مراحل ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی

ثبت نام در بورس چگونه انجام می شود؟

در چه صورتی کد بورسی فعال می شود؟

آیا پس از احراز هویت می توان اقدام به خرید و فروش در بورس کرد؟

برای احراز هویت به چه اطلاعاتی نیاز است؟

همگی این ها سوالاتی است که در این مقاله به آن پاسخ داده می شود.

مراحل ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی

برای این که بتوان تحت عنوان یک سرمایه گذار در بورس خرید و فروش کرد و اجازه معامله از سازمان بورس صادر شود باید در سازمان بورس ثبت نام کرد و کدی تحت عنوان کد بورسی صادر شود.

 برای ثبت نام در بورس لازم است که در نهادهای مربوطه که تحت عنوان کارگزاری فعالیت می کنند، حساب کاربری ایجاد کرد.

کارگزاری به نهادها و محل هایی گفته می شود که به شکلی بین سرمایه گذارها و سازمان بورس ارتباط برقرار می کنند. کارگزاری های مختلفی در ایران مشغول به فعالیت هستند که می توان با مراجعه به سایت هر کدام از آن ها ثبت نام در بورس را تکمیل کرد. برای مشاهده لیست تمام کارگزاری هایی که در ایران تحت نظارت سازمان بورس تهران فعالیت می کنند می توان به آدرس سایت www.seo.ir مراجعه کرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که هر فرد می تواند با بیش از یک کد بورس در سازمان بورس مشغول به فعالیت شود، با این تفاوت که محدودیت هایی در برخی از معامله ها مانند خرید عرضه اولیه وجود دارد و هر فرد در هر عرضه اولیه تنها با یک کد بورسی می تواند اقدام به خرید کند.

مراحل ثبت کد بورسی به صورت حضوری و یا آنلاین انجام می شود. در سال های اخیر ثبت نام در بورس و اخذ کد بورسی به صورت غیر حضوری و آنلاین صورت می گیرد.

مرحله اول برای ثبت نام در بورس مراجعه به یکی از سایت های کارگزاری معتبر و تحت نظر سازمان بورس است و اقدام به افتتاح حساب کاربری در سایت کنید.

پس از به اتمام رسیدن تمام مشخصات مربوطه، احراز هویت در سامانه سجام مرحله دوم برای ثبت کد بورسی  است. وارد سایت سجام شوید و با وارد شدن به بخش احراز هویت تمام مشخصات اعم از نام و نام خانوادگی، آخرین مدرک تحصیلی، شهر، شغل و … را ثبت کنید.

پس از اتمام ثبت نام در سامانه سجام یک کد ده رقمی به شماره همراه وارد شده در هنگام ثبت نام ارسال می شود.

پس از ثبت کردن اطلاعات در سامانه سجام لازم است که احراز هویت صورت بگیرد. تا مدتی پیش احراز هویت به صورت حضوری صورت می گرفت و هر فرد لازم بود که همراه با مدارک شناسایی خود به کارگزاری مربوطه مراجعه کند. در روزهای اخیر احراز هویت به صورت غیر حضوری نیز امکان پذیر است.

برای احراز هویت غیر حضوری از اپلیکیشن سیگنال استفاده می شود. با دانلود کردن اپلیکیشن روی گوشی همراه و وارد کردن کد ده رقمی ارسال شده وارد پنل شده و برای احراز هویت اقداماتی از قبیل ارسال عکس به صورت سلفی، خواندن یک متن به صورت صوتی و …. برای تایید احراز هویت انجام می شود.

پس از انجام دادن احراز هویت به صورت حضوری و یا غیر حضوری ثبت نام بورس به پایان می رسد و پس از یک بازه زمانی تقریبا کوتاه کدی تحت عنوان کد بورسی ارسال می شود.

پس از ثبت نام در بورس می توان اقدام به خرید و فروش کرد. سرمایه گذاری در بورس به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم

افراد بسیاری هستند که به دلیل عدم شناخت کافی از فضای بورس، نداشتن اطلاعات کافی از بورس و یا محدودیت زمانی قادر نیستند که به صورت مستقیم در بازار بورس فعالیت داشته باشند و روش غیر مستقیم را بر می گزینند.

در روش غیر مستقیم سرمایه گذار به واسطه افراد خبره و ماهر در بازار سرمایه اقدام به سرمایه گذاری می کنند. یکی از روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم صندوق های سرمایه گذاری مشترک است که فرد سرمایه خود را در یکی از صندوق های مربوطه قرار می دهد و سودهای ثابتی به صورت تضمینی و یا سود حاصل از منافع مشترک دریافت می کند.

لیست صندوق های سرمایه گذاری

برای مشاهده صندوق های سرمایه گذاری می توان به سایت www.fipiran.com مراجعه کرد. صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد خبره در زمینه بورس مدیریت می شود و تمام افرادی که در آن صندوق اقدام به سرمایه گذاری کرده اند پس از پایان مدت زمان مشخصی و یا در بازه های زمانی ثابتی سود مورد نظر حاصل از معامله را برداشت می کنند.

تمامی صندوق ها گزارش هایی در مورد نحوه عملکرد آن صندوق، میزان سود دهی تحت عنوان سود تضمینی و سود مشترک در اختیار سرمایه گذاران خود قرار می دهند. بنابراین به کسانی که در مورد بورس و معامله درست آگاهی ندارند پیشنهاد می شود که از طریق صندوق های سرمایه گذاری در بورس اقدام به فعالیت کنند.

سرمایه گذاری در بورس به صورت مستقیم

در روش مستقیم سرمایه گذار بدون هیچ واسطه ای و با استفاده از حساب کاربری خود اقدام به خرید و فروش می کند. این افراد اطلاعات جامعی در مورد سرمایه گذاری درست، روانشناسی بازار، تحلیل های تکنیکال و بنیادی دارند و با استفاده از سایت هایی که سازمان بورس در اختیار تحلیل گران قرار می دهد اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

افرادی که روش مستقیم را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند هیچ محدودیتی در خرید سهام شرکت های مختلف ندارند و در هر کدام از بازارها که تمایل داشته باشند می توانند اقدام به سرمایه گذاری کنند. این افراد پس از ثبت نام در بورس و اخذ کد بورسی در هر کدام از بازارهای بورس، فرابورس و بازار پایه اقدام به خرید و فروش می کنند.

سازمان بورس تهران سایتی طراحی کرده است برای تازه واردهای بازار سرمایه که خود را محک بزنند. این افراد به صورت آزمایشی در سایت www.irvex.ir وارد می شوند و با یک حساب کاربری موقت در یک فضای شبیه سازی شده نحوه خرید و فروش سهم، تحلیل های مختلف و مواردی از این قبیل را فرا می گیرند.

۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.