شاخص بورس معیار سنجش بازار سرمایه

در سازمان بورس برای گزارشاتی که به صورت روزانه در اختیار سهامداران قرار می گیرد معیارهای متفاوتی وجود دارد.

گاهی معیار سنجش می تواند عناوینی مانند شاخص بورس، شاخص قیمت و مواردی مشابه آن باشد و گاهی نیز گزارشاتی که در سامانه کدال و گزارشات منتشر می شود وسیله ای برای آنالیز تحلیل گران هستند.

روزانه با گزارش هایی همچون بالا رفتن چند هزار واحدی بورس، افت چند درصدی شاخص کل هم وزن و مواردی از این قبیل مواجه می شویم و لازم است که هر سرمایه گذاری بداند این اعداد نشان دهنده چه چیزی هستند و بر چه مبنایی محاسبه می شوند.

شاخص بورس چیست

شاخص بورس انواع متفاوتی دارد و بر مبنای نحوه محاسبات آن هاست که با هم فرق دارند.

شاخص کل، شاخص کل هم وزن، شاخص قیمت، شاخص قیمت هم وزن، شاخص سهام شناور آزاد، شاخص پنجاه شرکت برتر و … همگی اعدادی هستند که روزانه و پس از به پایان رسیدن زمان کاری سازمان بورس منتشر و ثبت می شود و تا روز بعد و شروع معامله تغییر پیدا نمی کند.

مهم ترین شاخص هایی که تحلیل گران به آن توجه می کنند و معیاری برای سنجیدن وضعیت بازار هستند شاخص کل و شاخص کل هم وزن هستند.

شاخص کل در زیر مجموعه شاخص بورس قرار دارد و نحوه محاسبه آن بر مبنای بزرگ و یا کوچک بودن شرکت ها صورت می گیرد.

به طور مثال اگر یک شرکت دارای سرمایه زیادی باشد و در مجموعه شرکت های بزرگ باشد تاثیر بسیار بیشتری بر محاسبه شاخص دارد به نسبت شرکت هایی که کوچک تر هستند و دارای سرمایه ناچیز.

شاخصی که معمولا در خبرها، گزارشات روزانه و در میان تحلیل گران از آن استفاده می شود شاخص کل است. با این وجود بسیاری از سرمایه گذاران در بورس معتقدند که شاخص بورس و سنجیدن آن تنها برمبنای شاخص کل نمی تواند یک دید واقع بینانه از بازار به سهامداران بدهد.

هم وزن نبودن شرکت ها و ارزش گذاری آن ها در محاسبه این شاخص باعث می شود که آن چه که سهامداران در آن روز مشاهده می کنند با عددی که تحت عنوان شاخص کل منتشر می کند متفاوت باشد.

اگر یک فرد در سبد سهام خود دو شرکت بزرگ و ده شرکت کوچک داشته باشد، اگر دو شرکت بزرگ رشد قیمتی داشته باشند و ده شرکت کوچک منفی باشند این امکان وجود دارد که شاخص کل مثبت باشد در حالی که سهامدار این سبد در آن روز متضرر شده باشد.

شاخص کل هم وزن در کنار شاخص کل می تواند دید بهتر و واقع بینانه تری به تحلیل گران بدهد.

 تمامی شرکت ها فارغ از اینکه بزرگ باشند و یا کوچک، دارای سرمایه زیاد باشند و یا کم در محاسبه شاخص کل هم وزن تاثیر می گذارند و این عدد به آن چه که سرمایه گذاران واقعا در آن روز تجربه کرده اند نزدیک تر است.

بنابراین پیشنهاد می شود برای آنالیز وضعیت بازار بورس از شاخص کل هم وزن در کنار شاخص کل استفاده شود.

آن چه که در محاسبه شاخص کل مورد بررسی قرار می گیرد و در آن موثر است سود سالانه شرکت ها و قیمت سهام آن هاست.

تفاوت شاخص قیمت با شاخص کل در همین موضوع است که در محاسبه آن تنها قیمت سهم مورد بررسی قرار می گیرد و نه سود سالانه شرکت ها. نکته قابل توجه دیگر این که شاخص قیمت مانند شاخص کل بر مبنای شرکت های بزرگ و کوچک محاسبه می شود و همه شرکت ها اعتبار یکسانی در محاسبه این عدد ندارند.

این شاخص همانند شاخص قیمت عمل می کند با این تفاوت که همه شرکت ها وزن یکسانی در محاسبه این شاخص بورس دارند.

در واقع معیار محاسبه شاخص قیمت هم وزن مانند شاخص کل هم وزن است با این تفاوت که تنها تغییرات قیمتی سهام است که اهمیت دارد و نه سود آن ها.

به عبارتی اگر اعلام شود که شاخص قیمت هم وزن ده درصد رشد داشته است به این معناست که قیمت سهام به این مقدار افزایش یافته است.

شاخص پنجاه شرکت فعال تر نوع دیگری از شاخص بورس است که می تواند در خرید و فروش سرمایه گذاران نقش ویژه ای داشته باشد.

 هر سه ماه یک بار بورس فهرستی از برترین شرکت هایی که قدرت نقد شوندگی بالایی دارند به این معنا که خرید و فروش این سهام راحت تر و سریع تر رخ می دهد.

 شاخص پنجاه شرکت فعال تر در واقع شاخص پنجاه شرکت اول این لیست است که نشان دهنده سطح عمومی قیمت سهام این پنجاه شرکت است.

لیست این پنجاه شاخص می تواند معیار خرید و فروش سهامداران باشد چرا که قدرت نقد شوندگی از مهم ترین ویژگی هایی است که خریداران یک سهم به آن توجه می کنند.

از شاخص های مشابه دیگر می توان به شاخص سی شرکت برتر اشاره کرد که مشابه با شاخص پنجاه شرکت برتر است و با این تفاوت که سی شرکت اول در لیست شرکت های برتر در محاسبه این شاخص موثر هستند.

نکته اول اینکه بهتر است شاخص کل و شاخص کل هم وزن با هم رصد شوند و بررسی این دو شاخص به طور جداگانه نمی تواند یک تحلیل درست و بدون نقص باشد.

برای مثال اگر یکی از شرکت های بزرگ رشد قیمتی بسیاری خوبی داشته باشد نمی تواند نشان دهنده این باشد که یک بازار سبز و مثبت رقم خورده است.

اگر شاخص کل و شاخص کل هم وزن هر دو رو به افزایش باشند می توان گفت، احتمال اینکه در روزهای آتی همچنان شاخص بورس مثبت باشد بیشتر است و برعکس.

نکته دیگر این که شاخص پنجاه یا سی شرکت برتر در بورس برای کسانی مناسب است که اهل سرمایه گذاری های کوتاه مدت هستند، چرا که این شرکت ها قدرت نقدشوندگی خوبی دارند و در مدت زمان کمتری می توانند به خرید و فروش این سهام بپردازند و سود مناسبی دریافت کنند.

موضوع آخر اینکه شاخص بورس وضعیت کلی بازار را مشخص می کند و بهتر است که تحلیل های بنیادی و تکنیکال در هر سهم به طور جداگانه بررسی شود.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.