هست. ما در زندگی که پر از چالش‌های گونان قرار دارد مدام دنبال راه و روش می‌گردیم.

اما ازآنجایی‌که اکثر این چالش‌ها در حالت کلی در زندگی بسیاری از مردم به وجود آمده، راهی یکسان با راه آن‌ها را انتخاب می‌کنیم.

درواقع نکات منفی یا همان چالش‌ها ما را وادار می‌کنند که سراغ یک‌راه دیگر غیرازاین راهی که تا امروز آمده‌ایم برویم و ادامه مسیر را به شکلی دیگر پیمایش کنیم.

اما برای اکثر ما فرق نمی‌کند چه راهی، مهم این است که از این چالش رد شویم.

خلاقیت

اما دنیای امروز، دنیایی است که باید سعی کنید از هر نفس کشیدن استفاده کنید. بنابراین هر چالش می‌تواند برای شما ایجاد یک موقعیت کند.

به‌شرط این‌که راهی را که همه می‌روند نروید. بحث اصلی همین‌جاست، شما باید ” نگاهی دیگر ” به چالش داشته باشید و بتوانید راهی جدید برای عبور از آن پیدا و خلق کنید. این مفهوم اصلی و عملی خلاقیت هست.

دنیا از چند اصل تشکیل‌شده است. یکی از مهم‌ترین قوانین و اصول دنیا این است که هر راهی که بیشترین طرفدار را داشته باشد کمترین بازدهی را خواهد داشت.

شاید این راه ما را به مقصدمان برساند، اما از طریق یک مسیر بیابانی که هیچ سودی ندارد و مسلماً مقصد شلوغ‌تر از آن چیزی باشد که بتوانیم منفعت بالایی از آن داشته باشیم.

مشکل اصلی سیستم آموزش نیز همین بوده است که سعی دارند تغییراتی بنیادین در آن ایجاد کنند. در اصل آموزش در فرم قبلی آن‌یک چالش را معرفی می‌کرد، راه را نشان می‌داد و منتظر می‌ماند که دانش‌آموز به مقصد برسد.

این بدترین و مضرترین اتفاق برای رشد خلاقیت هست. اما آموزش در فرم جدید آن ( اگر به‌درستی اجرا شود ) چالش و جواب را نشان می‌دهد و منتظر می‌ماند که دانش‌آموز راهی برای رسیدن به مقصد پیدا کند. اینجاست که خلاقیت می‌تواند رشد پیدا کند.

آموزش خلاقیت در موفقیت

موفقیت در تعاریفی که درگذشته ارائه دادیم هیچ‌گاه به معنی صرفاً رسیدن به هدف نیست، بلکه به معنی این است که شما به شکل بهینه و هدفمند به هدف و مقصد برسید.

این یعنی باید از مسیر لذت ببرید و مقصدی را انتخاب کنید که کمترین رقیب مشترک در آن حضورداشته باشد و این میسر نمی‌شود مگر با خلاقیت.

ازاین‌رو بهتر است هرچه زودتر چند روش عملی برای آموزش خلاقیت در موفقیت را با یکدیگر یاد بگیریم تا از آن‌ها برای رسیدن به موفقیت استفاده ببریم:

۱-      هرروز به مدت یک ساعت کتاب رمان و یا داستان بخوانید. از هر خواننده‌ای که دوست دارید و هر نوع سبکی که می‌پسندید. رمان و داستان معمولاً روایت زندگی یا اتفاقات یک یا چند شخصیت است.

این به شما کمک می‌کند که چالش‌های مختلف را بدون این‌که عملاً با آن‌ها درگیر شوید را ببینید و این بار از دید شخصیت ( نویسنده کتاب ) حل این چالش را نظاره‌گر باشید. شما و ذهنتان با اتمام هر کتابی، تجربه و دیدی جدید به دست آوردید بدون آن‌که چیزی جز زمان را صرف آن کرده باشید.

تمرین‌های جذاب برای داشتن خلاقیت

۲-      از چالش‌های کوچک استفاده کنید. به بیان بهتر برای خودتان چالش سازی کنید. مسائلی را که قبلاً در آن‌ها به موفقیت رسیدید را دوباره بررسی کنید. سعی کنید در این چالش‌ها دیدی به‌جز اولین راهی که به نظرتان می‌رسد را انتخاب کنید. در تعاریف خلاقیت در موفقیت همواره گفته‌شده است که آخرین دید، خلاقانه‌ترین دید شما خواهد بود. پس تا می‌توانید به انواع راه‌های مختلف فکر کنید.

۳-      یکی از تمرین‌های جذاب برای داشتن خلاقیت به‌عنوان ابزار موفقیت، فیلم دیدن و تصور پایان فیلم هست. به این صورت که شما بعد از اتمام فیلم، ده پایان دیگر را برای آن متصور شوید و یا بنویسید. کم‌کم این تمرین را قبل از اتمام فیلم انجام دهید. این اتفاق به‌قدری جذاب می‌شود که ناخودآگاه معتاد به آن می‌شوید.

خلاقیت در باب موفقیت

این سه تمرین ساده و کاربردی که تقریباً انجام آن برای همه ممکن است به ما نشان می‌دهد که اولاً خلاقیت یک مهارت آموختنی است که می‌توان با تمرین به آن رسید و ثانیاً خلاقیت مفهومی است که باید درون و ذات ما آن را پیاده کند.

این سخن به این معنی است که ما با اجبار و فکر کردن و … نمی‌توانیم ذهنمان را خلاق کنیم و بخواهیم از خلاقیت آن‌ها استفاده کنیم. باید آن‌قدر تمرین کنیم که ذهن ما خودبه‌خود خلاقیت را یاد بگیرد. درست مانند توانایی راه رفتن.

در این مقاله سعی کردیم برای همیشه یک پاسخ مشخص به این‌که خلاقیت چیست و چگونه خلاق شویم پاسخ بدهیم. روش‌هایی را آموزش دادیم که در کمتر جایی به آن‌ها اشاره‌ای شده است.

خودتان بعدها نیز می‌توانید تمرین‌های جذابی به این‌ها اضافه کنید. خوبی خلاقیت همین است که می‌توان دررسیدن به خود آن نیز، خلاق بود!

اما داستان خلاقیت در موفقیت به همین‌جا ختم نمی‌شود، تا الآن سعی کردیم خود خلاقیت را بشناسیم و از کاربرد آن در موفقیت هنوز سخنی نگفتیم.

در مقاله ” خلاقیت کاربردی و هدفمند از راه‌های موفقیت در زندگی ” قرار است به این بحث بپردازیم. ما را در این مسیر همراهی کنید.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.